Նոր նախագծեր՝ Արաբկիրում. հանրային մեծ գոտիներ, առևտրային համալիր ու բարեկարգ բակեր
Համայնք-մասնավոր գործակցությամբ Կոմիտասի պողոտայում կձևավորվի հանգստի նոր հարմարավետ գոտի՝ մարզահրապարակով, ամֆիթատրոնով ու ջրավազան-շատրվաններով: Կառուցվող առևտրային համալիրում էլ կգործեն նաև մանկական ՏՏ զարգացման ու երաժշտական կենտրոններ, ստորգետնյա ավտոկայանատեղի:
2024թ. ծրագրով Արաբկիր վարչական շրջանում հիմնանորոգվում է շուրջ 10 բակային տարածք, կառուցվել է շների զբոսանքի համար առանձնացված հատված:
Նախագծերը կյանքի կոչելու նպատակով ապամոնտաժվել են 70-ից ավելի  ավտոտնակ, անօրինական շինություն ու կրպակ: Բակային ավելի քան 30000 քմ տարածք մաքրվել է հողազավթումներից:
Վերակառուցումից հետո առաջիկայում շահագործման կհանձնվի նաև Մերգելյանի այգին: Ճեմուղիներ, նստարաններ, խաղահրապարակ ու մարզահրապարակ, շատրվանային համալիր, մանկական զարգացման կենտրոն. տասնամյակներ շարունակ տարատեսակ կրպակներով, սրճարաններով ու չգործող կարուսելներով ծանրաբեռնված այգին հիմնովին կփոխվի:

Новые проекты в районе Арабкир: просторные общественные зоны, торговый комплекс и благоустроенные дворы
20.06.2024
В рамках сотрудничества между общиной и частным сектором на проспекте Комитаса будет сформирована новая удобная зона отдыха: здесь будет построена спортивная площадка, амфитеатр о бассейн с фонтанным комплексом. В строящемся торговом центре будут действовать детские центры по ИТ развитию и музыкальному образованию, а также подземная стоянка.
Программа 2024г. предусматривает благоустройство 10 дворовых территорий в административном районе Арабкир. Уже сформирован участок для выгула собак. Для реализации этих проектов демонтирована более 70 гаражей, незаконных построек и киосков. От подобных застроек расчищено более 30000 кв м.
Скоро будет открыт парк Мергеляна. Парк долгое время был перегружен незаконными киосками, кафе, неработающими каруселями. Теперь он предстанет перед зрителями обновленным: будут сформированы аллеи, установлены скамейки, построена игровая площадка, фонтанная конструкция, детский центр развития.