Սեփականատերերը պարտավոր են պահպանել հուշարձան-շենքերը. քաղաքապետարանը ԿԳՄՍ նախարարության հետ նոր գործընթաց է սկսել
«Քաղաքում կան հուշարձան-շենքեր, որոնք անտերության են մատնված, չեն շահագործվում, կոտրված պատուհաններով են, և այստեղ մենք անելիք ունենք»,-դեռևս նախորդ տարի աշխատանքային խորհրդակցությանը նշել էր Տիգրան Ավինյանը:
Երևանում այսօր անմխիթար վիճակում գտնվող շուրջ 3 տասնյակ հուշարձան-շենքերի սեփականատերերը հայտնի չեն կամ էլ նրանց գտնվելու վայրը պարզ չէ: Պատմամշակութային արժեք ներկայացնող շենքերի պահպանության նպատակով Երևանի քաղաքապետարանը ԿԳՄՍ նախարարության հետ մեկնարկել է նոր գործընթաց՝ սեփականատերերին գտնելու և շենքերը վերականգնելու համար:
«Հիմնականում դրանք 19-րդ դարի վերջի և 20-րդ դարի սկզբի, երևանցիների շրջանում հայտնի սև շենքերն են: Դրանք տարբեր բնույթի խնդիրներ ունեն: Մի մասը անվթարության խնդիր ունեն, մի մասը լքված է, մի մասն էլ ոչ պատշաճ է օգտագործվում: «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն սահմանված են հուշարձանների սեփականատերերի պարտականությունները: Այդ պարտավորությունների մեջ է մտնում հուշարձանների պահպանության և անվթարության ապահովումը: Այդ գործում սկսել ենք քաղաապետարանի հետ համատեղ նախաձեռնություն»,- նշում է ԿԳՄՍ նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության հուշարձանների վերականգնման բաժնի պետ Հրանտ Հովսեփյանը:
«Քաղաքապետարանն այս առումով համագործակցում է նաև կադաստրի կոմիտեի և ՆԳՆ հետ, որպեսզի կարողանանք վերհանել սեփականատերերին կամ նրանց գտնվելու վայրը և ապահովել նրանց կողմից հուշարձան շենքերի պահպանության այն պարտականությունը, որ սեփականատերերի վրա դրված է օրենքով, ինչպես նաև ավագանու որոշմամբ սահմանված ամրապնդման, վերականգնման և պահպանման աշխատանքների իրականացումը»,-ընդգծում է Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Սոնա Թևանյանը:
Բոլոր սեփականատերերին ուղարկվել են ծանուցումներ՝ իրենց ստանձնած պարտավորություննների կատարման մասին: Արձագանքել են մեկ, երկուսը և պատրաստակամություն հայտնել ապահովելու շենքերի պահպանությունը: Որոշ դեպքերում ծանուցումները պարզապես տեղ չեն հասնում. սեփականատերերը, որոնք ֆիզիկական ու իրավաբանական անձինք են, արտերկրում են: Սեփականատերերի կողմից իրենց վրա դրված պարտականությունները չիրականացնելու դեպքում օրենսդրությունը նախատեսում է վարչական տուգանքների կիրառում:
«Քաղաքապետարանը ներկայումս նախաձեռնել է նաև մեկ այլ գործընթաց ՝ «Երևանի տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխությունները, որոնք ի թիվս այլ կարգավորումների, այս ոլորտում ևս նախատեսում են կարգավորումներ՝ մասնավորապես նպատակ ունենալով ստեղծել այնպիսի նոր իրավական դաշտ, որտեղ հնավոր կլինի համայնքի կողմից միջամտել և իրականացնել շենքերի պահպանությունն այն դեպքերում, երբ դա չանեն սեփականատերերը՝ հաշվի առնելով, որ այդ շենքերը հանդիսանում են ոչ միայն նրանց սեփականությունը, այլև քաղաքի և պետության պատմամշակութային ժառանգությունը: Այնուհետ ակնկալում ենք կրած ծախսերը ստանալ սեփականատերերից: Էապես կավելանան նաև վարչական տույժերը: Դրանք կհասնեն ընդհուպ շատ մեծ չափերի» ,- ասում է Սոնա Թևանյանը:
Քաղաքը պետք է ամեն ինչ անի՝ պահպանելու Երևանի պատմամշակութային ժառանգությունը: Օրենքը նախատեսում է նաև հնարավորություն՝ դատական կարգով սեփականատերերից անտնտեսվար պահվող հուշարձան շենքերի հետվերադարձ։
«Օրենքի նոր նախագծով շատ չոր և կոշտ մեթոդներ են նախատեսվում հուշարձան-շենքերի պահպանման ու կանոնների խախտման դեպքում, և այդ կանոնները չպահպանելը սեփականատերերի համար շատ դառը հետևանքներ է ունենալու: Իսկ հուշարձան-շենքերի նկատմամբ նախագծային շեղումներն ուղղակի հանցագործություն են, և այդ շեղումների վերացումը սեփականատերերի պարտավորությունն է. այդ պարտավորությունը պետք է պահպանվի կամ կպարտադրվի»,- արդեն այս հուլիսին ընդգծել էր Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Մեր նպատակը, իհարկե, ոչ թե սեփականատերերից գույքի բռնագանձումն է կամ դրա հնարավորության ստեղծումը, այլ որպեսզի նրանք կատարեն իրենց պարտականությունները: Լիահույս ենք, որ այս գործընթացը շուտով արդյունքներ կգրանցի»,-նշում է Հրանտ Հովսեփյանը:
Ամրակայում, նորոգում, վերականգնում ու պահպանում: Պատմամշակութային շենքերը պետք է ոչ միայն արտաքինից լինեն բարեկարգ, այլև ներսից: Մինչդեռ այսօր որոշ շենքեր գտնվում են պարզապես վթարային վիճակում:

Владельцы обязаны сохранять здания-памятники: мэрия начинает новый процесс совместно с министерством ОНКС
23.07.2024
"В городе есть заброшенные, неиспользуемые здания-памятники, с разбитыми окнами, и нам предстоит работать над этим", - сказал Тигран Авинян на рабочем совещании в прошлом году.
