«Շեն է ու ապագա ունի այն երկիրը, որտեղ չի լռում շինարարի մուրճի ձայնը». Տարոն Մարգարյան
Յուրաքանչյուր տարի օգոստոսի երկրորդ կիրակի օրը նշվում է Շինարարի օրը: Տոնական օրվան ընդառաջ կազմակերպվել էր միջոցառում, որին ներկա են գտնվել ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը, բազմաթիվ շինարարներ: Շնորհավորելով շինարարներին մասնագիտական տոնի առթիվ` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մաղթել է նրանց աշխատանքային և ստեղծագործական նորանոր հաջողություններ, առողջություն և անսպառ եռանդ՝ նվիրումով շարունակելու Հայաստանի ու մայրաքաղաք Երևանի շենացման շնորհակալ գործը։
«Մեր ժողովուրդը դարեր շարունակ հարգանքով է վերաբերվել շինարարներին ու գնահատել է նրանց աշխատանքը: Մենք այսօր էլ հպարտանում ենք հայ վարպետ շինարարների ձեռքով կառուցված բազմաթիվ կոթողներով, որոնք մեր ժողովրդի հազարամյակների պատմության վկաներն ու ապացույցն են: Այսօր էլ դուք եք շարունակում մեր վարպետ նախնիների ավանդույթները և նվիրված աշխատանքով նաև ձեր հետքն եք թողնում մեր երկրի ու մեր քաղաքի պատմության մեջ: Ասում են՝ շեն է ու ապագա ունի այն երկիրը, որտեղ չի լռում շինարարի մուրճի ձայնը: Ու ես վստահ եմ, որ ձեր շնորհիվ այդ ձայնը կշարունակի հնչել միշտ՝ շենացնելով մեր երկիրը: Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ և մաղթում քաջառողջություն, մասնագիտական նորանոր հաջողություններ ու ապագա սերունդներին մնայուն արժեքներ փոխանցելու անսպառ հաստատակամություն»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Շինարարի օրվա առթիվ շինարարության և ճարտարապետության ոլորտում ունեցած մեծ ավանդի և բարեխիղճ աշխատանքի համար «Մակարեդ» ՓԲԸ տնօրեն Գալինա Եդիգարյանը և «Հայնախագիծ» ԲԲԸ տնօրեն Գրիգոր Ազիզյանը պարգևատրվել են Երևանի քաղաքապետի «Ոսկե մեդալ»-ով: «Արտալան ինդաստրիզ» ՍՊԸ գլխավոր տնօրեն Արտաշես Կազախեցյանն էլ արժանացել է Երևանի քաղաքապետի պատվոգրի:
Տոնական օրվա շրջանակում շինարարներին շնորհավորել և պարգևներ են հանձնել նաև ՀՀ վարչապետն ու ՀՀ քաղաքաշինության նախարարը:

Тарон Маргарян: «Процветание и будущее уготованы той стране, где не смолкает стук молота строителя»
Каждый год во второе воскресенье августа отмечается День строителя. В преддверии праздника было организовано мероприятие, на котором присутствовали премьер-министр РА Овик Абраамян, мэр Еревана Тарон Маргарян, министр градостроительства РА Нарек Саргсян, строители. Поздравив строителей с профессиональным праздником, мэр Тарон Маргарян пожелал им творческих успехов, здоровья и неиссякаемой энергии для продолжения дела - во имя процветания Армении и столицы Еревана.
«На протяжении веков наш народ с уважением относился к строителям и ценил их работу. Мы и сегодня гордимся многочисленными архитектурными творениями армянских мастеров, которые свидетельствуют о многовековой истории нашего народа. Сегодня вы продолжаете традиции наших предков и преданной работой оставляете свой след в истории нашего города и нашей страны. Говорят, что процветание и будущее уготованы той стране, где не смолкает стук молота строителя. И я уверен, что благодаря вам этот стук будет звучать всегда. Еще раз поздравляю всех вас и желаю крепкого здоровья, профессиональных успехов и непоколебимой воли, чтобы передать будущим поколениям истинные ценности»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
По случаю Дня строителя за весомый вклад и добросовестный труд в сфере строительства и архитектуры, директор ЗАО «Макаред» Галина Едигарян и директор ОАО «Армпроект» Григор Азизян были награждены Золотой медалью мэра Еревана. Генеральный директор ООО «Арталан индастриз» Арташес Казахецян удостоился почётной грамоты мэра Еревана.
В рамках праздничного дня премьер-министр РА и министр градостроительства РА также поздравили строителей, вручив им награды.