Տրվել է աղբահանության և սանմաքրման միջազգային օպերատորի աշխատանքների մեկնարկը
Երևանում աղբահանության գործընթացը կանոնակարգելու նպատակով քաղաքապետարանի կողմից հայտարարված միջազգային մրցույթում հաղթած լիբանանյան «Sanitek s.a.r.l» ընկերությունը մայրաքաղաքում տվել է պայմանագրով պահանջվող համապատասխան ծառայությունների մատուցման մեկնարկը: Նոր մեքենասարքավորումները Շահումյան հրապարկում նախ ներկայացվել են Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին: Դեռևս 2012թ.-ին հայտարարված միջազգային մրցույթին աշխարհի 8 երկրներից հայտ ներկայացրած մասնագիտացած ընկերություններից 2013-ին ընտրվեցին երկուսը՝ Արևմտյան հատվածով (Աջափնյակ, Դավթաշեն, Կենտրոն, Մալաթիա-Սեբաստիա, Շենգավիթ վարչական շրջաններ)՝ լիբանանյան «Sanitek s.a.r.l» ընկերությունը և Արևելյան հատվածով (Արաբկիր, Ավան, Էրեբունի, Քանաքեռ-Զեյթուն, Նորք-Մարաշ, Նոր Նորք և Նուբարաշեն վարչական շրջաններ)՝ հայ-շվեդական «Էկոգրուպ» և «ԼԼ Միլյոքոնսուլտ» ընկերությունների կոնսորցիումը:
«Աղբահանության կազմակերպումը յուրաքանչյուր մեծ քաղաքի համար է լուրջ հիմնախնդիր ու Երևանն էլ բացառություն չէ: Եվ մենք ոլորտի կանոնակարգման ուղղությամբ դեռևս 2012 թվականից սկսեցինք կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել: Նախ ներգրավեցինք միջազգային խորհրդատու կազմակերպություն, որը, հիմք ընդունելով արտադրվող աղբի ծավալներն ու առավելագույն մակերեսների համաչափությունը, առաջարկեց Երևանը բաժանել երկու հատվածների՝ Արևմտյան և Արևելյան, և այդ սկզբունքով անցկացնել մրցույթը: Մրցույթում հաղթող ճանաչված երկու ընկերություններն, ըստ պայմանագրի, 10 տարի ժամկետով կիրականացնեն մայրաքաղաքի աղբահանությունն ու սանմաքրումը»,- ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Հարկ է նշել, որ վերոնշյալ երկու օպերատորների հետ համապատասխան պայմանագրերի կնքումից հետո, հատուկ նշանակության մեքենասարքավորումների պատվիրման, դրանց արտադրության և Հայաստան տեղափոխելու հետ կապված, օբյեկտիվորեն պահանջվում էր մոբիլիզացիոն երկար ժամանակ, ինչը և տրամադրվեց նրանց: Արևմտյան հատվածով հաղթող ճանաչված օպերատորը՝ «Sanitek s.a.r.l» ընկերությունը, ներկայումս ներկրել է ամբողջությամբ նոր, բավարար քանակությամբ եվրոպական մեքենասարքավորումներ ու գերմանական աղբամաններ, ինչի արդյունքում էլ արդեն իսկ մայրաքաղաքում տալիս է պայմանագրով պահանջվող համապատասխան ծառայությունների մատուցման մեկնարկը:
«Գործընթացն առայժմ կմեկնարկի միայն Կենտրոն վարչական շրջանում, որի անցումային փուլն ավարտելուց և ծառայությունները հունի մեջ գցելուց հետո հերթականությամբ կանցնի մյուս վարչական շրջաններ: Այսպիսով կարող ենք ասել, որ արդեն այսօրվանից Երևանում հետզհետե կսկսեն մատուցվել միջազգային ստանդարտներին համապատասխան աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայություններ, ինչի առիթով շնորհավորում եմ մեր բոլոր համաքաղաքացիներին»,- ընդգծել է քաղաքապետը։
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ներկայացնելով նոր մեքենասարքավորումներն ու գործընթացի մանրամասները, «Սանիթեք» ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Մադլեն Էլ Բոլբոլը համոզմունք է հայտնել, որ, հաշվի առնելով աղբահանության և սանմաքրման ոլորտում ծառայությունների մատուցման մասնագիտացած, երկարամյա փորձը, ընկերության մատուցած ծառայությունները կբավարարեն Երևանի բնակիչների սպասումներն ու կարդարացնեն Երևանի քաղաքապետարանի վստահությունը:
«Մեր կողմից շուրջ 10 մլն եվրոյի ներդրում է կատարվել, ինչը, կարծում եմ, արդեն իսկ խոսում է այն մասին, որ մենք իսկապես լրջորեն տրամադրված ենք մուտք գործում Երևան քաղաքի համար շատ կարևոր այս ոլորտ: Մեր կողմից պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունների համաձայն՝ կիրականացնենք ինչպես աղբահանություն, այնպես էլ սանմաքրման աշխատանքներ: Ներկայումս ունենք 150 աշխատակից, բայց այդ թիվը դեռևս աճելու է և հասնի մինչև 300-ի: Միջին աշխատավարձը սահմանել ենք 500 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ: Առայժմ մեր աշխատանքների մեկնարկը տալիս ենք Կենտրոն վարչական շրջանից, բայց որոշ ժամանակ հետո մենք հետզհետե կանցնենք պայմանագրով մեզ վերապահված մյուս վարչական շրջաններ»,- նշել է Մադլեն Էլ Բոլբոլը:
Լրագրողների հարցին ի պատասխան Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ որակյալ ծառայությունների մատուցումից հետո բնակիչներից աղբահանության համար գանձվող գումարների չափը չի փոխվելու:
