Նոյեմբերի 1-ից հասարակական տրանսպորտից օգտվելիս պարտադիր պայման է 100 դրամանոց մետաղադրամի առկայությունը կամ QR կոդով վճարում իրականացնելը
Նոյեմբերի 1-ից հասարակական տրանսպորտից, մասնավորապես՝ MAN, ZhongTong և GazelCity մակնիշի փոխադրամիջոցներից օգտվելիս պարտադիր պայման է լինելու 100 դրամանոց մետաղադրամի առկայությունը կամ ավտոբուսներում տեղադրված վճարային համակարգով QR կոդով վճարելը։ Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը կարևորել է միայն վճարման այս երկու տարբերակներից օգտվելը, ինչը հնարավորություն կտա ապահովել հասույթների շարունակական աճ, խուսափել ստվերներից և անցումը դեպի միասնական տոմսային համակարգ դյուրին դարձնել:
«Եթե մենք ուզում ենք Երևան քաղաքում ունենալ շարունակական զարգացող հասարակական տրանսպորտ և Երևանի քաղաքապետարանը գնում է այդ ուղղությամբ, ապա խնդրում ենք ձեզ՝ աջակցել այդ գործում և սկսել օգտվել միայն կա՛մ տոմսային համակարգից, կա՛մ, նվազագույնը, միշտ ունենալ 100 դրամանոց մետաղադրամ՝ մինչ միասնական տոմսային համակարգին ամբողջական անցումը»,- նշել է քաղաքապետը:
«Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ-ն փորձնական եղանակով իրականացնում է առցանց դիտարկման և տեսահսկման համակարգերի ներդրման միջոցառումներ, ինչը հնարավորություն կտա վերահսկողությամբ վեր հանել հնարավոր թերությունները, բացթողումները, ստանալ ուղևորահոսքի, սահմանված արագությունը գերազանցելու, կանգառից դուրս կանգառելու, ուղեգծից շեղումների և մի շարք այլ դեպքերի վերաբերյալ ամբողջական տեղակատվությունը:
Անդրադառնալով շինթույլտվությունների տրամադրման գործընթացին՝ քաղաքապետը նշել է, որ նկատելի են դեպքեր, երբ բրոքերական որոշ ընկերություններ քաղաքացիներին կամ կառուցապատողներին խոստանում են մոտ 90%-ով կազմակերպել շինթույլտվություն ստանալու գործընթացը և լուծել խնդիրը: Տիգրան Ավինյանը հորդորել է զերծ մնալ բրոքերական ծառայությունների այդպիսի առաջարկներից:
«Եթե, այնուամենայնիվ, Երևանի քաղաքապետարանն իր ստանդարտ գործընթացով տալիս է դրական եզրակացություն՝ ստացվում է, որ այդ ընկերություններն են խնդիրը լուծել, եթե չի տալիս՝ ստացվում է, որ չկարողացան լուծել, և աշխատել է այն 10%-ի հավանականությունը: Սիրելի՛ երևացիներ, սիրելի՛ կառուցապատողներ, Երևանի քաղաքապետարանում նմանատիպ գործընթացները բավականին տարբերակված են և փաստացի քաղաքաշինական ծրագրերի վերաբերյալ կարծիք են տալիս ճարտարապետներ, որոնք իրարից բավականին անկախ են, և այդ ճարտարապետական խորհրդի կարծիքի հիման վրա են միայն տրամադրվում ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքները և շինթույլտվությունները: Կոռուպցիան միայն կաշառք ստանալը չէ, կաշառք տալը նույնպես կոռուպցիա է, իսկ այս դեպքում բացի կոռուպցիայից սա որևէ այլ կերպ չի կարելի որակել, չնայած, որ բուն քաղաքապետարանի աշխատակազմին չի վերաբերում, այլ երրորդ անձինք ու ընկերություններն են սրանով զբաղվում: Բոլոր նմանատիպ դեպքերում կառուցապատողները ևս խնդիր են ունենալու»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Ավարտվել է «Կասկադ» համալիրի արդիականացման ծրագրի մոտ մեկ ամիս տևած հանրային քվեարկության գործընթացը: «Ակտիվ քաղաքացի» հարթակում դրված «Կասկադ այգիներ» նախագիծն արժանացել է քվեարկությանը մասնակցած քաղաքացիների 44.4%-ի, իսկ «Կասկադ մշակութային հանգույց» նախագիծը՝ 55.6 %-ի հավանությանը:
Անցած երկու ամսվա ընթացքում Երևանի վարչական տարածքում կազմակերպվել և առանձին տարածքներ են տեղափոխվել 128 ոչ պիտանի տրասնպորտային միջոցների հենակմախքներ և 187 տարբեր մետաղական ջարդոն ու իրեր:
Ուսումնասիրվել են չափագրված և կադաստրի կոմիտեում արձանագրված ինքնակամ շինությունների տվյալները, առկա է շուրջ 16000 այդպիսի փաթեթ: Քայլեր են ձեռնարկվում, որպեսզի այս տվյալները ևս տեսանելի լինեն GIS համակարգում:
Մաշտոցի պողոտայի շենքերը կապահովվեն գեղարվեստական լուսավորությամբ:
Կմշակվի «Հրազդանի կիրճ» համայնքային պարկի կառավարման պլան: Նախագիծը կյանքի կոչելու նպատակով ամբողջությամբ ուսումնասիրվել է տարածքի կենդանական և բուսական աշխարհը, գույքագրվել շինություններն ու պատմամշակութային արժեք ներկայացնող կոթողները, որոնք էլ հիմք կլինեն Հրազդանի կիրճին բնության հատուկ պահպանվող տարածքի կարգավիճակ տալու համար: Նախագիծը նաև հնարավորություն կտա փոխել վերաբերմունքը կարևորագույն այս վայրի նկատմամբ ու էապես բարելավել իրավիճակը:

С 1 ноября при пользовании общественным транспортом необходимо иметь при себе монеты номиналом 100 драмов или проводить оплату посредством QR-кода
С 1 ноября при пользовании общественным транспортом, в частности автомобилями MAN, ZhongTong и GazelCity, обязательным будет наличие монеты номиналом 100 драмов или проведение оплаты посредством QR-кода при помощи платежых систем, установленных на автобусах. В ходе очередного рабочего совещания мэр Тигран Авинян подчеркнул важность использования только этих двух вариантов оплаты, что позволит обеспечить постоянный рост доходов, избежать теневых явлений и облегчить переход к единой билетной системе.
Мэр отметил, что для того, чтобы транспортная система Еревана постоянно развивалась, необходимо, чтобы граждане оплачивали проезд в автобусах монетой, номиналом в 100 драм или посредством платежной системы в автобусах, перед тем как будет осуществлен переход к единой платежной системе.
ЗАО «Ереван Автобус» пилотирует внедрение систем онлайн-наблюдения и видеонаблюдения, которые позволят осуществлять мониторинг, выявлять возможные упущения, получать полную информацию о пассажиропотоке, превышении установленной скорости, остановках вне остановки, отклонениях от маршрута и ряд других случаев.
Касаясь процесса выдачи разрешений на строительство, мэр отметил, что наблюдаются случаи, когда некоторые брокерские компании обещают гражданам или застройщикам примерно на 90% организовать процесс получения разрешения на строительство и решить проблему. Тигран Авинян призвал воздержаться от подобных предложений брокерских услуг.
«Однако, если мэрия Еревана в рамках стандартной процедуры даст положительное заключение, то окажется, что проблема решена компанией если нет, то окажется, что они не смогли ее решить, т.е. сработали 10%.. Уважаемые ереванцы, уважаемые застройщики, подобные процессы в мэрии Еревана достаточно дифференцированы, и независимые архитекторы высказывают свое мнение по части градостроительных проектов, и только затем на основании мнения этого архитектурного совета предоставляются архитектурные задания и разрешения на строительство. Коррупция – это не только получение взятки, дача взятки – это тоже коррупция, и в данном случае ее нельзя охарактеризовать иначе как коррупцией, хотя она не касается самих муниципальных служащих, а этим занимаются третьи лица и компании. Во всех подобных случаях у застройщиков тоже будут проблемы", - подчеркнул мэр.
Завершился процесс общественного голосования по проекту модернизации комплекса «Каскад», продолжавшийся около месяца. Проект «Сады Каскад», размещенный на платформе «Активный гражданин», одобрило 44,4% граждан, принявших участие в голосовании, а проект «Культурный узел Каскад» — 55,6%.
За последние два месяца на административной территории Еревана было собрано и вывезено в специальные места 128 кузовов непригодных автомобилей, а также 187 различных металлических отходов и предметов.
Изучены данные самовольных построек, которые были замерены и учтены в кадастровой комиссии, таких пакетов около 16 тысяч. Принимаются меры для того, чтобы эти данные также были видны в системе ГИС.
Здания на проспекте Маштоца будут обеспечены художественным освещением.
Будет разработан план управления общественным парком «Разданское ущелье». В целях реализации проекта были полностью изучены фауна и флора местности, проведена инвентаризация зданий и памятников, имеющих историко-культурную ценность, что станет основанием для присвоения Разданскому ущелью статуса особо охраняемой природной зоны. Проект также позволит изменить отношение к этому важному месту и существенно улучшить ситуацию.