Շառլ Ազնավուրի քանդակը՝ Դավիթ Մինասյանի հեղինակությամբ
60-ից ավելի հայտեր ու 100-ից ավելի մանրակերտերի տարբերակներ. աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հուշարձանի համար հայտարարված բաց մրցույթում մասնագիտական ժյուրին կատարեց իր ընտրությունը: Դավիթ Մինասյանի հեղինակած «Լա Բոհեմ» ստեղծագործությունն 9 ձայնով առաջ ընկավ մնացած տարբերակներից, երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Արմենակ Վարդանյանի քանդակը, որը խրախուսական դրամական պարգևի կարժանանա:
«Սա Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին նվիրված կարևոր կատարվելիք աշխատանքներից մեկն էր: Նա մեր ազգի համար շատ մեծ նշանակություն ունի: Նա իր արվեստով, երգերով մեր ընտանիքները, մանկությունն ու երիտասարդությունն է լցրել: Վստահ եմ, որ այս քանդակն իրապես արտացոլելու է այն էներգիան, որը Ազնավուրը իր կյանքի ընթացքում փոխանցել է մեզ»,-նշել է քաղաքապետը:
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն հեղինակներին, ովքեր մասնակցել են մրցույթին: Ես տեսնում եմ, որ նրանցից յուրաքանչյուրն իր հոգին ու սիրտն է դրել նախագծերում: Հիմնական դետալները, որ մենք կարևորել ենք, այն էր, որ հուշարձանը տեսանելի լինի բոլոր կողմերից: Այս քանդակի հիմքում դրված է նաև մի առանձնահատուկ գաղափար, որ հայրս միայնակ չէ, այլ շրջապատված է իրեն ծափահարող հանդիսատեսով»,-նշել Շառլ Ազնավուրի որդին՝ Նիկոլա Ազնավուրը:
Մեծանուն շանսոնյեի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում նախագիծն այս իր յուրահատուկ նշանակությունն ունի: Քանդակը ոչ միայն կամբողջացնի հրապարակի տեսքը, այլև նոր շունչ ու ոգի կփոխանցի Երևանին՝ «Լա Բոհեմ»-ի հնչյուններով ու չդադարող ծափահարություններով:

Скульптура Шарля Азнавура, созданная Давидом Минасяном
Более 60 заявок и более 100 вариантов миниатюр: профессиональное жюри открытого конкурса на памятник великому шансонье Шарлю Азнавуру сделало свой выбор. Скульптура «Ла Богем», автором которой является Давид Минасян, получила на 9 голосов больше остальных работ. Скульптура, созданная Арменаком Варданяном, заняла второе место и получит поощрительный денежный приз.
«Это одно из самых важных действий, посвященных 100-летию Шарля Азнавура. Он имеет большое значение в жизни нашего народа. Его песни, его искусство наполнили наши семьи, наше детство и юность. Уверен, что эта скульптура отразит энергию, которую Азнавур передавал нам на протяжении всей жизни», отметил мэр.
«Я бы хотел поблагодарить всех авторов, принявших участие в этом конкурсе. Я вижу, что каждый из них вложил в этот проект душу и сердце. Главной деталью, которой мы придавали важность, было то, чтобы памтник был виден со всех сторон. Эта скульптура содержит особую идею: здесь мой отец не один, он находится в окружении аплодирующего ему зала»,- сказал сын Шарля Азнавура Николя Азнавур.
Этот проект имеет особое значение среди мероприятий, посвященных юбилею выдающегося певца и композитора. Скульптура не только дополнит вид площади, но и наполнит Ереван новым духом со звуками «Ла Богем» и несмолкающими овациями.