Երևանի ավագանին հոկտեմբերի 31-ին գումարված նիստում միաձայն կողմ քվեարկությամբ հավանություն է տվել քաղաքական, հասարակական գործիչ Ֆրունզե Խառատյանի, արձակագիր Զորայր Խալափյանի և Հայաստանի առաջին կին օդաչու Նինել Ղարաջյանի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակներ տեղադրելու որոշումների մասին առաջարկներին:
Ավագանին հավանություն է տվել նաև Երևան քաղաքի ավագանու <<Հանրապետական կուսակցություն>> խմբակցության անդամ Հ. Թոքմաջյանի ` Երևան քաղաքի Նոր Նորք վարչական շրջանի Գայի պողոտայի և Ջրաշխարհի հարևանությամբ տեղակայված զբոսայգու 5.637 հա մակերեսով մասը բարեկարգելու, կանաչապատելու և հանգստի գոտու վերածելու վերաբերյալ առաջարկությանը։ Հ. Թոքմաջյանի առաջարկության համաձայն՝ մշակվող բարեկարգման և կանաչապատման նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերն ավագանու որոշմամբ ընդունվել է որպես նվեր:
Ավագանու միաձայն հավանությանն են արժանացել նաև Երևան համայնքի սեփականություն համարվող մի շարք բնակարաններ անհատույց օտարելու, հողամասի նպատակային նշանակությունը փոխելու, ինչպես նաև <<Ա. Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարան>> համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպությանը անհատույց օգտագործման իրավունքով գույքեր ամրացնելու մասին որոշումների նախագծերը:
Ավագանու որոշմամբ՝ Երևանի ավագանու հաջորդ նիստը կգումարվի նոյեմբերի 25-ին: Հայտարարված ընդմիջմանը հաջորդել է հարցուպատասխանը, որի ժամանակ ավագանու <<Հանրապետական կուսակցություն>> խմբակցության անդամ Ռոզա Սիրունյանի՝ մայրաքաղաքում իրականացվող առողջապահական ծրագրերի մասով բարձրացված հարցին ի պատասխան ՝ քաղաքապետարանի առողջապահության վարչության պետը նշել է, որ անցած ամիսների ընթացքում քաղաքապետարանի կողմից իրականացված բարեգործական երկու միջոցառումների ընթացքում բժշկական տարատեսակ անվճար ծառայություններից օգտվել է ավելի քան 8 հազար մարդ: Բացի այդ, այս տարի առաջին անգամ Երևան քաղաքի բյուջետային միջոցներով անհրաժեշտ նոր բուժսարքավորումներ են ձեռքբերվել: Ինչ վերաբերում է թ.7 և թ.8 համաբուժարանների միավորման ծրագրին, ապա այս ուղությամբ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
ԲՀԿ խմբակցության անդամ Թամար Պողոսյանի՝ այս կամ այն շինարարության մասին օրենքով սահմանված կարգով հանրությանն իրազեկելու հարցին ի պատասխան նշվել է, որ բարձրացված հարցի վերաբերյալ ապահովվում է գործող օրենսդրության պահանջը, և գործընթացներն իրականացվում են բացառապես օրենքի շրջանակում: Երևանի արտաքին լուսավորության և ընդհանրապես վերգետնյա մալուխային ցանցի վերաբերյալ <<Բարև Երևան>> խմբակցության անդամ Գագիկ Բաղդասարյանի հարցի առնչությամբ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ հարցը քաղաքապետարանի ուշադրության կենտրոնում է, և խնդրի լուծմանն ուղղված կոնկրետ քայլեր արդեն իսկ ձեռնարկվել են: Ներկայում, մասնավորապես, ստորգետնյա ցանցի անցկացման պիլոտային ծրագիր է իրականացվում: Բավական ծավալուն այս ծրագրի իրականացման համար զուգահեռաբար բանակցություններ են ընթանում մասնավոր, այդ թվում նաև միջազգային ընկերությունների ու կազմակերպությունների հետ: Բացի այդ, նոր կառուցվող բոլոր փողոցներում լուսավորության ցանցը ստորգետնյա է:
Մայրաքաղաքի աղբավայրերի ճակատագրի վերաբերյալ ավագանու ԲՀԿ խմբակցության անդամ Ջիվան Պողոսյանի կողմից բարձրացված հարցը պարզաբանելիս Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը տեղեկացրել է, որ մայրաքաղաքում սանմաքրման աշխատանքներ իրականացնելու համար հայտարարված մրցույթը կայացել է, և միջազգային 2 կազմակերպություններ արդեն հաղթող են ճանաչվել ու, համաձայն պայմանագրի, 2014 թվականի ապրիլի 1-ից կսկսեն իրականացնել մայրաքաղաքի սանմաքրման ու աղբահանության աշխատանքները: Ավելին, արդեն եկող գարնանը կհայտարարվի նաև աղբի վերամշակման գործարանի կառուցման և շահագործման միջազգային մրցույթ:
Երևանի և Ստեփանակերտի միջև գործակցության պայմանագրի ընթացքի վերաբերյալ ավագանու ՀՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Նահապետյանի հարցին ի պատասխան նշվել է, որ նախանշված բոլոր ուղղություններով կոնկրետ քայլեր արդեն իսկ ձեռնարկվել և հաջողությամբ իրականացվում են: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի կողմից, ի թիվ այլ հարցերի, գործակցության մասով առանձնացվել է Ստեփանակերտում Ազատամարտիկների այգի հիմնելու համատեղ ծրագիրը՝ հատկանշելով, որ այն լինելու է Երևան քաղաքի նվերը Ստեփանակերտին:

В ходе заседания, созванного 31-ого октября, Совет старейшин Еревана одобрил предложения об установлении мемориальных досок, увековечивающих память политического, общественного деятеля Фрунзе Харатяна, прозаика Зорайра Халапяна и первой женщины-летчика Армении Нинель Хараджян. Совет старейшин одобрил также предложение члена фракции ''Республиканская партия'' О. Токмаджяна благоустроить, озеленить и превратить в зону отдыха парк площадью 5.637 га, находящийся по соседству с проспектом Гая административного района Нор Норк и Аквапарка. Согласно предложению О.Токмаджяна проектно-сметные документы по благоустройству и озеленению по решению Совета были приняты в качестве подарка.
Единогласному одобрению Совета старейшин удостоились также проекты решений о безвозмездном отчуждении ряда квартир, считающихся общинной собственностью Еревана, об изменении целевого значения земельной территории, а также о предоставлении общинной некоммерческой организации ''Центральная библиотека имени А. Исаакяна'' имущества с правом на безвозмездное использование.
По решению Совета старейшин, следующее заседание Совета состоится 25 ноября. После объявленного перерыва началась дискуссия, в ходе которой в ответ на вопрос, поднятый членом фракции ''Республиканская партия'' Розы Сирунян в связи со здравоохранительными программами, реализуемыми в столице, начальник управления здравоохранения отметил, что в течение последних месяцев во время двух благотворительных мероприятий, проведенных мэрией, различными медицинскими услугами воспользовались почти 8 тысяч человек. Кроме этого, в этом году впервые на бюджетные средства города Ереван было приобретено новое медоборудование. Что касается программы по объединению поликлиник №7 и № 8, было отмечено, что работы находятся в процессе осуществления.
В ответ на вопрос члена фракции ''Процветающая партия Армении'' Тамары Погосян об уведомлении общественности о том или ином строительстве, по утвержденному законом порядку, было отмечено, что требования действующего законодательства обеспечиваются. В ответ на вопрос члена фракции ''Здравствуй Ереван'' Гагика Багдасаряна относительно наружного освещения Еревана и надземной кабельной сети, мэр Еревана Тарон Маргарян отметил, что вопрос находится в центре внимания мэрии, и в связи с решением проблемы были предприняты конкретные шаги. В настоящее время, осуществляется пилотная программа проведения подземной сети. Для реализации данной объемной программы параллельно ведутся переговоры с частными, в том числе с международными компаниями и организациями. Кроме этого, сети освещения всех новых улиц уже являются подземными.
Проясняя вопрос, поднятый членом фракции ППА Дживаном Погосяном, относительно судьбы свалок столицы, мэр Еревана Тарон Маргарян сообщил, что конкурс, объявленный для осуществления в столице работ по санитарной очистке, состоялся и две международные организации уже названы победителями, и согласно договору, с 1 апреля 2014 года начнутся работы по санитарной очистке и вывозу мусора. Более того, уже весной будет объявлен международный конкурс по строительству и эксплуатации завода по переработке мусора.
В ответ на вопрос члена фракции РПА Наиры Наапетян о ходе договора о сотрудничестве между Ереваном и Степанакертом было отмечено, что по всем намеченным направлениям уже предприняты конкретные шаги и успешно осуществляются программы. Со стороны мэра Тарона Маргаряна, в числе других вопросов, была выделена совместная программа о создании парка Воинов-освободителей в Степанакерте: он будет подарком города Еревана Степанакерту.