Ստորագրվել են «Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագիր» եւ «Երեւանի քաղաքային զարգացման ներդրումային ծրագիր» վարկային համաձայնագրերը
27.11.2023
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում այսօր՝ նոյեմբերի 27-ին, ստորագրվել է «Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը Հայաստանի Հանրապետության եւ Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) միջեւ:
Համաձայնագրի ստորագրումը կազմակերպվել է ԱԶԲ նախագահ Մասացուգու Ասակավայի՝ Հայաստան այցի շրջանակներում: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաեւ ԱԶԲ Կենտրոնական եւ Արեւմտյան Ասիայի վարչության տնօրեն Եվգենի Ժուկովը, ԱԶԲ գործադիր տնօրեն Մեյդ Վիջայան, Երեւանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը:
Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը եւ Ասիական զարգացման բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դոնալդ Լամբերտը:
Ծրագրի իրականացման համաձայնագիրը ստորագրվել է Երեւանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի եւ ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարի միջեւ:
«Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագիրն» իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության եւ Ասիական զարգացման բանկի միջեւ 2015թ․ հոկտեմբերի 19-ին կնքված վարկային համաձայնագրի հիման վրա: Ծրագիրը մեկնարկել է 2016թ, որի շրջանակներում ԱԶԲ-ից ներգրավվել են վարկային միջոցներ՝ 88,5 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումարի չափով:
Ստորագրված համաձայնագրով նախատեսվում է ներգրավել եւս 66,100,000 եվրոյի չափով վարկային միջոցներ՝ ծրագրի ամբողջական իրականացումն ավարտին հասցնելու նպատակով։
Ծրագրի հիմնական եւ առանցքային ցուցանիշը հանդիսանում է առնվազն 46 դպրոցների կառուցումը կամ ամրացումը սեյսմակայունության ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան, այդկերպ՝ շուրջ 20000 աշակերտի համար անվտանգ կրթական պայմանների ապահովումը:
Ծրագրի շրջանակներում մինչ այժմ կառուցվել է 16 դպրոց։ Ներկայում ընթանում են 20 դպրոցի շինարարական աշխատանքներ։ 10 դպրոց գտնվում է նախագծային (ավարտական) աշխատանքների իրականացման տարբեր փուլերում։
Նշյալ ծրագիրն ամբողջովին համահունչ է ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրին, որի առաջնահերթ ուղղություններից է դպրոցաշինությունը:
Վահե Հովհաննիսյանի եւ Դոնալդ Լամբերտի միջեւ ստորագրվել է նաեւ մեկ այլ՝ «Երեւանի քաղաքային զարգացման ներդրումային ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը 60,090,000 եվրո արժողությամբ:
Ծրագրի նպատակն է զարգացնել քաղաքային ենթակառուցվածքները՝ կառուցելով Իսակով-Արշակունյաց նոր ճանապարհահատվածը, որը կկապի Երեւան քաղաքի 3 վարչական շրջանները եւ էականորեն կնվազեցնի քաղաքային խցանումները: Ծրագրի իրականացման արդյունքում հնարավոր կլինի նվազեցնել առկա ճանապարհը, քաղաքային խցանումները, ինչպես նաեւ ստեղծել նոր քաղաքային ենթակառուցվածքներ:

Подписаны кредитные соглашения «Программа повышения сейсмической безопасности» и «Инвестиционная программа городского развития Еревана»
Сегодня, 27-го января в министерстве финансов РА подписано кредитное соглашение «Программа повышения сейсмической безопасности» между Республикой Армения и Азиатским банком развития.
Подписание соглашения организовано в рамках визита президента АБР Масацугу Асакавы в Армению. На мероприятии присутствовали также директор АБР по Центральной и Западной Азии Евгений Жуков, исполнительный директор АБР Мейд Виджая, мэр Еревана Тигран Авинян, министр территориального управления и инфраструктур РА Гнел Саносян.
Документ был подписан министром финансов РА Ваге Оганисяном и руководителем армянского представительства РА Доналдом Ламбертом.
Соглашение о выполнении программы подписано мэром Еревана Тиграном Авиняном и руководителем армянского представительства АБР.
«Программа повышения сейсмической безопасности» осуществляется с Азиатским банком развития на основании кредитного соглашения, подписанного 19-го октября 2015г. Программа начата в 2016г., в рамках которой АБР предоставил кредитные средства на сумму 88,5 миллионов долларов США.
Подписанным соглашением предусматривается привлечь дополнительные кредитные средства на сумму 66,100,000 евро, с целью окончательной реализации программы.
Целью программы является строительство или сейсмическое укрепление в соответствии с международными стандартами минимум 46 школ, таким образом, обеспечивая безопасные условия образования для около 20000 школьников.
В рамках программы уже построено 16 школ. В данным момент работы ведутся в 20 школах, а 10 школах работы находятся на разных этапах проектирования.
Указанная программа полностью созвучна программе правительства РА на 2021-2026гг., одним из приоритетных направлений которой является строительство школ.
Между Ваге Оганисяном и Доналдом Ламбертом подписано также еще одно кредитное соглашение – «Инвестиционная программа городского развития Еревана», стоимостью 60,090,000 евро.
Цель программы-развитие городских инфраструктур посредство строительства нового дорожного сегмента проспект Исакова-проспект Аршакуняц, который будет связывать три административных района Еревана и значительно разгрузит городские заторы. В результате осуществления программы станет возможным сократить существующую дорогу, уменьшить пробки, а также создать новые городские инфраструктуры.