Շահագործման է հանձնվել Արգավանդ-Շիրակ նորակառույց ճանապարհահատվածը
Շուրջ երեք տարի տևած շինարարությունից հետո շահագործման է հանձնվել Արգավանդ-Շիրակ նորակառույց ճանապարհահատվածը: Այն ներառում է Հրազդան գետի վրա կառուցված մետաղական կամուրջը, ինչպես նաև մեկ ուղեանց՝ Իսակով – Բաբաջանյան փողոցների հատման ճանապարհային հանգույցում: Շիրակ փողոցի հետ հատման վայրում էլ կառուցվել է օղակաձև երթևեկությամբ ճանապարհային հանգույց: Նորակառույց ճանապարհի ու Երևանի 5-րդ խոշոր կամրջի հանդիսավոր բացման արարողությանը մասնակցել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահ Շիխին Չենը, կառավարության ու Երևանի ավագանու անդամներ, պաշտոնատար այլ անձինք, հյուրեր:
Երևանի արևմտյան օղակաձև ճանապարհի մաս կազմող Արգավանդ-Շիրակ ճանապարհահատվածի ամբողջ երկարությունը 2.7կմ է, իսկ միջին լայնությունը՝ 26մ: Մետաղական կամուրջն ունի 252մ երկարություն և 28մ լայնություն:
«Մեր քաղաքացիները և Երևանի հյուրերը հնարավորություն կունենան երթևեկել Աշտարակից, շրջանցելով քաղաքի կենտրոնը՝ հասնել մինչև Արգավանդ, և կամրջի ավարտից հետո Շիրակի փողոցով միանալ Արարատի մարզին: Դրա շնորհիվ Երևանում կնվազեն խցանումները, ինչը մեծ նշանակություն կունենա նաև քաղաքի ուղևորափոխադրումը ճիշտ կազմակերպելու տեսակետից: Ուզում եմ հատկապես շնորհակալություն հայտնել Ասիական զարգացման բանկին, քանի որ բանկի վարկային միջոցներով հնարավոր դարձավ իրականություն դարձնել այս ճանապարհահատվածի կառուցումը՝ հատկապես, որ ճանապարհի այս հատվածը մեր քաղաքի ամենակարևոր ու կենսականորեն անհրաժեշտ կառույցներից մեկն է: Միաժամանակ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել նախագծող և վերահսկող «Էգիս ինթերնեյշնլին» և «Լևանտինա Ինջեներիա Քոնստրուցիոն» կապալառու կազմակերպությանը, որոնց մասնագիտական աշխատանքի շնորհիվ այսօր շահագործման ենք հանձնում անվտանգ և երթևեկության տեսանկյունից հարմարավետ ճանապարհ»,- ելույթի իր խոսքում նշել է քաղաքապետը:
Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի Տրանշ 2-ի ֆինանսավորմամբ կառուցված ճանապարհահատվածի շինարարությունը մեկնարկել է 2019թ.-ին: Այն գործընկեր միջազգային կառույցների հետ համատեղ կյանքի կոչված հաջողված ծրագրերից է:
«Այս գեղեցիկ կամրջի շինարարությունն ակնառու հաջողություն է։ Այն ճարտարագիտական մտքի խիզախում է և համապատասխանում է եվրոպական չափանիշներին՝ բարձր անվտանգության ապահովման իր միջոցառումներով։ Հատկապես կարևոր է նշել, որ այն փոխում է երթևեկության ուղղությունը՝ շրջանցելով քաղաքի կենտրոնը, ինչը 17 րոպեով կրճատում է մայրաքաղաքի հյուսիսից հարավ ուղևորության ժամանակը։ ԱԶԲ-ը հպարտ է, որ ֆինանսավորել է այս կարևոր ծրագիրը՝ որպես իր Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի մաս, որն աջակցում է Երևանի քաղաքապետարանին քաղաքային ենթակառուցվածքների և ծառայությունների բարելավման, ինչպես նաև՝ ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման հարցում»,- նշել է Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահ Շիխին Չենը:
Ճանապարհի ազդեցության գոտում առկա բոլոր հաղորդուղիները տեղափոխվել են, մայթերի տակ տեղադրվել են նաև կապի ստորգետնյա խողովակներ: Արտաքին լուսավորության համակարգերում տեղադրվել են LED տիպի էներգախնայող լուսատուներ: Ծրագրի իրականացման շրջանակում փոխհատուցում է տրամադրվել 26 տնային տնտեսության, որի գումարը կազմել է շուրջ 265մլն ՀՀ դրամ:
Արգավանդ-Շիրակ ճանապարհահատվածը մաս է հանդիսանում Երևանի արևմտյան օղակաձև ճանապարհի, ինչպես նաև կապ է հաստատում Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա և Շենգավիթ վարչական շրջանների միջև:

Дорожный отрезок Аргаванд-Ширак сдан в эксплуатацию
Сдан в эксплуатацию новый дорожный отрезок дороги Аргаванд-Ширак, строительство которого продлилось три года. Это включает металлический мост через реку Раздан, а также эстакада через дорожный узел пересечения улиц Исакова и Бабаджаняна. На участке пересечения с улицей Ширака построена кольцевая. На торжественном открытии дороги присутствовали Премьер-министр РА Никол Пашинян, мэр Еревана Грачья Саргсян, вице-президент Азиатского Банка Развития Шихин Чен, члены правительства и Совета старейшин Еревана, другие официальные лица.
Длина дорожного отрезка Аргаванд-Ширак, являющегося частью западной кольцевой дороги Еревана – 2,7 км, а средняя ширина – 26м. Металлический мост имеет длину 252м и ширину 28м.
«У жителей и гостей столицы появится возможность ездить из Аштарака в объезд центра Еревана, доезжать до Аргаванда и, проехав мост, вдоль улицы Ширака въехать в Араратский марз. Благодаря этому, движение в столице разгрузится, станет меньше заторов, что крайне важно с точки зрения правильной организации транспортного движения. Хочу особо поблагодарить Азиатский банк развития, так как кредитными средствами банка стало возможным реализовать строительство данного участка дороги, имеющей ключевое значение для города. Хочу также выразить благодарность компаниям-подрядчикам
«Эгис интернайшнл» и «Левнтина Индженериа и Конструкцион», которые осуществили проектные работы и контроль, обеспечивая безопасность и удобство дороги»,- подчеркнул мэр в своей речи.
Строительство данного отрезка дороги, финансируемое инвестиционной программой устойчивого городского строительства было начато в 2019г. Это еще одна успешная программа, совместно осуществленная с международными партнерскими организациями.
«Строительство этого прекрасного моста является очевидным успехом. Мост является результатом смелой архитектурной затеи и соответствует европейским стандартам по своей безопасности. Важно отметить, что мост меняет направление транспортного движения в объезд центра города, что на 17 минут сокращает время проезда с севера на юг столицы. АБР гордится финансированием такой важной программы в качестве части своей инвестиционной программы устойчивого городского развития, которая оказывает содействие мэрии Еревана в улучшении городских инфраструктур и услуг, также в развитии институциональных возможностей»,- отметил вице-президент АБР г-н Шихин Чен.
Все коммуникационные линии, находящиеся в зоне дороги, проведены более безопасным способом. Наружное освещение обеспечено энергосберегающими LED лампами. В рамках реализации программы, 26 домашних хозяйств, получили компенсацию, сумма которой составила около 265 миллионов драмов.