Փոխքաղաքապետ Լևոն Հովհաննիսյանը հանդիպել է Եվրոպական ներդրումային բանկի ներկայացուցիչների հետ
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը հանդիպել է Եվրոպական ներդրումային բանկի վարկային գործառնությունների, ընդլայնման և ԵՄ հարևանության բաժնի ղեկավար Ռաֆալ Ռիբակիի գլխավորած պատվիրակության հետ, քննարկել ընթացիկ ծրագրերը:
Փոխքաղաքապետն ընդգծել է, որ Երևանը բարձր է գնահատում բանկի հետ ծավալված արդյունավետ համագործակցությունը` նկատի ունենալով քաղաքի մետրոյի վերակառուցման, հանրային շենքերի էներգաարդյունավետության բարձրացման, սեյսմիկ ամրացման ու վերակառուցման ծրագրերը։
«Քաղաքային տրանսպորտային համակարգի կարևորագույն բաղադրիչ հանդիսացող Երևանի մետրոյի վերակառուցման ծրագրի շրջանակում ԵՆԲ հաջող գործընկերության շնորհիվ ունենք զգալի առաջընթաց: Ավարտին է մոտենում դրենաժային թունելի երկարացումը և մետրոյի թունելներում վերականգնողական աշխատանքների իրականացումն ապահովելով ուղևորափոխադրումների անվտանգ կազմակերպումը: Ներկայում հաջողությամբ իրականացվում են Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի 1-ին փուլով նախատեսված աշխատանքները: Ինը մանկապարտեզներում շինարարական աշխատանքներն արդեն ավարտվել են, և մանկապարտեզները հանձնվել են շահագործման՝ ապահովելով առավել հարմարավետ պայմաններ երեխաների համար: 5 մանկապարտեզներում շինարարական աշխատանքները կավարտվեն այս տարի, միաժամանակ կմեկնարկի շուրջ 40 մանկապարտեզներում հորիզոնական միջոցառումների իրականացման և 156 մանկապարտեզի վերակառուցման մրցութային գործընթացը», - նշել է Լևոն Հովհաննիսյանը:
Բանկի հետ գործակցության շրջանակում մեկնարկել է Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի երկրորդ փուլի վարկային համաձայնագրով նախատեսված 32 մանկապարտեզներում և 6 առողջության կենտրոններում նախագծային աշխատանքների իրականացումը: Ծրագիրն ունի ինչպես սոցիալական, այնպես էլ շրջակա միջավայրի պահպանմանն ուղղված կարևորագույն նշանակություն: Նպաստելով հանրային շենքերի կենսապայմանների բարելավմանը և հարմարավետության մակարդակի բարձրացմանը՝ այն զգալիորեն կնվազեցնի էներգիայի, բնական գազի ծախսերը, իսկ տարեկան կտրվածքով կկրճատվեն վնասակար CO2 արտանետումները։
«Վստահ ենք, որ այս ծրագրի իրականացմամբ կունենանք ժամանակակից էներգաարդյունավետ համալիր լուծումներով, վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների կիրառմամբ վերազինված, սեյսմակայուն և ամուր համայնքային նշանակության շենքեր։ Ակնկալում ենք, որ գործող և առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերի շրջանակներում Եվրոպական զարգացման բանկը կշարունակի ակտիվորեն համագործակցել Երևանի քաղաքապետարանի հետ՝ ներդրումային ու զարգացման ծրագրերի ֆինանսավորման ժամանակակից գործիքակազմի ներդրման ուղղությամբ` նոր մակարդակի հասցնելով ծրագրերը»,- նշել է փոխքաղաքապետը:
Եվրոպական ներդրումային բանկի վարկային գործառնությունների, ընդլայնման և ԵՄ հարևանության բաժնի ղեկավար Ռաֆալ Ռիբակին Երևանի հետ փոխգործակցությունը գնահատել է կարևոր՝ ընդգծելով, որ համատեղ ծրագրերի արդյունքում բարելավվում է մարդկանց կյանքի որակը:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են նաև համատեղ նոր ծրագրերի հնարավորությունները՝ կոշտ թափոնների կառավարման, «խելացի» քաղաքի և «կանաչ» հասարակական տրանսպորտի ոլորտային ուղղություններով։

Заместитель мэра Левон Оганнисян встретился с представителями Европейского инвестиционного банка
Заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян встретился с делегацией во главе с руководителем отдела кредитных операций, расширения и соседства ЕС Европейского инвестиционного банка Рафалем Рибаки. Были обсуждены текущие программы.
Вице-мэр подчеркнул, что Ереван высоко ценит успешное сотрудничество с банком в таких областях как восстановление метрополитена, повышение энергоэффективности, сейсмическое укрепление и развитие общественных зданий.
По словам вице-мэра, благодаря успешному сотрудничеству  с ЕИБ в рамках программы реконструкции метро, как важнейшей составляющей городской транспортной системы, отмечается значительный прогресс. Подходит к концу удлинение дренажного туннеля и восстановительные работы в туннелях метро, обеспечивая безопасную организацию пассажирских перевозок. В данный момент успешно реализуются работы, предусмотренные 1-м этапом Программы энергоэффективности Еревана. В девяти детских садах строительные работы уже завершены, и дошкольные учреждения сданы в эксплуатацию. Детям обеспечены максимально комфортные условия. В пяти детских садах работы будут завершены в этом году, одновременно начнется организация тендера на осуществление горизонтальных работ в 40 детских садах и реконструкцию 156 детских садов.
В рамках сотрудничества с банком, вторым этапом Программы энергоэффективности Еревана в рамках кредитного соглашения начато осуществление проектных работ в 32 детских садах и 6 центрах здоровья. Программа имеет социальное и экологическое значение. Способствуя улучшению условий в общественных зданиях и повышению уровня комфортабельности, она значительно снизит затраты на потребление энергии и газа, а в годовом разрезе сократятся вредные выбросы СО2. Заместитель мэра отметил, что сотрудничество между банком и мэрией будет активно развиваться в направлении внедрения современных инструментов финансирования инвестиционных проектов и программ развития.
Руководитель отдела кредитных операций, расширения и соседства ЕС Европейского инвестиционного банка Рафаль Рибаки отметил важность взаимодействия с Ереваном, подчеркнув, что в результате совместных программ повышается качество жизни людей. Во время встречи стороны также обсудили возможности новых совместных программ в направлении управления твердыми отходами, «умного» города и «зеленого» транспорта.