«Շենքի վրա գովազդը հյուր է, ոչ թե շենքի տեր». Երևանի ավագանին փոփոխություններ կատարեց արտաքին գովազդի տեղադրման սահմանված չափորոշիչներում
18.04.2023
ՀՀ կառավարությունն այս տարի Երևան համայնքին շուրջ 10 մլրդ դրամ կհատկացնի՝ կապիտալ ծախսեր իրականացնելու նպատակով: Հերթական նիստում Երևանի ավագանին հավանություն տվեց որոշման նախագծին՝ փոփոխություններ կատարելով 2023թ. բյուջեում: Մասնավորապես, ծավալուն ծրագրեր կիրականացվեն քաղաքային տնտեսության տարբեր ուղղություններով.
1.    Մայրաքաղաքի բազմաբնակարան շենքերում ավելի քան 25 տարի շահագործվող 4239 վերելակից վերջին տարիների ընթացքում արդեն իսկ փոխարինվել է 1041-ը, ընթացիկ տարում այդ ցուցանիշը կհասնի 1614-ի, բացի այդ, 2023թ. համայնքը սեփական միջոցներով ևս նախատեսում է փոխարինվող վերելակների ավելացում:
2.    Նոր Խարբերդ թաղամասում նախատեսվում է կառուցել շուրջ 10,6 կմ երկարությամբ գազատար: Ծրագրի շնորհիվ գազամատակարարմամբ կապահովվի շուրջ 250 տուն, որը կազմում է թաղամասի 10 %-ը: Նախագիծը հնարավորություն կտա գազիֆիկացման գործընթացը դարձնել շարունակական:
3.    Կհիմնանորոգվեն Դավթաշեն 1-ին և 2-րդ թաղամասերի միջև գտնվող կենտրոնական, Նոր Նորք վարչական շրջանի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու և Դավիթ Բեկի փողոցի միջնամասում գտնվող այգիները:
4.    Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հարակից տարածքում կկառուցվի շատրվանային համալիր, կձևավորվի հարմարավետ հանգստյան գոտի:
5.    Նոր ու հարմարավետ պայմաններ կապահովվեն Շենգավիթ վարչական շրջանի հ. 140, Աջափնյակ վարչական շրջանի Գուրգեն Մարգարյանի անվան հ. 41 և Նոր Նորք վարչական շրջանի հ.105 մսուր-մանկապարտեզներում, կբարեկարգվեն նաև Աջափնյակ վարչական շրջանի հ.48 և Էրեբունի վարչական շրջանի հ.71 մսուր-մանկապարտեզների բակային տարածքները: Հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակում, ի դեպ, որոշ մանկապարտեզներում հնարավոր է դառնում ավելացնել խմբերի թիվը:
6.    Քաղաքացիներին որակյալ բուժծառայություններ մատուցելու նպատակով ընթացիկ տարում կհիմնանորոգվեն Արաբկիր վարչական շրջանի հ.11 և Կիլիկիա թաղամասում գտնվող հ. 8 պոլիկլինիկաները, որոնք սպասարկում են 112270 բուժառուի։
7.    Նորք-Մարաշում այլընտրանքային ճանապարհի հնարավորություն կստեղծվի։  Կկառուցվի 1381մ երկարությամբ նոր ճանապարհ, որով Գարեգին Հովսեփյան փողոցը կմիանա Սարալանջի շրջանցիկ ճանապարհին:
8.    Նախատեսվում է Էրեբունի վարչական շրջանի Վերին Ջրաշեն թաղամասում, ինչպես նաև Նորք-Մարաշ վարչական շրջանում՝ հ. 61 դպրոցից մինչև Արմենակյան-Հովսեփյան փողոցների խաչմերուկն ընկած հատվածում կառուցել կոյուղատար համակարգ, որի բացակայությունը տասնամյակներ շարունակ անհարմարություն է պատճառել բնակիչներին ու դպրոցին:
9.    Մալաթիա-Սեբաստիա, Քանաքեռ-Զեյթուն, Շենգավիթ, Էրեբունի և Նոր Նորք վարչական շրջանների թվով 19 փողոցում կիրականացվեն միջին նորոգման աշխատանքներ: Կփոխվի շուրջ 18,6 կմ ասֆալտի ընդհանուր ծածկը:
10.     «Երևանի մետրոպոլիտենի ենթակառուցվածքների նորոգում» ծրագրի շրջանակում էլ նախատեսվում է ձեռք բերել 14 հատ թունելային հզոր օդափոխիչ:
Բոլոր ծրագրերի համար հայտարարված մրցույթներն, ի դեպ, արդեն կայացել են:
Արտաքին գովազդի շատ վահանակներ ու շենքերին փակցված գովազդներն այսօր աղավաղում են երևանյան ինքնատիպ ճարտարապետությունը: Երևանի ավագանին փոփոխություններ կատարեց արտաքին գովազդի տեղադրման, կրիչների և էսքիզների սահմանված չափորոշիչներում: Որոշման նախագիծը ներկայացնող Երևանի փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանն ընդգծեց, որ համակարգային փոփոխության հիմքում դրված է մեկ նպատակ՝ կանոնակարգել ոլորտն ու լուծումներ տալ առկա խնդիրներին. «Երևանցիները, տնտեսվարողները պետք է հասկանան, որ շենքի վրա գովազդը հյուր է, ոչ թե շենքի տեր: Գովազդը պետք է հարմարվի շենքին՝ հնարավորին համեստ լինի և չխաթարի արտաքին տեսքը, և ոչ թե հակառակը: Առաջնային փուլով մենք անդրադառնում ենք ոլորտում բիզնես գործունեություն իրականացնող սուբյեկտներին, որովհետև իրենք առավել լավ պետք է պատկերացնեն, թե ինչպես է պետք պատասխանատու գործունեությամբ զբաղվել Երևանում, և երկրորդ փուլով՝ արդեն իրազեկման աշխատանքներով, հորդորներով նաև տուգանքների կիրառմամբ ու գովազդների ապամոնտաժմամբ մենք պետք է հասնենք նրան, որ մեր քաղաքը չունենա այն տեսքը, որն այսօր առկա է մայրաքաղաքում»:
Երևանի ավագանու որոշմամբ Շենգավիթ վարչական շրջանի Ներքին Շենգավիթի 6-րդ փողոցն այսուհետ կկրի հայ կինոռեժիսոր, սցենարիստ և դերասան, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Ֆրունզե Դովլաթյանի, Դավթաշեն վարչական շրջանի Դավթաշենի 2-րդ փողոցը՝ հայ ականավոր ֆիզիկոս-ճարտարագետ, ակադեմիկոս Պարիս Հերունու, Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի Նորքի 1-ին փողոցը՝ հայ քանդակագործ, ՀԽՍՀ վաստակավոր նկարիչ, ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Թերեզա Միրզոյանի, Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի Նորքի 10-րդ փողոցը՝ ՀԽՍՀ ժողովրդական նկարիչ Սուրեն Սաֆարյանի, Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի Նորքի 6-րդ փողոցն էլ նրբանցքներով՝ հայ քանդակագործ, ՀԽՍՀ ժողովրդական նկարիչ Արա Հարությունյանի անունը:
Աջափնյակ վարչական շրջանի Գևորգ Չաուշի, Շիրազի և Մազմանյան փողոցների հատման վայրում գտնվող հրապարակն անվանակոչվեց Եգիպտոսի անվամբ: Միջնորդությունը ներկայացվել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից, ինչին զուգահեռ՝ Եգիպտոսում կանվանակոչվի փողոց Հայաստանի կամ Երևանի անվամբ:
Ավագանու մեկ այլ որոշմամբ Երևանի հ.180 հիմնական դպրոցն անվանակոչվեց նշանավոր արձակագիր, հրապարակախոս, գրականագետ Զապել Եսայանի, Երևանի հ.163 հիմնական դպրոցն էլ՝ ականավոր գիտնական, ակադեմիկոս Գրիգոր Գուրզադյանի անունով:
Կոմիտասի անվան պանթեոնի հարակից տարածքում կտեղադրվի Ավրորա Մարդիգանյանի հուշակոթող-քանդակը: Նա նորագույն հայոց պատմության կարևորագույն կերպարներից է, ով կարողացավ փրկվել Ցեղասպանությունից և ամբողջ աշխարհին պատմել Օսմանյան կայսրությունում հայերի հետ տեղի ունեցած դաժանագույն իրադարձությունների մասին:
Երևանի Մանկական այգում կտեղադրվի հայ մեծանուն քանդակագործ, Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, ԽՍՀՄ գեղարվեստի ակադեմիայի իսկական անդամ Ղուկաս Չուբարյանի հեղինակած «Սուրբ եղիցի անունը Քո» արձանը:
«Թափառող կենդանիների վնասազերծման կենտրոն» ՀՈԱԿ-ն այսուհետ կկրի «Կենդանիների խնամքի կենտրոն» անունը: Երևանի ավագանուն ներկայացված նախագիծը ենթադրում է ավելացնել կացարանների ստեղծման և շահագործման գործառույթները, ինչպես նաև կանոնադրությամբ սահմանված նպատակների շրջանակներում կենդանիների  խնամքի և մոնիթորինգի իրականացումը:  Համայնքային կազմակերպության տնօրենը նշեց, որ ստերջացումն ամբողջ աշխարհում գլխաքանակի կանոնակարգման ընդունված լավագույն տարբերակն է, և համայնքը կարողացավ այդ կերպ Երևանում թափառող կենդանիների գլխաքանակը բերել կառավարելի զանգվածի, այսօր արդեն հաջորդ փուլով ստեղծվում են կացարաններ: Հարություն Առաքելյանը նաև տեղեկացրեց, որ գործընթացը չի ենթադրում, որ միանգամից մայրաքաղաքում մասսայական կհավաքվեն կենդանիները, այն կիրականացվի փուլ առ փուլ և հնարավորություն կտա գնալ խնդրի վերջնական լուծման:

Совет старейшин Еревана внес изменения в стандарты, установленные для размещения наружной рекламы
В этом году правительство РА выделит Еревану около 10 миллиардов драмов на капитальные расходы. На очередном заседании Совета старейшин Еревана был одобрен проект решения, внеся изменения в бюджет 2023. В частности, широкомасштабные программы будут осуществлены в разных направлениях:
1. За последние несколько лет в многоквартирных домах заменен 1041 лифт из 4239, которые эксплуатируются дольше 25 лет. В текущем году это число достигнет 1614, кроме того, в 2023г. община планирует увеличить число замененных лифтов за счет собственных средств.
2. В квартале Нор Харберд планируется построить газопровод длиной в 10,6 км. Благодаря программе, около 250 домов будут снабжены газом, что составляет 10% квартала.
3. Центральный парк между 1-м и 2-м кварталами Давташена, парк между церковью Св. Саркиса и ул. Давида Бека в районе Нор Норк будут полностью благоустроены.
4. На участке, прилегающем к церкви Св.Григория Просветителя, будет построен фонтанный комплекс, сформирована удобная зона отдыха.
5. Новые и комфортные условия будут обеспеченыв детском саду № 140 в административном районе Шенгавит, детском саду № 41 им. Гургена Маргаряна в районе Ачапняк и детском саду № 105 в районе Нор Норк; будут благоустроены дворовые участки детских садов №48 в районе Ачапняк и № 71 в Эребуни. В рамках программы по благоустройству в некоторых детских садах становится возможным увеличить число групп.
6. С целью повышения качества медицинских услуг будут отремонтированы поликлиника №11 в районе Арабкир и №8 в квартале Киликия. Поликлиники обслуживают 112270 человек.
