«Սասունցի Դավիթ» էպոսը հայ հանդիսատեսին կներկայանա ժամանակակից մոտեցմամբ և արվեստի շնչով
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի նախաձեռնությամբ «Հող Արթուն» էթնո-էլեկտրո խումբը ստեղծել է «Սասունցի Դավիթ» բալետ-օրատորիան, որը հայ հանդիսատեսի հետ կխոսի արվեստի ինքնատիպ լեզվով: Ներկայացման առաջնախաղը տեղի կունենա դեկտեմբերի 18-ին և 19-ին, Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում:
Բեմական գործընթացից զատ, նախագիծը ընդլայնվում է նաև մշակութային ձեռնարկների նոր ոլորտներում: Մասնավորապես դրա շրջանակներում կարված թեմատիկ հագուստները հենց առաջնախաղի օրվանից կհայտնվեն վաճառքում, որի եկամտից ստացված 10%-ը հատկացվելու է քաղցկեղով հիվանդ երեխաների աջակցությանը:

Эпос «Давид Сасунский» будет представлен армянской публике в современном исполнении
По инициативе мэра Еревана Тиграна Авиняна этно-электронная группа «Hogh Arthun» создала балет-ораторию «Давид Сасунский», которая заговорит с армянской публикой на уникальном языке искусства. Премьера спектакля состоится 18 и 19 декабря в Национальном академическом театре оперы и балета имени Ал. Спендиаряна.
Проект выходит за рамки сцены и включает новые направления культурных инициатив. В частности, тематические костюмы, сшитые в рамках проекта, поступят в продажу уже в день премьеры, а 10% от выручки будут направлены на поддержку детей, больных раком.