«Յուրաքանչյուր աշակերտ գրանցած իր հաջողությամբ ոչ միայն իր ապագան է կերտում, այլև` մեր երկրի ու քաղաքի». Տիգրան Ավինյան
2024-2025թթ. ուսումնական տարվա դպրոցականների օլիմպիադայի քաղաքային փուլի 1-ին կարգի դիպլոմակիրներն արժանացել են Երևանի քաղաքապետի պարգևների: Երևանցի 57 աշակերտի հանձնվել են դիպլոմներ ու գրախանութի նվեր-քարտեր:
«Կրթվելը միայն մրցույթում հաղթելը չէ. դա ձեր անձնական կայացման, ինքնուրույն ընտրություն անելու և արժանապատիվ կյանք կառուցելու հիմքն է։ Յուրաքանչյուր աշակերտ գրանցած իր հաջողությամբ ոչ միայն իր ապագան է կերտում, այլև` մեր երկրի ու քաղաքի»,- շնորհավորելով դիպլոմակիրներին՝ նշել է քաղաքապետն ու մաղթել, որ սովորելու նրանց ձգտումը երբեք չնվազի։
Հանդիպման շրջանակում Երևանի քաղաքապետը համայնքային դպրոցների տնօրենների ու վարչատնտեսական համակարգողների հետ քննարկել է նաև ոլորտում առկա խնդիրներն ու լսել նրանց առաջարկները:
«Դպրոցը պետք է լինի անվտանգ և բաց տարածք՝ հիմնված գիտելիքի, արժեքների և քաղաքացիական մտածողության վրա։ Մեր նպատակը միայն գիտելիք փոխանցելը չէ, մեր նպատակը կրթության միջոցով պատասխանատու, իրավագիտակից, մտածող քաղաքացի ձևավորելն է։ Մեր երեխաներն այսօր պետք է ունենան ավելին՝ վերլուծելու և մտածելու կարողություն, կողմնորոշվելու ու որոշում կայացնելու վստահություն, թիմում աշխատելու և պատասխանատվություն կրելու հմտություն։ Սա հնարավոր չէ իրականացնել առանց ձեր ներգրավվածության։ Ձեր դերը առանցքային է ոչ միայն կազմակերպչական, այլև գաղափարական առումով»,- նշել է քաղաքապետը:
Տիգրան Ավինյանը պատասխանել է նաև քաղաքի զարգացման վերաբերյալ հարցերին, ներկայացրել ընթացիկ ու նախատեսվող ծրագրերը:

«Каждый ученик, добиваясь успеха, формирует не только свое будущее, но и будущее нашей страны и города»: Тигран Авинян
08.04.2025
Обладатели дипломов первой категории городского этапа школьной олимпиады 2024-2025 учебного года были награждены мэром Еревана. Дипломы и подарочные карты книжного магазина вручены 57 ученикам Еревана.
«Образование — это не просто победа в конкурсе. Это основа вашего личного развития, самостоятельного выбора и построения достойной жизни. Каждый ученик, добиваясь успеха, формирует не только свое будущее, но и будущее нашей страны и города», — сказал мэр в поздравительном обращении к обладателям дипломов, пожелав им, чтобы их стремление к образованию никогда не ослабевало.
Во время встречи мэр Еревана также обсудил текущие проблемы в образовательной сфере с директорами и административными координаторам муниципальных школ и выслушал их предложения.
«Школа должна быть безопасным и открытым пространством, основанным на знаниях, ценностях и гражданской сознательности. Наша цель — не только передача знаний, но и воспитание посредством образования отвественных, мыслящих членов общества, осознающих важность преобладания закона. Сегодня нашим детям нужно большее: им надо привить навыки критического мышления, умение ориентироваться, уверенность в принятии решений, способность работать в команде и чувство ответственности. Без вашего участия это невозможно. Ваша роль является ключевой не только в организационном, но и в идеологическом плане», — подчеркнул мэр.
Тигран Авинян также ответил на вопросы о развитии города и представил текущие и запланированные программы.