Վերակառուցումից հետո Երևանի հ. 48 մանկապարտեզը վերաբացվել է
Վերակառուցումից հետո դռներն է բացել Երևանի հ. 48 մանկապարտեզը: Կրթահամալիրը հիմնանորոգվել է Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով:
Աջափնյակում գտնվող մանկապարտեզի նոր պայմաններին ծանոթացել են Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, հարավային Կովկասում Եվրոպական ներդրումային բանկի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Մացեյ Չուրան, Արևելյան եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության փոխտնօրեն Էվա Մանիկը, ՀՀ-ում Շվեդիայի թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, քաղաքապետարանի և վարչական շրջանի ներկայացուցիչներ, ավագանու անդամներ, հյուրեր:
«Երևանի քաղաքապետարանը ոչ միայն շարունակական է դարձրել այս ծրագիրը, այլև նույն տրամաբանությամբ սկսել է կազմակերպել ավելի մեծ քանակի մանկապարտեզների հիմնանորոգումներ: Այս ծրագրերը մեզ հնարավորություն են տալիս նաև ավելացնելու մանկապարտեզներում խմբերի քանակը և օգտագործել նախկինում չօգտագործվող տարածքները:  Միայն այս տարի ունենալու ենք նվազագույնը 23 հիմանորոգված մանկապարտեզ, որոնք կլինեն նաև էներգաարդյունավետ և բարեկարգ բակերով»,- ընդգծել է փոխքաղաքապետ Ավինյանը:
«Կարծում եմ, հրաշալի և կարևոր ծրագիր է հատկապես սեյսմակայուն և էներգետիկ անվտանգ միջավայրի  ստեղծման առումով: Երբ տեսնում եմ երեխաներին այսքան գեղեցիկ վերանորոգված մանկապարտեզում, անշուշտ, շատ եմ ուրախանում: Սա ավելի լավ պայմաններում կրթություն ստանալու հնարավորություն է: Դրա համար ուշադրության կենտրոնում են մանկապարտեզների շենքերը: Պետք է շրջակա միջավայրի պահպանության համար անենք ավելին և ստեղծենք ապահով պայմաններ երեխաների համար»,-նշել է ԵՄ դեսպանը:
Շինարարությունն սկսել էր դեռևս 2021 թվականին: Շենքն առաջնահերթորեն  ամրացվել է սեյսմիկ տեսակետից, ապա ամբողջությամբ ջերմամակուսացվել ու հիմնանորոգվել: Փոխարինվել են պատուհաններն և դռները, անցկացվել օդափոխության համակարգ, ինչը նախկինում երբևէ չի եղել:
Աշխատանքների ընթացքում լուծվել է ևս մեկ կարևոր խնդիր՝ ամբողջությամբ փոխվել են մանկապարտեզ ջրամատակարարման ու ջրահեռացման համակարգերը, նաև էլեկտրասնուցման մալուխները:
Մանկապարտեզի տանիքին տեղադրվել են արևային վահանակներ, իսկ շենքն այսուհետ ունի նաև արևային ջրատաքացուցիչ:  էներգախնայողությունից բացի ծրագիրը կնպաստի նաև  ածխաթթու գազի արտանետումների նվազմանը:
Հիմնանորոգման շնորհիվ բացվել են մանկապարտեզի տասնամյակներով փակ, չօգտագործվող տարածքների դռները. նախկինում 4 խմբով ու 100 սանով գործող նախակրթարանն արդեն կարող է ընդունել 12 խումբ՝ 360 երեխայով:
15 մլն եվրո արժողությամբ ծրագրում ներառված է 15 մանկապարտեզ: Այն իրականացվում է Եվրոպական ներդրումային բանկի վարկային և Արևելյան եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության դրամաշնորհային միջոցներով, որի ամենամեծ ներդրողն է Եվրամիությունը: Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագիրը ֆինանսավորովում է նաև համայնքային բյուջեից: ՄԱԶԾ-ի միջոցով առանձին դրամաշնորհ է տրամադրել Կանաչ կլիմայի հիմնադրամը:
«Իսկապես, շատ ուրախ եմ, որ վերակառուցումից հետո այսպիսի փոփոխություններ ենք տեսնում: Մեզ համար կարևոր է այս ամենի մի մասը դառնալը: էներգախնայողության ծրագիրը, կարծում եմ, մեծ ներդրում կլինի կրթօջախի կյանքում» ,- նշել է  Արևելյան եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության փոխտնօրեն Էվա Մանիկը:
«Մանկապարտեզում եղել եմ նաև մինչև վերանորոգումը: Տարբերությունն ակնհայտ է:  Գումարը ծախսվել է նպատակային: Աշխարհում կատարվել են բազմաթիվ ուսումնասիրություններ, որոնք փաստում են, որ էներգախնայողությունը կարող է փրկել աշխարհը, իսկ Շվեդիան դեռևս 2009 թվականից այս ծրագրի նախաձեռնողներից էր: Մենք միտված ենք շարունակել այդպիսի ծրագրերի իրագործումը», - նշել է Շվեդիայի դեսպանը:
«Մեծ ոգևորություն եմ ապրում, տեսնելով շենքն արդեն վերանորգված, որի գլխավոր շահառուները քաղաքի փոքրիկ բնակիչներն են: էներգախնայողությունը ոչ միայն  տեղային, այլև ընդհանրական խնդիր է: Այս ուղղությամբ մենք համապարփակ ծրագրեր ենք իրականացնում՝ հաշվի առնելով հանրային հետաքրքրությունները:  Մանկապարտեզների հիմնանորոգումը մեզ համար եղել է առաջնահերթությունների թվում:  Կարծում եմ, որ համագործակցությունը լինելու է շարունակական նաև այլ ոլորտներում»,- նշել է Մացեյ Չուրան:
