Տարոն Մարգարյանը հանդիսավոր երդմնակալությամբ ստանձնել է Երևանի քաղաքապետի պարտականությունները
Հունիսի 12-ին հրավիրված Երևանի ավագանու հանդիսավոր նիստում տեղի է ունեցել Երևանի նորընտիր քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի երդմնակալության արարողությունը։ «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 47-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ Երևանի քաղաքապետն իր լիազորությունները ստանձնում է ընտրվելուց հետո, օրենքով սահմանված կարգով, երրորդ օրացուցային օրը հրավիրված ավագանու նիստում` Երևանի բնակիչներին տրված երդմամբ:
Նույն օրենքի համաձայն՝ ավագանու նիստը վարել է Երևանի ավագանու ամենատարեց անդամ Աստղիկ Գևորգյանը։ Երդմնակալության արարողությանը ներկա են եղել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին 2-րդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, ՀՀ ԱԺ նախագահը, ՀՀ վարչապետը, Սահմանադրական դատարանի նախագահը, Երևանի նախկին քաղաքապետեր, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, քաղաքական և մշակութային գործիչներ։
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը երդվել է քաղաքապետի լիազորություններն իրականացնելու ընթացքում պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը, օրենքները, Երևանի ավագանու որոշումները, ազնվորեն և բարեխղճորեն կատարել Երևանի քաղաքապետի լիազորությունները, ծառայել Երևանի բարգավաճմանը, գործել ի բարօրություն նրա բնակիչների:
Այնուհետ Երևանի պատվավոր քաղաքացի, Երևանի ավագանու անդամ Մարտին Վարդազարյանը Երևանի քաղաքապետի խորհրդանիշ լանջաշղթան հանձնել է նորընտիր քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին։
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, շնորհավորելով Երևանի նորընտիր քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին, Երևանի ավագանու բոլոր անդամներին՝ մայրաքաղաքի կառավարման պատասխանատվությունը ստանձնելու առթիվ, ընդգծել է, որ ուրախ է ինչպես Հանրապետականի իր կուսակից ընկերների, այնպես էլ Երևանի բնակիչների վստահության քվեին արժանացած այլ քաղաքական ուժերի համար, քանի որ բոլորն էլ այդ քվեն վաստակել են դժվարին պայքարում:
«Հավատում եմ, որ տարաձայնություններից վեր կարող է լինել և ձեզ բոլորիդ կարող է միավորել Երևան համայնքի ընդհանուր շահը: Հուսով եմ, որ հենց այդ տրամադրությամբ էլ աշխատելու եք տեղական ինքնակառավարման այս կարևոր մարմնում: Հիշե՛ք, որ Երևանը համայն հայության մայրաքաղաքն է, հայրենիքի խորհրդանիշը ամբողջ աշխարհով մեկ սփռված հայերի համար:
Երևանի ավագանու ընտրություններով մենք ամփոփեցինք 2017 թվականի ընտրական շրջանը: Շատ կարևոր է, որ մենք արդեն ձևավորել ենք իշխանություն, որն արտահայտում է մեր ժողովրդի կամքը: Արդեն անհրաժեշտ է հանդարտեցնել ընտրական կրքերը, դրանք թողնել անցյալում: Եկել է ելույթներից գործին անցնելու ժամանակը:
2018 թվականը խորհրդանշական տարի է լինելու: Համայն հայությունը տոնելու է մայիսյան հերոսամարտերի և Հայաստանի առաջին Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակը: Այդ նույն տարում տոնելու ենք նաև քաղաքամայր Երևանի 2800-ամյակը, որը բնավ նախորդ հոբելյաններից պակաս կարևոր չէ:
Այս հոբելյանը պատվով դիմավորելու և կազմակերպելու գործի պատասխանատվությունն առաջին հերթին ընկնում է քաղաքային նորընտիր իշխանության ուսերին: Այո՛, Երևանը հինավուրց քաղաք է, բայց միևնույն ժամանակ այն անընդհատ արդիականանում է, ձևավորվում են համակեցության նոր կանոններ:
Մեր նպատակն է, որ դարերի խորքից եկող Երևանը ժամանակին համընթաց քայլի: Գիտեք, որ զբոսաշրջության զարգացումը մեր տնտեսության առաջնահերթություններից մեկն է: Ուստի քաղաքը պետք է ունենա ժամանակակից եվրոպական տեսք՝ արդի լուսավորության համակարգերով, հարմարավետ մայթերով և անցումներով, հանրային հանգստյան գոտիներով: Անհրաժեշտ է վերացնել խրձերով լարանցումները և գեղագիտական առումով աչք ծակող մյուս թերությունները՝ առաջին հերթին, իհարկե, քաղաքի կենտրոնում», - ընդգծել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության Նախագահը նաև նշել է, որ Երևանը բախվում է մի շարք բարդ խնդիրների, որոնց համար անհրաժեշտ է լուծումներ գտնել: Դրանց շարքում առանձնացվել են տրանսպորտի, աղբահանության, բազմաբնակարան բնակելի շենքերի, վերելակային տնտեսության խնդիրները:
«Թող ոչ ոք չմտածի, որ սրանք անիրականանալի նպատակներ են: Տասը տարի առաջ մեր այսօրվա ունեցածն էլ կարող էր անհավանական թվալ: Սակայն մենք՝ բոլորս միասին, ապացուցում ենք, որ կարող ենք դա անել, կարող ենք լուծել մեր առջև ծառացող խնդիրները»,- ընդգծել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և դիմելով Երևանի քաղաքապետին՝ նշել է, որ անձամբ Տարոն Մարգարյանից սպասելիքները մեծ են:
«Դու Անդրանիկ Մարգարյանի որդին ես և Հանրապետականի ղեկավարներից մեկը: Այս օրը քեզ համար շատ հիշարժան օր է՝ քո հայրիկի, իմ լուսահոգի ընկերոջ՝ Անդրանիկ Մարգարյանի ծննդյան տարեդարձի օրը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ներկայությամբ երդվեցիր, որ բարեխղճորեն ծառայելու ես Երևանին և երևանցիներին: Ուղղակի պարտավոր ես գիշեր ու ցերեկ աշխատել, որպեսզի կարողանաս ավելացնել երևանցիների հարգանքն ու վստահությունը քո նկատմամբ, որպեսզի կարողանաս պահել Երևանում ամենամեծ վարկանիշ ունեցող գործչի դիրքը, որպեսզի կարողանաս հաջորդ ընտրություններին ավելի շատ քվեներ վաստակել և շարունակել կառավարել Երևանը», - ընդգծել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու մեկ անգամ ևս շնորհավորել և բեղմնավոր աշխատանք է մաղթել Երևանի քաղաքապետին և ավագանու անդամներին՝ հանուն հայոց տասներկուերորդ մայրաքաղաքի բարգավաճման, հանուն Հայաստանի առաջընթացի:

Тарон Маргарян принял присягу и вступил в должность мэра Еревана
На торжественном заседании Совета старейшин Еревана, созванном 12 июня, состоялась церемония инаугурации новоизбранного мэра Еревана Тарона Маргаряна. Согласно первой части статьи 47 закона РА «О местном самоуправлении в городе Ереван», мэр Еревана вступает в свои полномочия по утвержденному законом порядку – принятием присяги на заседании Совета старейшин, созванном на третий календарный день после избрания.
