Զորավար Անդրանիկին նվիրված ցուցահանդես՝ Հայաստանի ազգային պատկերասրահում
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանի և քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանի հետ միասին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում ներկա է գտնվել Զորավար Անդրանիկի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանը: Երևանի քաղաքապետարանի, Հայաստանյաց առաքելական եկեղեցու Արարատյան Հայրապետական թեմի, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի և Հայաստանի պատմության թանգարանի, ինչպես նաև Աշխարհի հայ նկարիչների միության կողմից կազմակերպված ցուցահանդեսին ներկայացված 130 ստեղծագործություններից ընտրվել և այցելուներին է ներկայացվել շուրջ 65-ը: Աշխարհի հայ նկարիչների միության համանախագահ Ղազար Միրզոյանի ուղեկցությամբ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շրջել է ցուցասրահում, ծանոթացել ցուցադրությանը:
Ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողության շրջանակում «Անդրանիկ Օզանյան» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Իլյիչ Բեգլարյանը Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, «Սասուն-Տարոն» հայրենակցական միության նախագահ Կամո Արեյանին պարգևատրել է հիմնադրամի «Անդրանիկ Օզանյան» ոսկե մեդալով:
Ցուցահանդեսում արվեստասեր հասարակության դատին են ներկայացվել Փանոս Թերլեմեզյանի, Արամ Իսաբեկյանի, Էդվարդ Իսաբեկյանի, Հրանտ Թադևոսյանի, Փարավոն Միրզոյանի, Արա Շիրազի, Մկրտիչ Պապոյանի, Վիլիկ Զաքարյանի, Էդիկ Վարդանյանի, Հարություն Հարությունյանի, Միսակ Մելքոնյանի, Հ. Ռուխկյանի, Վարոս Շահմուրադյանի, Սերժ Մալցևի, Ռոբերտ Այվազյանի, Անահիտ Զարդարյանի, Գևորգ Մնացականյանի, Ռոբերտ Էլիբեկյանի, Էդվարդ Սարգսյանի, Գևորգ Մշեցու, Արտո Քոչարյանի, Աշոտ Հարությունյանի և Ներսես Մելիքյանի ստեղծագործությունները, ինչպես նաև Մեծ զորավարի անձնական որոշ իրեր:

В Национальной картинной галерее Армении открылась выставка, посвященная армянскому полководцу Андранику Озаняну (Зоравар Андраник)
12.02.2016
Мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с первым заместителем мэра Камо Ареяном и заместителем Арамом Сукиасяном в Национальной картинной галерее Армении присутствовал на открытии выставки, посвященной 150-летию со дня рождения армянского полководца Андраника Озаняна (Зоравар Андраник). На выставке, организованной мэрией Еревана, Араратской Патриаршей епархией ААЦ, Национальной картинной галереей Армении и Музеем истории Армении, а также Союзом армянских художников мира, из представленных 130 произведений были отобраны и посетителям представлены около 65 работ.
Мэр Тарон Маргарян в сопровождении сопредседателя Союза художников армян мира Лазаря Мирзояна прошелся по выставочному залу, ознакомился с представленными работами.
В рамках торжественного открытия выставки, председатель благотворительного фонда «Андраник Озанян» Ильич Бегларян наградил первого заместителя мэра Еревана, председателя общественной организации «Патриотический союз Сасун-Тарон» Камо Ареяна золотой медалю фонда «Андраник Озанян».
Стоит отметить, что в рамках выставки представлены также работы Фаноса Терлемезяна, Арама Исабекяна, Эдварда Исабекяна, Гранта Тадевосяна, Фараона Мирзояна, Ара Шираза, Мкртича Папояна, Вилика Закаряна, Эдика Варданяна, Арутюна Арутюняна, Мисака Мелконян, А. Рухкяна, Вароса Шахмурадяна, а также некоторые личные вещи великого армянского полководца.