Համայնքն իր փոքր բնակիչների առջև ստանձնել է պարտավորություն՝ ապահովելու որակյալ կրթություն. առաջին քայլով բարելավվում են պայմաններն ու հարմարավետ դարձնում երեխաների առօրյան:
«Հաջորդ տարի մենք նախատեսում ենք ունենալ 33  հիմնանորոգված մանկապարտեզ և 2025 թվականին ունենալու ենք ևս 35-ը: Բացի այդ, կառուցվելու է 4 մանկապարտեզ:  Երևանում  հիմնանորոգման կարիք ունեցող մանկապարտեզներ այլևս չենք ունենա: Սա, կարծում եմ, ամենկարևոր արձանագրումն է, որ պետք է անենք 2025թ. ավարտին: Առհասարակ, մեր երեխաներն արժանի են լավ միջավայրում մեծանալու և կրթություն ստանալու»,-նշում է Տիգրան Ավինյանը:

Детский сад №48 открылся после реконструкции
Ереванский детский сад №48 вновь открыт после реконструкции. Дошкольное учреждение капитально отремонтировано в рамках Программы энергоэффективности Еревана. С условиями, созданными в детском саду, расположенном в административном районе Ачапняк, ознакомились вице-мэр Еревана Тигран Авинян, посол ЕС в Армении Андреа Викторин, глава представительства Европейского инвестиционного банка на Южном Кавказе Мацей Чура, заместитель директора Восточноевропейского партнерства по вопросам энергоэффективности и экологии (E5P) Эва Маник, посол Швеции в Армении Патрик Свенсон, представители мэрии и административных районов, члены Совета старейшин.
Вице-мэр Авинян отметил, что мэрия Еревана не просто обеспечивает продолжительность программы, но и начинает организацию капитального ремонта в большем числе детских садов. В этом году городские власти запланировали отремонтировать 23 детских сада, обеспечив в их энергоэффективность и благоустройство дворов.
Посол ЕС отметила, что важность программы, в первую очередь, заключается в обеспечении сейсмоустойчивости и энергетически безопасной среды для детей, что дает возможность получения образования в лучших условиях.
Строительство началось в 2021г. В здании были проведены работы по повышению сейсмоустойчивости и термоизоляции и капитальной реконструкции. Заменены окна и двери, проведена система вентиляции, полностью заменены системы водоснабжения и канализации, а также кабели электрического питания. На крыше детского сада установлены солнечные панели, и теперь в здании есть бойлеры, работающие на солнечной энергии. Помимо энергосбережения, программа также будет способствовать снижению уровня выбросов углекислого газа.
В результате реконструкции открылись помещения, которые не использовались годами. Вместо ранее функционирующих 4-х групп, включающих 100 детей, теперь будет 12 групп – 360 детей.
Программа стоимостью 15 миллионов евро включает 15 детских садов. Он осуществляется за счет кредитных средств Европейского инвестиционного банка и гранта Восточноевропейского партнерства по вопросам энергоэффективности и экологии, самым крупным донором которого является Евросоюз. Программа энергоэффективности Еревана финансируется также из городского бюджета. Зеленый климатический фонд предоставил отдельный грант посредством ПРООН.
Заместитель директора E5P Ева Маник выразила удовлетворение проделанной работой, подчеркнув, что это станет большим вкладом в жизни детского сада.
Посол Швеции отметил, что видел детский сад до реконструкции, и разница более чем очевидна. Сумма потрачена целенаправленно. Он также добавил, что в мире проведено множество исследований, показавших, что посредство энергосбережения можно спасти мир, и Швеция стала одним из инициаторов проекта еще в 2009г.
Г-н Мачей Чура, в свою очередь поделился воодушевлением, испытанным при виде уже отремонтированного здания, тем более что главными бенефициарами проекта стали юные жители столицы. Энергоэффективность – проблема не только локальная, но и общемировая. В этом плане организация осуществляет всесторонние программы, учитывая общественные интересы, а капитальный ремонт детских садов является приоритетом.
Община взяла на себя обязательство обеспечить качественное образование, поэтому в первую очередь улучшаются условия для его предоставления.
Тигран Авинян отметил, что в следующем году община запланировала капитальный ремонт 33 детских садов, а в 2025 – 35. Кроме того будет построено 4 новых детских сада.