Պոլիտեխնիկական համալսարանի ուսանողներն իրենց ձեռքերով արդիականացնում են բուհը
Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում շահագործման է հանձնվել 150 կՎտ հզորությամբ արևային նոր կայան, որը տեղադրվել է 9-րդ մասնաշենքի տանիքին։ Այն համալսարանի ամենախոշորն է և կառուցվել է «Վերականգնվող էներգետիկայի հիմնադրամի» աջակցությամբ։
Նշենք, որ կայանի նախագծումը, տեղադրումն ու շահագործումը իրականացվել են համակսարանի մասնագետների, պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների կողմից՝ նպաստելով համալսարանի էներգաարդյունավետության բարձրացմանը։
Բուհի արդիականացման ծրագրերը շարունակական են։ Անցած տարի ամբողջովին վերանորոգվել է բակային հատվածը, կառուցվել է նոր այգի, ստեղծվել են տարբեր լաբորատորիաներ։ Ներկայում լայնածավալ շինարարություն է իրականացվում մարզական համալիրում, որի շնորհիվ բուհը կունենա ժամանակակից և լիարժեք մարզական ենթակառուցվածք։
Երևանի քաղաքապետ, ՀԱՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանն այցելել է համալսարան և տեղում ծանոթացել իրականացվող աշխատանքներին։
Երևանի կրթական և գիտական հաստատությունների զարգացման այդպիսի նախագծերը կարևոր նշանակություն ունեն քաղաքի ընդհանուր առաջընթացի համար։

Студенты Политехнического университета модернизируют вуз своими руками
В Национальном политехническом университете Армении введена в эксплуатацию новая солнечная станция мощностью 150 кВт, установленная на крыше 9-го корпуса. Это самая крупная станция в университете, построенная при поддержке «Фонда возобновляемой энергетики».
Проектирование, установка и ввод в эксплуатацию станции были выполнены специалистами, преподавателями и студентами университета, тем самым способствуя повышению энергоэффективности вуза.
Программы модернизации университета продолжаются. В прошлом году был полностью отремонтирован двор, создан новый сад, а также открыты различные лаборатории. В настоящее время ведутся масштабные строительные работы в спортивном комплексе, что обеспечит университет современной и полноценной спортивной инфраструктурой.
Мэр Еревана и председатель попечительского совета Политехнического университета Тигран Авинян посетил университет и на месте ознакомился с проводимой работой.
Подобные проекты, направленные на развитие образовательных и научных учреждений Еревана, имеют большое значение для общего прогресса города.