Сегодня в Ереване есть около трех десятков зданий-памятников, находящихся в крайне плохом состоянии, владельцы которых неизвестны или их местонахождение неясно. Чтобы сохранить здания, имеющие историческую и культурную ценность, мэрия Еревана совместно с министерством ОНКС начала новый процесс по поиску владельцев и восстановлению зданий.
«В основном это известные среди ереванцев черные постройки конца 19 – начала 20 веков. Здания имеют проблемы разного рода. Некоторые находятся в аварийном состоянии, другие используются не по назначению. Согласно закону РА "О сохранении и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды" определены обязанности владельцев памятников. Эти обязательства включают сохранение и обслуживание памятников. По этому вопросу мы начали совместную инициативу с мэрией», - говорит руководитель отдела реставрации памятников Министерства истории и культуры Министерства истории и культуры Грант Овсепян.
«В этом вопросе мэрия сотрудничает с Комитетом кадастра и Министерством внутренних дел, чтобы иметь возможность идентифицировать владельцев или их местонахождение и гарантировать, что они понесут возложенную на них законом ответственность за сохранение зданий-памятников, а также за выполнение работ по укреплению, реставрации и уходу, что определено решением Совета старейшин»,- подчеркнула советник мэра Еревана Сона Теванян.
Всем собственникам направлены уведомления с требованием выполнения взятых на себя обязательств. Несколько собственников откликнулось, выразив готовность обеспечить сохранение зданий. В некоторых случаях уведомления просто не доходят до адресата, т.к. собственники, являющиеся физическими и юридическими лицами, находятся за рубежом. В случае невыполнения обязательств, возложенных на владельцев, законодательство предусматривает применение административных штрафов.
«В настоящее время мэрия инициировала еще один процесс - внесение изменений в Закон РА "О местном самоуправлении Еревана", который,  нараяду с другими нормативными актами, предусматривает нормативные акты в этой сфере, именно с целью создания новой законодательной базы, согласно которой община сможет вмешиваться и осуществлять сохранение зданий в тех случаях, когда владельцы этого не делают, принимая во внимание, что эти здания являются не только их собственностью, но также историческим и культурным наследием города и государства. Более того, понесенные затраты должны быть компенсированы владельцами. Административные штрафы также значительно возрастут», - отметила Сона Теванян.
С целью сохранения исторического и культурного наследиа Еревана должно быть сделано все возможное. Закон также предусматривает возможность судебного возврата культурно-исторических  зданий, находящихся в заброшенном состоянии, от владельцев.
«Новый проект закона предусматривает жесткие методы в случае  невыполнения владельцами взятых на себя обязательств по сохранению культурно-исторических зданий. А проектные отклонения по отношению к памятникам-зданиям – это прямое преступление, и устранение этих отклонений – обязанность владельцев. это обязательство должно соблюдаться или это будет сделано в принудительном порядке», - подчеркнул мэр Еревана Тигран Авинян еще в июле этого года.
«Наша цель, конечно, -  не конфисковать имущество у собственников, а заставить их выполнить свои обязанности. Мы искренне надеемся, что этот процесс вскоре принесет результаты», - говорит Грант Овсепян.
Укрепление, ремонт, восстановление и обслуживание. Культурно-исторические здания должны содержаться в хорошем состоянии не только снаружи, но и изнутри. Между тем, сегодня некоторые здания находятся  в аварийном состоянии.