Զոհված զինծառայողների հարազատները խորհրդատու կաշխատեն պատերազմի մասնակիցների ընտանիքների հետ. Հայկ Մարությանը հանդիպել է զոհված հերոսների ծնողներին
16.09.2021
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների մայրերն ու կանայք Երևանի վարչական շրջանների սոցիալական աշխատողների հետ միասին հավասարապես խորհրդատու կաշխատեն պատերազմի մասնակիցների ընտանիքների հետ: Երևանի քաղաքապետարանի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության նախաձեռնությամբ՝ «Ամբրա» հոգեկան բարեկեցության կենտրոն» ՀԿ-ի հետ դեռևս մայիսին նշված խմբերի համար կազմակերպվել էր հատուկ սեմինար: Ծրագրում ընդգրկված շուրջ 60 մասնակիցներից դասընթացները հաջողությամբ ավարտել են 13-ը, որոնց հավաստագրերը հանձնել է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
«Շնորհակալ եմ, որ կարողացել եք ուժ գտնել ձեր մեջ և որոշել եք օգնել նույն ցավն ապրած ընտանիքներին: Մենք բոլորս մեծ պարտք ունենք ձեր առջև և այդ պարտքը ոչ թե հայրենասիրական վեհ խոսքեր ասելով՝ այլ այդպես ապրելով ու գործելով պետք է մեր ողջ կյանքի ընթացքում մարենք: Դա, իհարկե, ամենաքիչն է, ինչ կարող ենք անել ձեզ համար: Վստահ եղեք, որ ձեր օգնությունը շատ մեծ է լինելու այդ դժոխքի միջով անցած ընտանիքներին»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Փորձնական այս ծրագիրն իրականացվել է երեք փուլով: Նախ՝ համայնքի նախաձեռնությանը միացած զոհված զինծառայողների հարազատները մասնակցել են Ռեքավերի քոլեջի հոգեբանական աջակցության հավասար խորհրդատուի տեսագործնական վերապատրաստման դասընթացներին։ Ծրագրի 2-րդ փուլում թիրախային խմբի հետ միասին արդեն մեկնարկել են դասընթացներ՝ վարչական շրջանների աշխատակազմերի սոցիալական ապահովության, առողջապահության և ծրագրերի բաժինների աշխատակիցների համար: Արդեն 3-րդ փուլում փաստացի գործունեությամբ պատերազմից տուժած ընտանիքներին հոգեբանական աջակցություն կտրամադրեն:
«Մտածեցինք և հասկացանք, որ միգուցե այն մարդիկ, ովքեր օգնության կարիք ունեն հենց իրենք կարող են մեզ օգնել այդ գործում: Եվ այդ մտահաղացումը եղավ, որ հավասարապես խորհրդատուներ լինեն: Իրենք շատ ուժեղ են, մենք հասել ենք այն վիճակին, որ ոչ ոքի չէին ցանկանում լսել, փակվել էին, բայց հիմա իրենք են ուզում լսել, ուզում են օգնել, իրենք են գաղափարներ տալիս մեզ ու, ամենակարևորը, վստահեցին համայնքին: Մենք այդ վստահությունը չպետք է կորցնենք»,- նշում է Երևանի քաղաքապետարանի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության պետ Լուսինե Հովհաննիսյանը:
«Ծրագիրը հետաքրքիր է այն իմաստով, որ նպաստում է համայնքի կարողությունների զարգացմանը՝ այսպիսի բարդ սոցիալ-հոգեբանական խնդրին առնչվելու և այդ խնդիրները լուծելու համար: Պատերազմից տուժած մեր քաղաքացիների այս խումբը, որը հարազատ է կորցրել, ինքը ևս, ինքնակազմակերպվելով, հայտ է ներկայացնելու հանրությանը՝ ունենալու իր խոսքը: Նրանք ոչ միայն պարփակվելու են այդ խմբի խնդիրների մեջ, այլև մյուսներին ևս օգնելու և ձեռք մեկնելու խնդիր են դրել իրենց առջև, ինչը վստահ եմ, համայնքի հետ համատեղ կարող են իրականացնել»,- ասում է Երևանի ավագանու անդամ Սաթենիկ Մկրտչյանը:
«Մեզ համար, իսկապես շատ մեծ պատիվ էր, որ նման ուժեղ մարդկանց ընդգրկեցինք ծրագրի մեջ և հիմա միասին կարող ենք աշխատել ու ավելի արդյունավետ հոգեբանական աջակցություն ցուցաբերել բոլոր կարիք ունեցողներին»,- նկատում է «Ամբրա» հոգեկան բարեկեցության կենտրոն ՀԿ նախագահ, Ռեքավերի քոլեջի ղեկավար Լիլիթ Բաղդասարյանը:
Հանդիպմանը զոհվածների մասնակից մայրերն ու կանայք ընդգծում են՝ համախմբվել են մի գաղափարի շուրջ. «Հանուն իրենց երեխաների շարունակելու են ապրել, որ ապրեցնեն նրանց»:

Родственники погибших военнослужащих будут работать в качестве консультантов с семьями участников войны: Айк Марутян встретился с родителями погибших героев
16.09.2021
Матери и жены военнослужащих, павших в 44-дневной войне в Арцахе, будут работать консультантами для семей участников войны наравне с социальныи работниками административных районов Еревана. По инициативе управления по вопросам детей и социальной защиты мэрии Еревана, для указанных групп еще в мае был проведен семинар с общественной организацией «Центр психического здоровья «Амбра». Из 60 участников, включенных в программу, 13 прошли ее успешно и получили сертификаты, которые были вручены им мэром Еревана Айком Марутяном.
«Я благодарен вам за то, что вы нашли в себе силы и решили помочь семьям, пережившим ту же боль. Мы все в долгу перед вами, и этот долг мы должны оплачивать всю жизнь не пафосными словами патриотизма, а действиями и образом жизни. Это самое малое, что мы можем сделать. Будьте уверены, что семьи, прошедшие через этот ад, очень нуждаются в вашей помощи»,- подчеркнул мэр.
Эксперимантальный проект осуществлен тремя этапами. Во первых,присоединившиеся к инициативе родственники погибших военнослужащих прошли курсы переподотовки по психологической поддержке колледжа Рекавери. Вторым этапом проекта были проведены трейнинги вместе с целевой группой для сотрудников отделов социального обеспечения, здравоохранения и программ административных районов. На третьем этапе семьи пострадавших в войне получат практическую психологическую поддержку.
По словам начальника управления по вопросам детей и социальной защиты мэрии Еревана Лусине Оганисян, они пришли к выводу, что люди, нуждающиеся в помощи, сами могут помочь им в этом деле. Так возникла идея привлечь их в качестве консультантов. Поначалу они были оглушены своей болью, никого не хотели слушать. Но они нашли в себе силы помочь. Теперь они помогают управлению своими идеями, и, что самое главное, стали доверять общине. И это доверие нельзя потерять.
По словам члена Совета стрейшин Сатеник Мкртчян, проект способствует развитию возможностей общины с целью решения таких сложных социально-прихологических проблем. Эта группа граждан, потерявшая родного человека в войне, будет иметь свой голос в обществе. Они поставили перед собой задачу протянуть руку помощи, что может быть осуществлено совместно с общиной.
Председатель ОО «Центр психического здоровья «Амбра» и руководитель колледжа Рекавери Лилит Багдасарян отметила, что для них является честью включение в программу таких сильных духом людей. Вместе они смогут оказывать еще более эффективную психологическую поддержку тем, кто в этом нуждается.
Матери и жены павших героев отмечают, что объединились вокруг одной идеи: будут жить ради памяти своих детей.