Ստեփանակերտում մեկնարկել է «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ 2016» երկրորդ փառատոնը
Արցախի մայրաքաղաքի Վերածննդի հրապարակում մեկնարկել է «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ 2016» փառատոնը, որը 2-րդ տարին անընդմեջ կազմակերպվում է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից «Երևանյան ամառ» եռամսյա ծրագրի շրջանակներում:
Փառատոնի պաշտոնական բացման արարողությունը մեկնարկել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ողջույնի խոսքով, որը ներկայացրել է Երևանի քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանը: Ուղերձում մասնավորապես ասված է.««Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ 2016»-ը, որը «Երևանյան ամառ» ծրագրի հաջողված փառատոներից մեկն է, Ստեփանակերտում անցկացվելով, ևս մեկ անգամ փաստում է, որ մեզ համար ոչ պակաս կարևոր է նաև մշակութային բաղադրիչով համագործակցության ամրապնդումը: Հաջող ընթացք մաղթելով փառատոնին՝ նաև վստահեցնում եմ, որ Երևանի քաղաքապետարանը հետևողականորեն շարունակելու է երկուստեք կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանն ուղղված բոլոր ծրագրերը»:
Փառատոնի մշակութային հատվածը մեկնարկել է Երևանից ժամանած «Միլեն շոու բալետի» խորհրդանշական պարային ելույթ-ողջույնով:
Փառատոնի մասնակիցների և հյուրերի հետ միասին «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ 2016» փառատոնի ընթացքին տեղում հետևել է նաև ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը: Արցախի նախագահը շրջել է տաղավարներում և ծանոթացել ներկայացված ցուցանմուշներին:
Հարկ է նշել, որ Վերածննդի հրապարակում տեղակայված երևանյան և արցախյան տաղավարներում ներկայացվել են ավանդական տարազներ, տարազային տարրեր պարունակող ժամանակակից հագուստ և այլ պարագաներ: Փառատոնն ուղեկցվել է Երևանի և Արցախի ազգային համույթների ելույթներով:
Առանձնակի կարևորելով «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ 2016» փառատոնը Արցախի մայրաքաղաքում անցկացնելու որոշումը, որը ձեռք է բերվել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ԼՂՀ կատարած պաշտոնական վերջին այցի շրջանակներում, Երևանի քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանը նշել է, որ այդ տեսանկյունից փառատոնը գործընկեր երկու քաղաքների մշակութային և զբոսաշրջային ծրագրերի խթանմանն ուղղված առաջին խոշոր քայլն է:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ այս տարի «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ 2016» փառատոնը հյուրընկալվել է մշակութային հարուստ ժառանգություն ունեցող Արցախում: Այս միջոցառումը կլինի մշակութային փոխգործակցության առաջին ծիծեռնակը, որին, վստահաբար, կհաջորդեն համատեղ կազմակերպվող նորանոր և բազմաբնույթ այլ միջոցառումներ», - նշել է Մարիա Բարաղամյանը:
Երևանյան 15 տաղավարներում, փառատոնի խորհրդին համահունչ, ներկայացված են Երևանի պատմության թանգարանի, Մեգերյան կարպետ-թանգարանի ցուցանմուշները, Անահիտ Սիմոնյան նորաձևության տան, ինչպես նաև մի շարք անհատ ստեղծագործողների աշխատանքները: Առանձին տաղավարներով ներկայացված են նաև Շուշիի գորգի գործարանը, Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարանը, Հադրութի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնը, Շուշիի Արսեն Խաչատրյանի անվան պետական հումանիտար քոլեջը և այլ անհատ վարպետներ:
Ստեփանակերտի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Սուրեն Թամրազյանն էլ, ընդգծելով Երևան-Ստեփանակերտ ակտիվ համագործակցությունը, նշել է, որ նմանօրինակ փառատոնի անցկացումը կարևոր է ինչպես գործընկերային կապերը խորացնելու, այնպես էլ զբոսաշրջությունն աշխուժացնելու և խթանելու տեսանկյունից:
«Երևանի և Ստեփանակերտի քաղաքապետարանների համագործակցության շրջանակում իրականացվող «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ 2016» փառատոնը, վստահ ենք, ոչ միայն տոնական տրամադրություն կպարգևի բոլոր մասնակիցներին, այլև նոր շունչ կհաղորդի երկու մայրաքաղաքների միջև մշակութային կապի ամրապնդմանը, կնպաստի Արցախի ճանաչելիությանն ու զբոսաշրջային գրավչությանը», - ընդգծել է Սուրեն Թամրազյանը:
Փառատոնին մասնակցելու համար Երևանից ժամանել է շուրջ 130 մասնակից, որոնց թվում են ազգային և պարային համույթներ, լրագրողներ, Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության աշխատակիցներ, ժողվարպետներ, դիզայներներ, ազգագրագետներ:
Ցուցահանդես-տոնավաճառին ուշ երեկոյան կհաջորդեն դիզայներներ Լիլիթ Մելիքյանի, Արամ Նիկոլյանի ու Վահան Խաչատրյանի տարազային և մանրանկարչության բաղադրիչ պարունակող հագուստների հավաքածուների անհատական ցուցադրությունները, որոնք կուղեկցվեն «Միքայել Ոսկանյան և ընկերներ» նվագախմբի նվագակցությամբ:

Второй фестиваль «Ереван ТаразФест 2016» прошел в Степанакерте
Фестиваль «Ереван ТаразФест 2016», который проводится мэрией Еревана 2-й год подряд в рамках трехмесячной программы «Ереванское лето», был организован на площади Возрождения в столице Арцаха.
