Գործարկվել է transport.yerevan.am միասնական տոմսային համակարգի կայքը
Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ներկայացրել է transport.yerevan.am կայքը, որի գործիքակազմը շարունակաբար ավելանալու է: Կայքի միջոցով քաղաքացիներն արդեն կարող են ծանոթանալ նոր տոմսային փաթեթներին, հաշվիչով հաշվարկել, թե որն է լինելու ամենամատչելի տոմսը, հանրային ծառայության համարանիշը մուտքագրելով էլ ստուգել՝ արդյո՞ք իրենք ներառված են արտոնյալ խմբում: Տոմսային միասնական համակարգի մասին առավել ամբողջական տեղեկություններ ստանալու նպատակով էլ քաղաքացիները կարող են օգտվել հաճախ տրվող հարցերի բաժնից:
«Միասնական տոմսային համակարգի ներդրումը Երևանի քաղաքապետարանի թվային փոխակերպման շատ կարևոր մասն է, և ես ու մեր թիմը համոզված ենք, որ այսօր հնարավոր չէ առանց թվայնացման քաղաքացիներին իրապես որակյալ ծառայություններ մատուցել: Ուզում եմ տեղեկացնել նաև, որ transport.yerevan.am պորտալը Երևան համայնքի կողմից մատուցվող ծառայությունների միասնական հարթակի առաջին ծառայությունն է: Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում թվային ծառայությունների միասնական հարթակը. երևանցիներն այստեղ ունենալու են իրենց անձնական գրասենյակը, բոլոր ծառայություններին հասանելիություն են ստանալու մեկ միջավայրում, մեկ օգտահաշվով, և անհրաժեշտություն չի լինելու այցելել տարբեր կայքեր, ունենալ տարբեր օգտահաշիվներ: Սա այն է, ինչ իրականացվում է արդեն բազմաթիվ զարգացած քաղաքներում: Ուզում եմ միասին այս ճանապարհով անցնելու մասին խոսել նաև, որովհետև ակնկալում եմ ոչ միայն, և մի գուցե ոչ այնքան ձեր գնահատանքը, այլև օբյեկտիվ քննադատություն և առաջարկներ պարունակող հետադարձ կապը»,-ընդգծել է քաղաքապետը:
Կայքի միջոցով, ի դեպ, շատ շուտով հնարավորություն է լինելու ոչ միայն ծանոթանալ տոմսային փաթեթներին, այլև ձեռք բերել դրանք՝ կցելով սեփական բանկային քարտին որպես կրիչ, և անհրաժեշտություն չի լինի կանգնել հերթերում, ձեռք բերել ֆիզիկական կրիչներ, բնապահպանական տեսանկյունից ևս տրանսպորտային քարտերի լրացուցիչ քանակ չի առաջանալու: Սա վերաբերելու է ինչպես սովորական օգտատերերին, որոնք որևէ արտոնյալ խմբում ներգրավված չեն, այնպես էլ արտոնյալ խմբերում ներառված մեր քաղաքացիներին, որոնք կայքի միջոցով ստանալու են իրենց արտոնությունը:
«Այն տեղեկատվությունը, որը հիմք պետք է հանդիսանա արտոնությունը տրամադրելու համար, օրինակ, թոշակառու լինելու, հաշմանդամության որևէ խմբում ընդգրկված լինելու առումով, մենք ստանում ենք պատասխանատու տարբեր կառույցներից և ինքնուրույն տվյալներ չենք հավաքում: Ուստի, եթե անձինք իրենց արտոնությունը ստուգելիս կայքում տեղեկատվություն չգտնեն կամ համակարգը պատասխանի, որ արտոնյալ խմբում ներառված չեն, ապա պարտադիր կերպով պետք է դիմեն համապատասխան կառույցներին և այս ժամանակը օգտագործեն տվյալները թարմացնլու համար»,- նշել է փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը:
Հունվարի 1-ից, ի դեպ, անցում է կատարվելու տրանսպորտի տոմսային համակարգի բացառապես անկանխիկ վճարման եղանակի:
«Դեռևս գործելու են նախկին սակագները։ Գործելու են նաև նոր տոմսային գործիքները։ Հունվարին պետք է ամբողջությամբ այս վերափոխումն ապահովենք՝ հին մոդելից անցնելով նորի»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը։
Մասնավոր կազմակերպությունների կողմից «Հունդաի» մակնիշի փոքր դասի հին ավտոբուսներով սպասարկվող 9 երթուղիների (հհ. 6,8,27,39,42,44,46,47,57) աշխատանքը 2025թ. հունվարի 1-ից կդադարեցվի և դրանց շահագործումը կիրականացվի համայնքի կողմից ներկրված 171 նոր ավտոբուսներից 110-ով:

Запущен сайт единой билетной системы Transport.yerevan.am
Мэр Еревана Тигран Авинян в ходе очередной рабочей встречи представил сайт Transport.yerevan.am, инструменты которого будут постоянно пополняться. С помощью сайта граждане уже могут ознакомиться с новыми пакетами билетов, рассчитать с помощью калькулятора самый доступный билет и проверить, введя номер госуслуг, могут ли они воспользоваться льготами. Чтобы получить более полную информацию о единой билетной системе, граждане могут воспользоваться разделом часто задаваемых вопросов.
«Внедрение единой билетной системы является очень важной частью цифровой трансформации мэрии Еревана, и я и моя команда убеждены, что сегодня невозможно предоставлять по-настоящему качественные услуги гражданам без цифровизации системы. Также хочу сообщить вам, что портал Transport.yerevan.am является первым сервисом единой платформы услуг, предоставляемых городом. Что такое единая платформа цифровых услуг? У ереванцев будет свой личный кабинет на сайте, доступ ко всем услугам в одном месте, с одного аккаунта, и не будет необходимости посещать разные сайты, иметь разные учетные записи. Это то, что уже реализуется во многих развитых городах. И поэтому я рассчитываю не только, а может быть, и не столько на вашу оценку, но и на обратную связь, содержащую объективную критику и предложения", - подчеркнул мэр.
Совсем скоро через сайт можно будет не только ознакомиться с пакетами билетов, но и приобрести их, привязав свою банковскую карту в качестве носителя, и не нужно будет стоять в очередях, приобретать физические носители, и с экологической точки зрения дополнительного количества транспортных карт не будет: это коснется как обычных пользователей, не входящих ни в одну льготную группу, так и наших граждан, входящих в льготные группы, которые получат свои привилегии через сайт.
«Информацию, которая должна быть основанием для предоставления льготы, например, в качестве пенсионера, инвалида, мы получаем от соответствующих структур и не собираем данные самостоятельно. Поэтому, если люди не находят информация на сайте при проверке своих привилегий или система выдает информацию, что данное лицо не входит в льготную группу, то следует обратиться в соответствующие структуры и использовать это время для обновления данных", - сказал вице-мэр Сурен Григорян.
С 1 января билетная система в транспорте будет переведена на исключительно безналичный способ оплаты.
«Предыдущие тарифы по-прежнему будут действовать. Новые инструменты обработки заявок также будут работать. В январе мы должны полностью обеспечить эту трансформацию, перейдя от старой модели к новой", - подчеркнул Тигран Авинян.
С 1-го января 2025 года работа 9 маршрутов, обслуживаемых частными компаниями на небольших старых автобусах марки «Hyundai» (№ 6,8,27,39,42,44,46,47,57), будет прекращена. Указанные маршруты будут обслуживаться 110 автобусами из 171 недавно приобретенных мэрией транспортных средств.