Согласно тому же закону, заседание Совета старейшин Еревана открыла самый старший по возрасту член Совета Астгик Геворгян. На церемонии инаугурации присутствовали президент Республики Армения Серж Саргсян, Католикос всех армян Гарегин Второй, председатель НС РА, премьер-министр РА, председатель Конституционного суда, бывшие мэры Еревана, высокопоставленные официальные лица, политики и деятели культуры.
Мэр Еревана Тарон Маргарян дал клятву во время исполнения своих полномочий соблюдать Конституцию РА, законы РА, решения Совета старейшин Еревана, честно и добросовестно исполнять полномочия мэра Еревана, служить процветанию города, работать на благо его жителей.
Затем почетный гражданин Еревана, член Совета старейшин Мартин Вардазарян вручил должностной знак мэра Еревана новоизбранному мэру Тарону Маргаряну.
Президент Республики Серж Саргсян, поздравляя новоизбранного мэра Еревана Тарона Маргаряна, всех членов Совета старейшин и аппарат мэрии со вступлением в ответственную должность по управлению столицей, подчеркнул, что рад как за своих однопартийцев, так и за остальные политические силы, которые удостоились доверия ереванцев, поскольку все приобрели это доверие в трудной борьбе.
«Я верю, что общие интересы Еревана могут объединить вас и быть выше ваших разногласий. Надеюсь, что с таким же настроем и впредь вы будете работать в этом важном органе местного самоуправления. Помните, что Ереван-столица и символ родины для всех армян мира.
Выборами в Совет старейшин Еревана, мы подвели итоги избирательного сезона 2017 года. Очень важен тот факт, что мы уже сформировали власть, которая выражает волю нашего народа. Пришла пора, чтобы выборные страсти поутихли и остались в прошлом. Пришло время перейти от слов к делу. 2018 год будем символическим. Армяне всего мира будут отмечать 100-летие создания Первой Республики Армения и героических майских сражений. В том же году будем также отмечать не менее важный юбилей -2800-летие столицы-Еревана. Ответственность за должную организацию этого юбилея в первую очередь возложена на новоизбранную городскую власть. Да, Ереван старинный город, но в то же время он постоянно совершенствуется, формируются новые правила сосуществования.
Наша цель состоит в том, чтобы берущий свое начало из глубины веков Ереван шел в ногу со временем. Вы знаете, что развитие туризма является одним из приоритетных направлений нашей экономики. Следовательно, город должен иметь современный европейский облик - с современной системой освещения, удобными тротуарами и переходами, общественными зонами отдыха. Необходимо устранить связки проводов и другие недостатки, и в первую очередь в центре столицы»,-подчеркнул Президент Серж Саргсян.
Президент республики также отметил, что Ереван сталкивается с рядом сложных проблем, для которых необходимо найти решения. Среди них были выделены проблемы транспорта, вывоза мусора, многоквартирных жилых зданий, лифтового хозяйства.
«Пусть никто не думает, что это недостижимые цели. То, что мы имеем сегодня еще 10 лет назад казалось нереальным. Однако мы вместе доказываем, что можем сделать это, можем решить стоящие перед нами проблемы»,-подчеркнул Президент Серж Саргсян и обращаясь к мэру Еревана отметил, что ожидания лично от Тарона Маргаряна велики.
«Ты сын Андраника Маргаряна и один из руководителей Республиканской партии. Сегодня для тебя очень знаменательный день. В день рождение твоего отца, моего приснопамятного друга Андраника Маргаряна в присутствии Католикоса всех армян ты дал клятву, что будешь добросовестно служить Еревану и ереванцам. Ты просто обязан работать день и ночь, чтобы доверие и уважение ереванцев к тебе росло, чтобы ты смог удержать позицию деятеля, имеющего самый высокий рейтинг в Ереване, чтобы на следующих выборах смог получить больше голосов и продолжать руководить Ереваном»,-подчеркнул Президент Серж Саргсян и еще раз поздравил мэра Еревана и членов Совета старейшин, пожелав плодотворной деятельности во имя процветания 12-й армянской столицы и во имя развития Армении.