Официальная церемония открытия фестиваля началась с приветственной речи мэра Еревана Тарона Маргаряна, представленной помощником мэра Еревана Марией Барагамян. В послании, в частности, сказано: «Фестиваль « Ереван ТаразФест 2016» является одним из самых удавшихся фестивалей программы «Ереванское лето», и проводя его в Степанакерте мы еще раз подчеркиваем, что для нас не менее важно укрепление сотрудничества в сфере культуры. Желая фестивалю удачного проведения, хочу также заверить, что мэрия Еревана будет последовательно продолжать все программы, направленные на укрепление и развитие двусторонних связей».
Культурная часть фестиваля началась с представления-приветствия танцевальной группы «Милен шоу-балет».
Фестивале посетил и Президент НКР Бако Саакян. Президент Арцаха прошелся по павильонам и ознакомился с представленными работами. Следует отметить, что в ереванских и арцахских павильонах, установленных на пощади Возрождения, представлены национальные костюмы (тараз), современная одежда с этническими мотивами и другие работы. Фестиваль сопровождался выступлениями ереванских и арцахских национальных ансамблей.
Подчеркивая важность решения провести « Ереван ТаразФест 2016» в столице Арцаха, которое было принято в рамках официального визита мэра Еревана Тарона Маргаряна в НКР, помощник мэра Мария Барагамян отметила, что фестиваль стал первым большим шагом, направленным на развитие культурных и туристических программ между двумя городами-партнерами.
«Для нас большая честь, что в этом году фестиваль «Ереван ТаразФест 2016» проводится в Арцахе, который имеет богатое культурное наследие. Это мероприятие станет первой ласточкой в культурном взаимодействии, за которым, можно с уверенностью сказать, последуют новые совместные мероприятия»,-отметила Мария Барагамян.
В 15-и ереванских павильонах, в соответствии с духом фестиваля, представлены экспонаты музея истории Еревана, музея Мегерян-карпет, работы Дома моды Анаит Симонян, а также работы других модельеров. В отдельном павильоне были представлены ковровый завод Шуши, историко-геологический государственный музей Арцаха, детско-юношеский центр творчества Гадрута, государственный гуманитарный колледж имени Арсена Хачатряна города Шуши, народные мастера.
Первый заместитель Мэра Степанакерта Сурен Тамразян, подчеркивая активное сотрудничество между Ереваном и Степанакертом, отметил, что проведение подобного фестиваля является важным не только с точки зрения углубления партнерских связей, но и в плане развития туризма.
«Фестиваль «Ереван ТаразФест 2016» проводится в рамках сотрудничества между мэриями Еревана и Степанакерта, и мы убеждены, что этот фестиваль не только подарит праздничное настроение всем участникам, но и даст новый толчок к укреплению культурных связей между двумя столицами, будет способствовать повышению туристической привлекательности Арцаха»,- подчеркнул Сурен Тамразян.
С целью участия в фестивале из Еревана прибыло 130 участников, среди которых национальные вокальные и танцевальные ансамбли, журналисты, сотрудники управления культуры и туризма мэрии Еревана, народные мастера, дизайнеры, этнографы.
Поздно вечером после выставки-ярмарки будут показаны модели одежды, созданные дизайнерами Лилит Меликян, Арамом Николяном и Ваганом Хачатряном. Все модели содержат элементы национальных костюмов и национальной миниатюрной живописи. Дефиле будет сопровождаться выступлением музыкальной группы «Микаэл Восканян и друзья».