Տեխնիկական առաջադրանքներով սահմանվել են թեքահարթակներ կառուցելու նոր պահանջներ
2024թ. ընդհանուր առմամբ մայրաքաղաքում նախատեսվում է կառուցել շուրջ 400 թեքահարթակ: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ այս տարի տեխնիկական առաջադրանքներում որոշակի փոփոխություններ են կատարվել. սահմանվել են որոշ պահանջներ, որպեսզի թեքահարթակները լինեն հարմարավետ ու մատչելի տարբեր խմբերի գործածության համար:
Գույք ձեռք բերելու ծրագրով համայնքային մանկապարտեզները կհամալրվեն ինտելեկտուալ ուսուցողական խաղերով ու տեխնիկական անհրաժեշտ միջոցներով:
Ամբողջությամբ վերականգնվել է մետրոյի «Գործարանային» կայարանի հարակից տարածքի լուսավորությունը:
Որպես պարեկային ոստիկանության բարեփոխման շարունակություն՝ Երևանում կստեղծվի համայնքային ոստիկանություն: Հայեցակարգի հիման վրա մշակված նախագիծը ծառայությանը նոր լիազորությունների հնարավորություն կտա, ինչի շնորհիվ համայնքում տարբեր իրավախախտումների և ապօրինությունների դեմ պայքարն ավելի արդյունավետ կդառնա:
Որակյալ սպասարկում ապահովելու նպատակով 1-03 հեռախոսահամարին մուտքային զանգերին պարտադիր կերպով արձագանքելու համար ավելացվել է օպերատորների թիվը: Դրա շնորհիվ հունվարի 31-ին, փետրվարի 1-ին և 2-ին բաց թողնված զանգեր ծառայությունը չի ունեցել:
Համայնքը նախատեսում է երեխաների իրավունքների պաշտպանության և սոցիալական աջակցության ոլորտում համակարգային նոր լուծումներ մշակել: Այն հնարավորություն կտա ամենախոցելի խավերի համար նախատեսված նոր ծառայություններ մատուցել Երևանի քաղաքապետարանի կողմից:
«Մենք շարունակաբար պետք է զարգացնենք երեխաների խնամակալության ոլորտը, որը կարևոր դեր պետք է խաղա երեխաների պաշտպանության գործում»,- ընդգծել է քաղաքապետ Ավինյանը:

Новые требования к сооружению пандусов
В 2024г. предусмотрено построить около 400 пандусов для доступа колясок. В ходе очередного рабочего совещания было доложено, что в этом году в технические задания были внесены изменения:установлены определенные требования для обеспечения более удобного и доступного использования пандусов различными группами.
Муниципальные детские сады пополнятся новыми интеллектуальными и обучающими играми и необходимыми техническими средствами.
Освещение на участке, прилегающем к станции метро «Горцаранаин», полностью восстановлено.
В продолжение реформ патрульной полиции в Ереване будет сформирована муниципальная полиция. Проект, разработанный на основе концепции, даст службе новые полномочия, которые сделают борьбу с нарушениями и незаконностью более эффективной.
Увеличено число операторов, обслуживающих телефонный номер 1-03. Это даст возможность оперативно реагировать на входящие звонки и повысить качество службы скорой медицинской помощи. Благодаря этому, 31-го января, 1-го и 2-го февраля в службе не было пропущенных звонков.
Община планирует разработать новые структурные решения в сфере защиты прав детей и социальной поддержки. Это даст мэрии Еревана возможность предоставлять новые услуги наиболее уязвимым социальным слоям.
«Мы должны постоянно развивать сферу детской опеки, что играет важную роль в деле защиты детей»,- подчеркнул мэр Авинян.