«Այս ծառայությունով պայմանավորված՝ աղբահանության վճարի չափը 2015թ.-ին չի փոխվելու, քանի որ կազմակերպությունների խոշորացման և աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման հաշվին նախատեսում ենք նույն գումարով որակյալ ծառայության մատուցում»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Նկատենք, որ հայտարարված մրցույթի բնութագրերի համաձայն՝ հայտ ներկայացնող կազմակերպությունները պարտավորվել էին ոչ միայն ամբողջությամբ եվրոպական նոր համապատասխան տեխնիկայով փոխարինել աղբահանության և սանմաքրման մեքենասարքավորումները, միջազգային չափանիշներին համապատասխանող նոր աղբամաններ տեղադրել, այլև բնութագրերով ներկայացվող պայմանների թվում նաև նոր չափորոշիչների և վերահսկման տեխնիկական նոր մեխանիզմների ներդրմամբ ու կիրառմամբ (աղբատարների GPS համակարգով համալրվածություն, հստակ քարտեզներով աշխատանքի կազմակերպում և այլն) ծառայությունների մատուցման պահանջ էր դրված, ինչը հնարավորություն կտա առավել արդյունավետ դարձնել աղբահանության գործընթացը:

Дан старт работам международного оператора по вывозу мусора и санитарной очистке
Ливанская компания «Sanitek s.a.r.l» выигравшая в международном конкурсе, объявленном мэрией Еревана, начала работы в соответствии с контрактом. Новая мусороуборочная техника на площади Шаумяна была представлена мэру Еревана Тарону Маргаряну. Из участвующих в тендере, организованном ещё в 2012 году, специализированных компаний из 8 страна мира, в 2013 году были выбраны две компании- в западном секторе(административные районы Ачапняк, Давташен, Кентрон, Малатия-Себастия, Шенгавит) ливанская компания «Sanitek s.a.r.l» и в восточном секторе (административные районы Арабкир, Аван, Эребуни, Канакер-Зейтун, Нор-Норк и Нубарашен) консорциум армяно-шведских компаний «Экогруп» и «ЛЛ Милиоконсалт» .
«Организация вывоза мусора серьёзная проблема для каждого большого города, и Ереван не является исключением. Ещё с 2012 года мы начали предпринимать конкретные шаги по регулированию отрасли. Сначала привлекли международную консалтинговую компанию, которая учитывая объёмы отходов предложила разделить Ереван на два сектора- восточный и западный, и по этому принципу провести конкурс. Две компании, победившие в конкурсе, в соответствии с контрактом, 10 лет будут осуществлять вывоз мусора и санитарную очистку столицы»,- подчеркнул мэр Тарон Маргарян.
Стоит отметить, что после подписания соответствующих контрактов с вышеупомянутыми двумя операторами, для оформления заказа техники специального назначения, для их производства и перевозки в Армению, было предоставлено длительное время. Победившая компания по западному сектору города «Sanitek s.a.r.l» импортировала достаточное количество совершенно новой, европейской мусороуборочной техники и немецких мусорных контейнеров. В результате компания уже начала предоставление соответствующих услуг в столице.
«Процесс пока что начался только в административном районе Кентрон. После того как закончится переходный этап, и работа компании войдёт в своё русло, процесс будет организован также в остальных административных районах. Таким образом, мы можем сказать, что уже с сегодняшнего дня в Ереване постепенно начнётся предоставление услуг в соответствии с международными стандартами, по этому случаю поздравляю всех наших сограждан»,- подчеркнул мэр Еревана.
Представляя мэру Тарону Маргаряну новую технику и подробности процесса, руководитель армянского филиала компании «Санитек» Мадлен Эль Болбол выразила уверенность, что учитывая профессиональный и многолетний опыт в сфере предоставления услуг по вывозу мусора и санитарной очистке, услуги компании удовлетворят ожидания жителей и оправдают доверие мэрии Еревана.
«С нашей стороны было инвестировано около 10 млн евро, и по моему, это уже говорит о том, что мы действительно с серьёзным настроем входим в эту, очень важную для Еревана сферу. Согласно нашим обязательствам по договору, мы будем осуществлять как вывоз мусора так и санитарную очистку. В настоящее время мы имеем 150 сотрудников, но это число будет расти, и достигнет 300. Мы установили минимальную заработную плату в размере 500 долларов США. Пока что мы начинаем наши работы с административного района Кентрон, но спустя некоторое время мы постепенно перейдём в остальные административные районы, согласно нашему контракту»,-отметила Мадлен Эль Болбол.
Ответив на вопрос журналиста, мэр Тарон Маргарян подчеркнул, что оказание качественных услуг не отразится на цене за сбор мусора.
«В 2015 году цена за сбор мусора не изменится, поскольку за счёт повышения эффективности работ и путём консолидации организаций, мы планируем предоставлять качественную услугу по той же цене»,-подчеркнул мэр Еревана.