7. В районе Норк-Мараш будет построена альтернативная дорога. Длина новой дороги будет 1381 м, она соединит ул. Г.Овсепяна с объездной дорогой Сараланджи.
8. В квартале Верин Джрашен в районе Эребуни планируется провести канализационную систему на участке между школой№61 и перекрестком улиц Арменакян-Овсепян. Отсутствие канализационной системы в течение многих лет доставляло неудобства жильцам и школе.
9. На 19 улицах в районах Малатия-Себастия, Канакер-Зейтун, Шенгавит, Эребуни и Нор Норк будут осуществляться ремонтные работы по замене 18,6 км асфальта.
10. В рамках программы «Ремонт инфраструктур Ереванского метрополитена» предусмотрено приобретение 14 мощных туннельных вентиляционных систем.
Тендеры по всем программам уже состоялись.
Наружные рекламные щиты и плакаты, приклеенные на стенах зданий часто портят архитектурный вид города. Совет старейшин внес изменения в стандартах, установленных для размещения наружной рекламы, носителей и эскизов. Представивший проект решения заместитель мэра Сурен Григорян подчеркнул, что в основе системных изменений лежит одна цель – отрегулировать сферу и найти решения существующим проблемам. «Ереванцы, хозяйственники должны понимать, что реклама на здании – гость, а не хозяин. Реклама должна соответствовать зданию, быть максимально скромной и не нарушать внешний вид. Вначале в процесс будут вовлечены субъекты, осуществляющие деятельность в сфере, а потом займемся осведомлением, призывами, если надо – штрафами и демонтированием рекламных щитов в столице. Мы должны добиться того, чтобы город не имел того вида, который мы наблюдаем сегодня»,-подчеркнул вице-мэр.
Решением Совета старейшин, 6-1 улица Неркин Шенгавит в районе Шенгавит будет названа в честь армянского режиссера, сценариста и актера, Народного артиста СССР Фрунзе Довлатяна; 2-я ул. Давташена будет названа в честь известного армянского физика, инженера, академика Париса Геруни; 1-а ул. в районе Норк-Мараш будет названа в честь армянского скульптора, Заслуженного художника Арм.ССР, Заслуженного деятеля искусств Терезы Мирзоян; 10-я ул. Норка в районе Нор Норк будет носить имя Народного художника Арм.ССР Сурена Сафаряна; 6-я ул. Норка вместе с переулками в том же районе будет названа в честь армянского скульптора, Народного художника Арм.ССР Ара Арутюняна.
Площадь на пересечении улиц Г.Чауша, Шираза и Мазманяна в районе Ачапняк будет носить имя площадь Египта. Ходатайство было представлено Министерством иностранных дел РА. Параллельно в Египте улица будет названа в честь Армении или Еревана.
По решению совета, основная школа № 180 в Ереване будет названа в честь известного прозаика, публициста, критика Запел Есаян, а школа №163 – в честь выдающегося ученого, академика Григора Гурзадяна.
На участке при пантеоне им.Комитаса будет установлена скульптура Авроры Мардиганян. Она является одним из важнейших лиц армянской истории, сумев спастись во время Геноцида и рассказать всему миру о жесточайших событиях, произошедших с армянами в Османской империи.
В Детском парке будет установлена скульптура под названием «Да святится Имя Твое», автором которой является известный армянский скульптор, Народный художник РА, член Амадемии искусств Арм.ССР Гукас Чубарян.
ОНКО «Центр нейтрализации бродячих животных» будет переименован в « Центр ухода за животными». Представленный проект предполагает создание и эксплуатацию приютов, а также в рамках, установленных законом, осуществление ухода и мониторинга за животными. Директор муниципальной организации отметил, что во всем мире стерилизация является наиболее эффективным методом уменьшения числа животных, и община смогла привести поголовье к управляемому количеству. Следующим этапом создаются приюты. Арутюн Аракелян также сообщил, что процесс не предполагает массового отлова животных, а будет осуществляться постепенно, что даст возможность найти окончательное решение.