«Համատեղ ջանքերի, հետևողական աշխատանքի և նվիրումի շնորհիվ մենք միասին կկերտենք այսօրվա և ապագայի սպորտային Երևանը». Տիգրան Ավինյան
20.03.2026
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հյուրընկալել է 2026թ. հրաձգության Եվրոպայի առաջնությունում առաջին, երկրորդ և երրորդ հորիզոնականները զբաղեցրած մարզիկներին: Շնորհավորելով առաջնությունում գրանցած նշանակալի հաղթանակների և զբաղեցրած բարձր հորիզոնականների համար՝ քաղաքապետ Ավինյանը նշել է, որ Երևանը մտել է մարզական կյանքի ակտիվացման մի նոր փուլ, որի շրջանակում մայրաքաղաքում անցկացվող բազմաթիվ սպորտային միջոցառումները և միջազգային մրցաշարերը կրելու են շարունակական և զարգացող բնույթ։
«Սպորտն ունի բացառիկ դեր մարդու կյանքի ձևավորման և հասարակության առողջ ու ներդաշնակ զարգացման գործում: Այն ոչ միայն մրցակցություն է, այլև արժեքների, կամքի և միասնականության դաստիարակման կարևորագույն հարթակ։ Վստահ եմ, որ նոր գաղափարների և հետաքրքիր լուծումների շնորհիվ հնարավոր կլինի էլ ավելի խթանել հասարակության լայն շրջանակների հետաքրքրությունը սպորտի նկատմամբ և ամրապնդել համայնքի մարզական կյանքը։ Հենց այս նպատակին են ուղղված նաև համայնքային մարզական կառույցների արդիականացման ու նորերի կառուցման նախագծերը: Լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերի, հետևողական աշխատանքի և նվիրումի շնորհիվ մենք միասին կկերտենք այսօրվա և ապագայի սպորտային Երևանը»,- նշել է քաղաքապետը։
2026թ. հրաձգության Եվրոպայի առաջնությունում առաջին, երկրորդ և երրորդ հորիզոնականները զբաղեցրած մարզիկներն ու հավաքականի մարզիչն արժանացել են դրամական պարգևների:

«Благодаря совместным усилиям, последовательной работе и самоотверженности мы создадим спортивный облик Еревана — как настоящего, так и будущего», — мэр Тигран Авинян
20.03.2026
Мэр Еревана Тигран Авинян принял спортсменов, занявших первые три места на чемпионате Европы по стрельбе 2026 года. Поздравляя их с победами и высокими результатами, мэр отметил, что столица вступила в новый этап активного развития спорта. В рамках этого в Ереване на постоянной основе будут проводиться многочисленные спортивные мероприятия и международные соревнования, количество которых будет неуклонно расти.
«Спорт играет важную роль в формировании личности и в здоровом, гармоничном развитии общества. Это не только состязание, но и важная платформа для развития ценностей, силы воли и командного духа. Уверен, что благодаря новым идеям и инновационным решениям удастся ещё больше повысить интерес большинства населения к спорту и развить спортивную жизнь города. Проекты по модернизации существующих и строительству новых спортивных объектов направлены именно на достижение этой цели. Надеюсь, что совместными усилиями, последовательной работой и самоотверженностью мы сможем создать спортивный Ереван настоящего и будущего», — отметил мэр.
Спортсмены, занявшие первые три места на чемпионате Европы по стрельбе 2026 года, а также тренер команды, были награждены денежными призами.