Նոր գործակցություն՝ առողջապահության ոլորտում
Երևանի քաղաքապետարանի «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնն ու Մոսկվայի Ն. Ֆիլատովի անվան մանկական քաղաքային կլինիկական հիվանդանոցը ստորագրել են փոխըմբռնման և գործակցության համաձայնագիր:
Բուժկենտրոնները կմիավորեն ուժերը՝ առողջապահության ոլորտում կրթական, գիտական նոր ծրագրեր իրականացնելու նպատակով:
Համաձայնագրով նախատեսվում է հիվանդների՝ բժշկական նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ախտորոշման, բուժման և վերականգնման փորձի փոխանակում, ինչպես նաև կկատարվեն վիրահատություններ:
Հանդիպմանը ներկա Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Գևորգ Սիմոնյանը, կարևորելով գործակցության ընդլայնումը, ընդգծել է, որ այն հնարավորություն կտա բարձրացնել քաղաքացիներին մատուցվող բժշկական ծառայությունների որակը.
«Երեխաների առողջության պահպանումը մեզ համար առաջնահերթ է: Այս առումով քաղաքային իշխանության ծրագրերը շարունակական են: Ֆիլատովի անվան մանկական հիվանդանոցն առաջատար է իր նորարարական մոտեցումներով: Կարծում եմ՝ փոխգործակցությունը երկու կողմերի համար էլ կլինի արդյունավետ»,-նշել է Գևորգ Սիմոնյանը:
«Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ տնօրեն Նիկոլայ Դալլաքյանն իր հերթին նշել է, որ թեև տևական ժամանակ գործակցում էին մոսկովյան մասնագետների հետ, սակայն համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ կստեղծի բուժկենտրոնների համար:
180-ամյա պատմությամբ Ֆիլատովի անվան մանկական հիվանդանոցի գլխավոր բժիշկ Անտոնինա Չուբարովան իր խոսքում ընդգծել է հայ գործընկերների մասնագիտական հմտություններն ու վստահություն հայտնել, որ համատեղ ուժերով կփրկվեն շատ փոքրիկների կյանքեր:
Միջոցառումն անցկացվել է Մոսկվայի տան աջակցությամբ: Ստորագրման արարողությունից հետո պրոֆեսոր Ալեքսանդր Ռազումովսկու գլխավորությամբ բժիշկներն շտապել են «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ՝ կատարելու բարդագույն երկու վիրահատություն:

Новое сотрудничество в сфере здравоохранения
Медицинский центр «Сурб Аствацамайр», находящийся в ведомстве мэрии Еревана, и Детская городская клиническая больница им. Филатова (Москва) подписали меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве.
Медицинские центры объединят усилия с целью реализации новых образовательных, научных программ в сфере здравоохранения. Соглашение предусмтривает обмен опытом в диагнистике, лечении и восстановлении, а также будут проводиться операции.
На встрече присутствовал заместитель мэра Еревана Геворг Симонян, который, подчеркнув важность расширения сотрудничества, отметил, что оно даст возможность повысить качество предоставяемых населению услуг.
«Здоровье детей является для нас приоритетом. В этом плане программы городских властей носят постоянный характер. Детская клиника им.Филатова является передовой благодаря своим новаторским подходам. Я считаю, что взаимодействие будет плодотворным для обеих сторон»,- подчеркнул Геворг Симонян.
Руководитель МЦ «Сурб Аствацамайр» Николай Даллакян, в свою очередь, отметил, что хоть клиника уже давно сотрудничает с московскими специалистами, подписанное соглашение откроет новые возможности для медицинских центров.
Директор имеющей 180-летнюю историю Московской детской больницы им. Филатова Анастасия Чубарова подчеркнула профессиональные способности армянских специалистов и выразила уверенность в том, что, объединив усилия, они смогут спасать больше детских жизней.
Мероприятие прошло при содействии Дома Москвы. После церемонии подписания врачи во главе с профессором Александром Разумовским поспешили в МЦ «Сурб Аствацамайр», чтобы провести две сложнейшие операции.