Նոյեմբերի 1-ից Երևանի բացօթյա վայրերում մշակութային գործունեությունը կթույլատրվի բնակելի շենքերից 10-100 մ հեռավորությամբ
26.10.2023
Նոյեմբերի 1-ից երաժիշտները, նկարիչներն ու մշակութային գործունեություն ծավալող մյուս անհատներն ու խմբերը Երևանի հանրային բացօթյա վայրերում պետք է գործեն ավագանու սահմանած նոր պահանջներով:
«Սեպտեմբերի 12-ին Երևանի ավագանու 849 որոշմամբ հաստատվեց նախագիծ, որը կանոնակարգում է հանրային բացօթյա վայրերում մշակութային գործունեություն իրականացնելու կարգը: Մենք փորձում ենք ներդաշնակ միջավայր ապահովել ինչպես մշակութային գործունեություն իրականացնողների, այնպես էլ քաղաքի բնակիչների և հյուրերի համար»,-նշում է Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գևորգ Սահակյանը:
«Քաղաքապետարանի նպատակը առաջին հերթին բնակելի և հասարակական վայրերում քաղաքացիների անդորրն ու հանգիստն ապահովելն է: Բազմաթիվ են բողոքները, որ խանգարում են նախ՝ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը, ապա՝ օբյեկտների գործունեությունը: Լինում են դեպքեր, երբ նրանց գործունեությունից հետո աղտատվում է տարածքը: Խնդրահարույց հասցեներն են Հյուսիսային պողոտան, Աբովյան փողոցը»,-ասում է քաղաքապետարանի հասարակական կարգի պահպանության ծառայության պետ Արամ Գյուլզադյանը:
Նոր կանոնակարգով բացօթյա մշակութային գործունեությունը  պետք է չխոչընդոտի հետիոտնի տեղաշարժը, փոխադրամիջոցների  երթևեկությունն ու հարակից օբյեկտների գործունեությունը: Ձայնի ուժգնությունն էլ պետք է չգերազանցի 60 դեցիբելը:
«Մենք ի սկզբանե որոշել ենք գրաքննություն չանել, Սահմանադրությամբ դա արգելված է: Բայց սահմանադրական կարգը տապալելու, քրեական ենթամշակույթին վերաբերող տերմինաբանություն ու հայհոյանքներ չեն կարող հնչել»,- ընդգծում է Գևորգ Սահակյանը:
Քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների կողմից կսահմանվի ամենօրյա հսկողություն: Մինչ այդ բոլորը նախազգուշացվում են: Նոյեմբերի 1-ից պահանջները խախտողներին ստիպված կլինեն տուգանել:
«Առաջին խախտման դեպքում «Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենգիրքը նախատեսում է նախազգուշացնում կամ տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի 100-200-ապատիկի չափով, իսկ կրկնելու դեպքում տուգանքն էլ մեծանում է՝ հասնելով 500-800 հազար ՀՀ դրամի»,- նշում է Արամ Գյուլզադյանը:
Երևանի փողոցներում մշակութային ժամանցային նախաձեռնությունները կարգելվեն միայն սգո և հիշատակի օրերին: Նոր պահանջներն ու սահմանափակումներն արգելում են դյուրավառ ու պայթյունավտանգ նյութերի գործածումը: Չափորոշիչների մանրամասներին հնարավոր է ծանոթանալ քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքում:

С 1-го ноября культурная деятельность на улицах Еревана будет разрешена на расстоянии 10-100 м от жилых зданий
26.10.2023
С 1-го ноября музыканты, художники и другие лица и группы, занимающиеся культурной деятельностью, должны действовать в согласии с новыми требованиями, установленными Советом старейшин.
Как отметил заместитель начальника управления культуры и туризма мэрии Еревана Геворг Саакян, городские власти прилагают усилия, чтобы отрегулировать уличную культурную деятельность и обеспечить гармоничную среду для жителей и гостей города. Начальник службы обеспечения общественного порядка Арам Гюлзадян подчеркнул, что целью мэрии является обеспечение спокойствия жителей в общественных и жилых районах.
Согласно новым требованиям, уличная культурная деятельность не должна препятствовать движению пешеходов и машин и мешать деятельности ближайших объектов. Уровень звука не должен превышать 60 децибел.
Геворг Саакян добавил, что изначально у них не было намерения устанавливать цензуру, поскольку это запрещено Конституцией. Однако, какие-либо призывы к насилию, ненависти, песни, содержащие криминальную или нецензурную лексику, неприемлемы.
Мэрия и административные районы будут осуществлять ежедневный контроль. Сначала уличные исполнители будут предупреждены. С1-го ноября нарушители будут штрафоваться. Закон  «Об административных нарушениях» предусматривает выговор или штраф в 100-200-кратном размере минимальной заработной платы, а в случае повторения нарушений штраф возрастает до 500-800 тысяч драмов. Развлекательная деятельность будет запрещена только в траурные дни и дни поминовения. Согласно новым требованиям, запрещено использование фейерверков. Подробности новых  стандартов доступны на официальном сайте мэрии.