Պաշտոնական ընդունելություն՝ Երևան-Մարսել համագործակցության 25-ամյակի առթիվ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է Երևանի և Մարսելի միջև ստորագրված բարեկամության և համագործակցության համաձայնագրի 25-ամյակի առթիվ Մարսելի քաղաքապետ Ժան-Կլոդ Գոդենի անունից կազմակերպված պաշտոնական ընդունելությանը:
Շնորհակալություն հայտնելով Երևանի գործընկերոջը` հրավերն ընդունելու և Մարսել այցելելու համար, քաղաքապետ Գոդենը նկատել է, որ այս այցը ևս մեկ լավ հնարավորություն է՝ քննարկելու երկու քաղաքների միջև հաստատված համագործակցության ծրագրի ընթացքն ու նախանշելու առաջիկա անելիքները: Իր գոհունակությունը հայտնելով Երևանի և Մարսելի համագործակցության շրջանակում իրականացվող ծրագրերի ընթացքից՝ Մարսելի քաղաքապետը շնորհակալություն է հայտնել Տարոն Մարգարյանին` երկուստեք հարաբերությունների ամրապնդման գործում ներդրած ջանքերի համար:
«Վստահորեն կարող ենք փաստել, պարոն քաղաքապետ, որ Երևանի և Մարսելի համագործակցությունն իսկապես արդյունավետ է, ինչն, անշուշտ, ոգևորիչ է ու պարտավորեցնող, որ մենք շարունակենք մեր ջանքերը՝ երկուստեք համագործակցությունն ավելի ընդլայնելու ուղղությամբ: Նաև պետք է ասեմ, որ ամեն անգամ, երբ առիթ է ընձեռվել անդրադառնալու հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին, միշտ հպարտորեն եմ նշել մեր երկու քաղաքների արդյունավետ համագործակցության մասին՝ շեշտելով, որ այդ հարցում շատ մեծ է անձամբ Ձեր ներդրումը, ինչի համար անկեղծորեն շնորհակալ եմ: Ձեր այս այցը ևս մեկ ապացույցն է այն խորը հարգանքի և բարեկամության, որ փոխադարձաբար կա մեր երկու քաղաքների միջև, ու ես վստահ եմ, որ բոլոր այն ծրագրերը, որոնց վերաբերյալ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել նաև այս այցի ընթացքում, անպայման կյանքի կկոչվեն», - նշել է Ժան-Կլոդ Գոդենն ու մեկ անգամ ևս վստահեցրել, որ իր լիազորությունների շրջանակում կշարունակի անել առավելագույնը՝ երկու քաղաքների համագործակցությունն ու բարեկամությունն էլ ավելի ամրապնդելու ուղղությամբ:
Ներկաներին ուղղված ողջույնի իր խոսքում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն էլ նախ շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ մեծապես կարևորում է երկու քաղաքների համագործակցությունն ու բարեկամական հարաբերությունները, և իր հերթին վերահաստատել է Երևանի և Մարսելի միջև առկա ջերմ հարաբերություններն էլ ավելի խորացնելու և ամրապնդելու անկեղծ պատրաստակամությունը:
«Ինձ համար իսկապես մեծ պատիվ է այսօր լինել մեր բարեկամների կողքին ու միասին նշել մեր հաջողված համագործակցության 25-րդ տարեդարձը: Անցած ավելի քան երկու տասնամյակները թե՛ ապակենտրոնացված համագործակցության, թե՛ տնտեսական, մշակութային, կրթական և թե՛ այլ բնագավառներում նշանավորվել են հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների վերընթաց զարգացմամբ: Մարսել քաղաքի հետ մենք փոխգործակցության հաջողված փորձ ունենք: Երկկողմ կապերի հաստատման հենց սկզբից բազմաթիվ համատեղ ծրագրեր ենք իրականացրել՝ ի շահ բարեկամ մեր երկու քաղաքների բնակիչների: Անցյալ տարի Երևանը հյուրընկալեց հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության երրորդ համաժողովը: Գոհունակությամբ պետք է փաստեմ, որ Երևան-Մարսել համագործակցության ծավալներն այդ համաժողովի համատեքստում իսկապես ներկայանալի էին», - նշել է Տարոն Մարգարյանն ու հավելել, որ Երևանի քաղաքապետարանը կարևորում է տարբեր ուղղություններով ու ոլորտներում համագործակցության խորացումը ֆրանսիական գործընկեր քաղաքների և ռեգիոնների հետ, ինչպես նաև եվրոպական ծրագրերի շրջանակներում:
Առանձնակի կարևորելով հայ-ֆրանսիական ներկայիս բարձր մակարդակով հարաբերություններում Ֆրանսիայի ու, մասնավորապես, Մարսել քաղաքի հայ համայնքի դերը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը համոզմունք է հայտնել, որ այս հանգամանքը լրացուցիչ խթան է երկու քաղաքների միջև տարիներ ի վեր հաստատված կապերն էլ ավելի զարգացնելու և խորացնելու համար:
Երևանի քաղաքապետն իր ելույթում անդրադարձել է նաև հաջորդ տարի Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի միջոցառումներին և Երևանում անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովին: Առիթն օգտագործելով Տարոն Մարգարյանը բոլորին սիրով հրավիրել է Երևան՝ վստահեցնելով, որ Հայաստանի մայրաքաղաքի հյուրընկալ դռները միշտ բաց են բարեկամների համար:
«Պարոն քաղաքապետ, կրկին շնորհավորելով մեր համագործակցության հոբելյանական այս տարեդարձի առթիվ և շնորհակալություն հայտնելով Ձեզ՝ հրավերի համար, մեկ անգամ ևս ընդգծեմ, որ իսկապես բարձր եմ գնահատում Երևանի և Մարսելի միջև կապերի ամրապնդման գործում Ձեր անձնական ներդրումը: Համոզվա՛ծ եղեք, որ Դուք միշտ ցանկալի և սպասված հյուր եք Երևանում», - նշել է Տարոն Մարգարյանը:
Պաշտոնական ընդունելության շրջանակում, Երևանի և Մարսելի միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում ունեցած մեծ ավանդի և համագործակցության 25-րդ տարեդարձի առթիվ, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Մարսելի քաղաքապետ, Երևանի պատվավոր քաղաքացի Ժան-Կլոդ Գոդենին պարգևատրել է Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով:

Официальный прием по случаю 25-летия сотрудничества Ереван-Марсель
Делегация, возглавляемая мэром Еревана Тароном Маргаряном, приняла участие в официальном приеме от имени мэра Марселя Жана-Клода Годена, организованном по случаю 25-летия подписания соглашения о дружбе и сотрудничестве между Ереваном и Марселем.
Выразив благодарность мэру Еревана за принятие приглашение, мэр Годен отметил, что этот визит еще одна возможность, чтобы обсудить ход реализации программы сотрудничества между двумя городами и наметить планы на будущее. Выразив удовлетворение сформированным эффективным сотрудничеством между Ереваном и Марселем, Жан-Клод Годен поблагодарил Тарона Маргаряна за вклад в укрепление двусторонних отношений.
«Господин мэр, с уверенностью можем констатировать тот факт, что сотрудничество между Ереваном и Марселем, действительно, эффективное. Должен также отметить, что при каждой возможности, говоря о армяно-французских отношениях, я с гордостью отмечаю об эффективном взаимодействии двух городов и подчеркиваю, что в этом есть Ваш личный вклад, за что я Вам искренне благодарен. Ваш визит является еще одним доказательством глубокого уважения и дружбы между нашими городами, и я убежден, что все программы, договоренность о которых была достигнута в ходе этого визита, обязательно будут осуществлены»,-отметил Жан-Клод Годен.
В своей речи мэр Тарон Маргарян в первую очередь выразил благодарность мэру Марселя за приглашение и теплый прием, подчеркнув, что придает особую важность сотрудничеству и дружественным отношениям двух городов.
«Для меня, действительно, большая честь находиться сегодня рядом с нашими друзьями и вместе отмечать 25-летие нашего успешного сотрудничества. Последние два десятилетия отличались развитием армяно-французских отношений в сферах децентрализованного взаимодействия, экономики и культуры. За это время было также реализовано множество совместных программ во благо жителей двух городов»,-отметил Тарон Маргарян.
Придав особую важность роли армянской общины во Франции и, в частности, городе Марсель, мэр Тарон Маргарян выразил уверенность в том, что этот фактор является дополнительным стимулом для дальнейшего развития связей между двумя городами.
В своей речи мэр Еревана коснулся также мероприятий, приуроченных к 2800-летию основания Еревана и 17-го саммита Франкофонии, который пройдет в столице Армении. Пользуясь случаем Тарон Маргарян пригласил присутствующих в Ереван, заверив, что двери гостеприимного города всегда открыты для друзей.
«Господин мэр, еще раз поздравляю с юбилеем нашего сотрудничества и выразив Вам свою благодарность за приглашение, хочу снова подчеркнуть, что я высоко ценю Ваш личный вклад в укрепление связей между Ереваном и Марселем. Будьте уверены, что Вы всегда желанный гость в нашей столице»,-отметил Тарон Маргарян.
В рамках официального приема за значительный вклад в укрепление связей между Ереваном и Марселем и по случаю 25-летие сотрудничества мэр Еревана Тарон Маргарян наградил мэра Марселя, почетного гражданина Еревана Жана-Клода Годена золотой медалью мэра Еревана.