Տրանսպորտային համակարգից օգտվող քաղաքացիների որոշ խմբեր կօգտվեն զեղչերից. արտոնությունների փաթեթը կներկայացվի ավագանու քննարկմանը
Նոյեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտած գործընթացը հանրային տրանսպորտի համալիր բարեփոխման ու միասնական տոմսային համակարգի ամբողջական ներդրման բաղադրիչ է: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ եթե հոկտեմբերի 25-27-ը ներառյալ «Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ-ի կողմից գանձվել է 62 մլն 370 հազար 100 դրամ, ապա նոյեմբերի 1-ից 3-ը ներառյալ այդ ցուցանիշը կազմել է 72 մլն 528 հազար 400 դրամ:
Ի դեպ, եթե հոկտեմբերի 31-ին վալիդատորների միջոցով (բջջային հավելված QR, թղթային QR) վճարում է իրականացրել 19 հազար 709 քաղաքացի, ապա նոյեմբերի 1-ին՝ 52 հազար 153 քաղաքացի:
«Այս ընթացքը մեզ ցույց է տալիս, որ միասնական տոմսային համակարգի վերաբերյալ ընկալումն ընդհանուր առմամբ երևանցիների մոտ կա: Բոլոր խնդիրներով հանդերձ՝ այս համակարգը միանշանակ այն ուղղությունն է, որն այլընտրանք չունի: Առաջիկա ավագանու նիստերից մեկի ժամանակ կներկայացվի նաև արտոնությունների փաթեթը: Կլինեն արտոնյալ խմբեր, որոնք կօգտվեն զեղչային համակարգից. դպրոցականներ, թոշակառուներ, հատուկ խմբեր, որոնք իրապես ունեն դրա կարիքը»,- նշել է քաղաքապետը:
Ներկրված նոր՝ 171 ավտոբուսը վարելու համար «Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ-ին անհրաժեշտ են «Դ» կարգի վարորդական իրավունք և երկու տարվա աշխատանքային ստաժ ունեցող 342 վարորդներ: Աշխատավարձը 420 հազար դրամ է՝ 14-օրյա գրաֆիկով, խոսքը 8.5մ ավտոբուսների վարորդներին է վերաբերում, իսկ մեծ ավտոբուսների վարորդների պարագայում վարձատրությունը կլինի 500 հազար դրամ:
Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում կհիմնվի Երևանի թենիսի ակադեմիա, որը կունենա 6 բաց և 4 փակ կորտ: Նախագծային աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են. մարզակառույցը կունենա 350 նստատեղ, որը հնարավորություն կտա միջազգային խոշոր մրցաշարեր անցկացնել:
Երևանում նախատեսվում է կառուցել հավաքովի կոնստրուկցիաներով նոր մարզադաշտ: Ծրագիրը կյանքի կոչելու համար համայնքը գործակցում է միջազգային գործընկերների և խորհրդակցում ոլորտի մասնագետների հետ: Միջազգային չափանիշներին համապատասխան նոր մարզադաշտը կունենա 1000-ից ավելի հանդիսատեսի հնարավորություն և հնարավորություն կտա անցկացնել տարբեր մարզաձևերի մարզումներ ու միջազգային խոշոր մրցաշարեր: Տեխնիկական բնութագիրն արդեն պատրաստ է, կհայտարարվի նախագծի մրցույթ:
Սեպտեմբերի ընթացքում շինհրապարակներում տեղադրված 140 կայաններից ստացված ցուցանիշի համաձայն օդում մանրահատիկ փոշու p.m 2,5 ցուցանիշը կազմել է 10.8 միկրոգրամ մ.խ., ինչը չի գերազանցում օրենսդրությամբ նախանշված սահմանային միջակայքը, այսինքն՝ 35 միկրոգրամ մ.խ.-ն:
Հաշվի առնելով, որ սարքավորումները տեղադրված են շինհրապարակներում, որտեղ հիմնականում առաջանում է ավելի խոշորահատիկ փոշի (p.m. 10 և ավելի), դիտարկվել է նաև այդ ցուցանիշը, որի համաձայն օդում p.m. 10 պարունակությունը կազմել է 22,9 միկրոգրամ/մ.խ., ինչը ևս չի գերազանցում p.m. 10-ի համար օրենսդրությամբ սահմանված սահմանային թույլատրելի խտությունը՝ 60 միկրոգրամ/մ.խ.:

Некоторым группам граждан, пользующимся транспортной системой, будут предоставлены скидки: пакет льгот будет представлен на обсуждение Совета старейшин
Процесс, вступивший в силу 1 ноября, является составной частью комплексной реформы общественного транспорта и полного внедрения единой билетной системы. В ходе очередной рабочей встречи было сообщено, что если с 25-27 октября включительно ЗАО "Ереванский автобус" собрало 62 миллиона 370 тысяч 100 драмов, то с 1 по 3 ноября включительно этот показатель составил 72 миллиона 528 тысяч драмов.
31 октября 19 тысяч 709 граждан совершили оплату через валидаторы (мобильное приложение QR, бумажный QR), то 1 ноября - 52 тысячи 153 гражданина.
«Этот процесс показывает нам, что восприятие единой билетной системы распространено среди ереванцев. Несмотря на определенные проблемы,эта система является тем направлением, которому нет альтернативы. Пакет привилегий также будет представлен на одном из ближайших заседаний совета. Некоторые группы смогут воспользоваться привилегией и получить скидки: школьники, пенсионеры, социльно учзвимые группы, которые в этом действительно нуждаются", - сказал мэр.
В ЗАО "Ереванский автобус" требуется 342 водителя с водительскими правами класса "Д" и двухлетним опытом работы для управления недавно приобретенным 171 автобусом. Заработная плата составляет 420 тысяч драмов при 14-дневном графике, это касается водителей 8,5-метровых автобусов, а у водителей больших автобусов зарплата составит 500 тысяч драмов.
В административном районе Канакер-Зейтун будет создана Ереванская теннисная академия, в которой будет 6 открытых и 4 крытых корта. Проектные работы уже начались. Спорткомплекс будет рассчитан на 350 мест, что позволит проводить крупные международные турниры.
В Ереване планируется построить новый стадион из сборных конструкций. Для реализации проекта сообщество сотрудничает с международными партнерами и консультируется с экспертами в этой области. В соответствии с международными стандартами новый стадион будет вмещать более 1000 зрителей и позволит проводить тренировки по различным видам спорта и крупные международные турнирам. Техническое задание уже готово, будет объявлен тендер на реализацию проекта.
Согласно показателю, полученному от 140 станций, установленных на строительных площадках в сентябре, показатель мелкозернистой пыли p.m.2,5 в воздухе составил 10,8 микрограмм на кубический метр, что не превышает установленного законом предела, которым является 35 микрограмм на кубический метр.
Учитывая, что оборудование установлено на строительных площадках, где образуется преимущественно крупнозернистая пыль (p.m. 10 и более), учитывался также показатель, согласно которому плотность 10 p.m. и выше составило 22,9 мкг/м3, что также не превышает предела. Для 10 п.м. предельно допустимая плотность, определенная законодательством, составляет 60 мкг/м3.