«Թեթև վթարների դեպքում առավելագույնը 15 րոպեում ավտոմեքենաները պետք է տեղափոխվեն երթևեկելի գոտուց». փոփոխություններ՝ Երևանի մասին օրենքում
Երևանի մասին օրենքում կկատարվեն որոշակի փոփոխություններ. թեթև վթարների դեպքում առավելագույնը 15 րոպեում ավտոմեքենաները պետք է տեղափոխվեն երթևեկելի գոտուց: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է ՃՈ հետ համատեղ քայլեր ձեռնարկել օրենքում փոփոխություններ նախաձեռնելու նպատակով:
«Մենք միակ երկիրն ենք, միակ քաղաքն աշխարհում, որ նման շռայլություն է թույլ տալիս. ռիսկերը ապահովագրական ընկերությունների համար բացառված են, և մենք բոլորս պետք է սպասենք հստակ իմանանք, որ, այո՛, 233 000 դրամի վնաս է եղել, արդյունքում՝ անգամ թեթև բախման ժամանակ ահռելի խնդիր է առաջանում կուտակումների հետ կապված: Այն վթարների դեպքում, որոնք մարդկային զոհեր չեն ենթադրում, ծանր վնասվածքներ չեն ենթադրում, պետք է ավտոմեքենաները առավելագույնը 15 րոպեի ընթացքում դուրս գան ճանապարհային երթևեկելի գոտուց»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Իլ դը Ֆրանս շրջանի հետ հաստատված գործակցությամբ իրականացվել են Երևանի հասարակական տրանսպորտի երթուղային ցանցի մանրամասն վերլուծություններ, ուսումնասիրվել է WYG ընկերության կողմից ներկայացված և ընդունված երթուղային նոր ցանցի վերջնական տարբերակը:
Միաժամանակ ուսումնասիրվել և վերլուծվել է Երևանի ճանապարհային ցանցը և մշակվել են կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ գործողությունների ծրագրեր՝ հասարակական տրանսպորտի առանձնացված գծերի ամբողջական երթուղիների ներդրման համար: Զեկուցվել է, որ ֆրանսիացի գործընկերների կողմից որոշ առաջարկներ են նեկայացվել երթուղային ցանցի արդյունավետության մեծացման համար:
Համապատասխան ձևավորմամբ, ինչպես նաև ճանապարհաշինական միջամտություններով առաջարկվող նախագծերը հնարավորություն են տալու վերափոխել փողոցներն ու մայթերը՝ հետիոտնի, հեծանվորդների, ծառերի ու ծաղիկների համար՝ ավելի շատ հատվածներ սահմանելով, հեշտանալու է ճանապարհային երթևեկությունը՝ ապահովելով երթևեկության ավելի փոքր հոսքեր:
«Այնքան ակնհայտ է, որ փոփոխություններն անխուսափելի են, որ նույնիսկ դրա հավելյալ հանրային քննարկման կարիքը չկա: Այստեղ ճաշակի հարց չէ, այստեղ բարեփոխման անհրաժեշտության հարց է, և ես կարծում եմ, որ մենք պետք է շարժվենք փուլային՝ սկզբում գծանշումներով ու կահավորմամբ, հաջորդիվ՝ արդեն գնանք նաև շինարարական միջամտության, ինչպես նաև Փարիզում է: Պետք է սկսենք այն հիմնական երթուղիներից, որտեղ երթուղային ամենամեծ ծանրաբեռնվածությունն է: Հաշվի առնելով ավտոմեքենաների քանակի աճի միտումը՝ մենք հասկանում ենք, որ ուղղակիորեն Երևան քաղաքը մի օր կանգնելու է: Այո, մենք բարդացնում ենք ավտոմեքենաների համար երթևեկությունը, բայց ինքնըստինքյան այդ կյանքը բարդանում է, բայց միևնույն ժամանակ հնարավորություն ենք ստեղծում ունենալ հանրային տրանսպորտ, որը թույլ է տալու ավելի արդյունավետ ու արագ շարժվել Երևանում»,- նշել է քաղաքապետը:
Երևանը տեղական ինքնակառավարման միակ մարմինն է, որ առաջին անգամ ներդրել է GIS համակարգ: Հարթակը մեծ հնարավորություններ է ստեղծում քաղաքի կառավարման և տեղեկատվության թվայնացման տեսանկյունից: Զեկուցվել է, որ համակարգն այժմ ընդլայնման փուլում է:
Երևանը կունենա նոր գլխավոր հատակագիծ: Փաստաթղթի մշակման աշխատանքներն ամփոփման փուլում են: Կարևորելով նախաձեռնված գործընթացները՝ քաղաքապետ Ավինյանն ընդգծել է, որ ներդրվող բոլոր համակարգերը պետք է համակցված լինեն ու մեկ ընդհանուր հիմքով:
«Մեր վերջնանպատակն այն է, որ ինչ-որ մի ժամանակ հետո GIS քարտեզում ամեն մի առանձին հողային միավորի վրա թափանցիկ, բաց ներկայացնենք ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքները: Այսինքն՝ մարդու համար սա լինի հստակ իրավունք, որը թափանցիկորեն ներկայացված է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից. քաղաքացին սեղմելով որևէ մի առանձնացված հողային միավորի վրա իմանա, որ տվյալ հատվածում հնարավորություն կա նախագծելու այս հարկայնության, այս խտության շենքային միավոր հստակ նպատկով՝ բնակելի, թե հասարակական»,- ընդգծել է քաղաքապետը:

«В случае легких аварий машины должны быть удалены с проезжей части максимум через 15 минут»: изменения в законе о Ереване
В закон о Ереване будут внесены определенные изменения: в случае легких аварий, машины должны быть удалены с проезжей части максимум через 15 минут. В ходе очередного рабочего совещания мэр Тигран Авинян поручил предпринять шаги совместно с ДП для внесения изменений в закон.
Как отметил мэр, в случае легких аварий ожидание приезда представителей страховых компаний для подтверждения ДТП и обозначения размера ущерба часто вызывает пробки и сопутствующие неудобства. В случае с авариями, где нет пострадавших и тяжелых повреждений, машина должна быть удалена с проезжей части не позднее 15 минут.
В рамках сотрудничества с регионом Иль-де-Франс осуществлен доскональный анализ маршрутной сети общественного транспорта, изучен конечный вариант новой сети, представленный компанией WYG.
Одновременно изучена дорожная сеть Еревана и разработаны краткосрочные и долгосрочные планы действий для внедрения полноценных маршрутов, специально выделенных для общественного транспорта. Было доложено, что французские коллеги представили некоторые предложения для повышения эффективности маршрутной сети.
При соответствующем оформлении и некоторых дорожно-строительных вмешательствах предложенные проекты дадут возможность видоизменить улицы и мостовые, расширив участки для пешеходов, велосипедистов, деревьев и цветов, облегчить дорожное движение, уменьшая потоки машин.
Мэр подчеркнул, что неизбежность изменений настолько очевидна, что нет необходимости в дополнительном общественном обсуждении. По его мнению, следует действовать поэтапно: сначала посредством дорожных знаков и маркировки дорог, а затем и путем дорожных работ, как это было в Париже. Следует начать с тех маршрутов, где самая высокая загруженность маршрутов.
Ереван является единственным органом местного самоуправления, где впервые внедрена система ГИС. Платформа откроет новые возможности с точки зрения управления и оцифровки информации. Доложено, что система находится на стадии расширения.
У Еревана будет новый Генеральный план. Разработка документа находится на стадии завершения. Мэр Авинян подчеркнул, что все внедряемые системы должны быть взаимосвязаны и действовать на общей основе.
По словам мэра, конечной целью является максимальная прозрачность архитектурно-планировочных заданий, устанавливаемых мэрией для тех или иных участков, чтобы информация была доступна для всех посредством ГИС карт.