Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Տալլինի քաղաքապետի տեղակալի հետ
«Էրեբունի-Երևան 2797» տոնակատարության միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Երևան այցելած Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլինի քաղաքապետի տեղակալ Միխայիլ Կիլվարտի հետ հանդիպել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Ողջունելով հյուրին և համառոտ ներկայացնելով մայրաքաղաքի պատմությունն ու ներկայում ընթացող զարգացման ծրագրերը` քաղաքապետն ընդգծել է, որ Երևանը կարևորում է ակտիվ համագործակցությունն այլ քաղաքների հետ` քաղաքային տնտեսության տարբեր բնագավառներում փորձի փոխանակման և համատեղ փոխշահավետ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ:
«Երևանն այսօր աշխարհի ավելի քան 50 քաղաքների հետ ունի լավ հիմքերի վրա դրված գործընկերային հարաբերություններ և, վստահ եմ, որ Տալլինի հետ ևս կարող ենք ձևավորել փոխշահավետ գործակցություն: Երևանն այսօր դինամիկ զարգացող քաղաք է, և ձևավորված բարենպաստ ներդրումային միջավայրը լավ հնարավորություն է ընձեռում զարգացնելու նաև գործարար հարաբերությունները»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և հրավերի համար` Տալլինի քաղաքապետի տեղակալ Միխայիլ Կիլվարտը շնորհավորել է Երևանի քաղաքապետին «Էրեբունի-Երևան» տոնի առթիվ ու նշել, որ տպավորված է Երևանի արտաքին տեսքով և ինքնատիպ հմայքով: Անդրադառնալով երկու քաղաքների հնարավոր համագործակցությանը` Տալլինի փոխքաղաքապետը բարձր է գնահատել քաղաքային տնտեսության կառավարման հարցում Տարոն Մարգարյանի մոտեցումներն ու վստահեցրել, որ Տալլինը ևս պատրաստակամ է ընդլայնել փոխշահավետ գործակցությունը Երևանի հետ:
«Ձեր մոտեցումները քաղաքային տնտեսության կառավարման հարցում իսկապես ողջունելի են, և վստահեցնում եմ, պարոն քաղաքապետ, որ իմ լիազորությունների շրջանակում կանեմ հնարավորը` երկու երկրների մայրաքաղաքների միջև բազմոլորտ համագործակցություն ձևավորելու ուղղությամբ: Փոխգործակցության հնարավորություններ կան ինչպես տնտեսական ծրագրերի իրականացման, այնպես էլ կրթական, մշակութային ոլորտների ու զբոսաշրջության զարգացման ուղղությամբ: Պետք է անկեղծ ասեմ, պարոն քաղաքապետ, որ իսկապես հաճելի է գտնվել Երևանում: Ձեր մայրաքաղաքի գեղեցկությանն ու ջերմությանն այս օրերին գումարվել է նաև տոնական շունչը, ինչը զգում ես քաղաքի յուրաքանչյուր անկյունում, և դա շատ գրավիչ է»,- նշել է Միխայիլ Կիլվարտը:

Тарон Маргарян встретился с заместителем мэра Таллина
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с заместителем мэра столицы Эстонии Таллина Михаилом Кылвартом, прибывшим в Ереван для участия в праздничных мероприятий «Эребуни-Ереван 2797». Поприветствовав гостя и кратко представив ему историю столицы и реализуемые программы развития, мэр подчеркнул, что Ереван придает важность активному сотрудничеству с другими городами в направлениях обмена опытом, в разных сферах городского хозяйства и реализации совместных взаимовыгодных программ.
«Сегодня Еревана имеет поставленные на прочную основу партнерские отношения с более чем 50 городами мира, и я уверен, что с Таллином мы также сможем сформировать взаимовыгодные партнерские отношения. Ереван развивается день ото дня и имеющиеся благоприятные условия для инвестиционной деятельности дают возможность развивать также и деловые отношения. Надеюсь, что в скором будущем мы будем иметь возможность обсудить совместные программы и реализовать их», – подчеркнул Тарон Маргарян.
Выразив благодарность за теплый прием и приглашение, заместитель мэра Таллина Михаил Кылварт поздравил мэра Еревана с днем «Эребуни-Еревана» и отметил, что впечатлен внешним видом Еревана. Касаясь вопроса возможного сотрудничества двух городов, заместитель мэра Таллина высоко оценил подходы Тарона Маргаряна в вопросе управления городским хозяйством и заверил, что Таллин также готов расширить взаимовыгодное сотрудничество с Ереваном.
«Ваш подход к вопросу управления городским хозяйством действительно эффективны и уверяю вас, господин мэр, в рамках своих полномочий я сделаю все возможное для формирования многостороннего сотрудничества между городами двух стран. Есть возможности для реализации экономических программ и развития сфер образования, культуры и туризма. Должен честно признаться, господин мэр, что действительно приятно находиться в Ереване. К красоте и теплоте вашей столицы в эти дни добавилась праздничная атмосфера, которая ощутима в каждом уголке города»,-отметил Михаил Кылварт.