Նոր բարեփոխումներ և նոր լուծումներ են սպասվում կենդանաբանական այգում
Երևանի կենդանաբանական այգին, ավանդույթի համաձայն, մայիսի 1-ին բացում է հերթական տարեշրջանը: Երեխաների ժամանցն ավելի հետաքրքիր դարձնելու համար այգու տարբեր հատվածներում առանձին անկյուններ էին ձևավորված:
Թե ինչպես է այգին պատրաստվել, ինչ փոփոխություններ հասցրել անել, Երևանի քաղաքապետն անձամբ է ծանոթանում:
Կենդանաբանական այգու կառավարման խորհրդի անդամների ուղեկցությամբ Հրաչյա Սարգսյանը շրջեց տարածքում, լսեց հիմնախնդիրներն ու հետևեց տարվող աշխատանքներին:
«Վերջին երեք տարիներին բավական մեծ աղմուկ էր այգու շուրջ: Այս պահին մենք ամբողջությամբ արձանագրել ենք առկա խնդիրները, և արդեն իսկ համապատասխան լուծումներն են տրվում: Ակնհայտ է, որ նոր տնօրենի նշանակմամբ փոփոխություններ կան, բացի այդ նաև խորհրդի հետ ենք քննարկում առաջիկա անելիքները: Քաղաքապետարանը պատրաստակամ է իր աջակցությունը ցուցաբերել՝ տարիներ շարունակ չլուծված խնդիրները մոտ ապագայում լուծելու համար»,-ընդգծում է Հրաչյա Սարգսյանը:
Այգում այսօր պահվում է մոտ 143 կենդանատեսակ: Դրանցից յուրաքանչյուրն առանձին խնամքի կարիք ունի: Առաջնահերթը կենդանիների սննդի խնդիրն էր: Քաղաքապետին վստահեցնում են՝ այս պահին խնդիրը կարգավորված է:
Անելիքներ այգում դեռ շատ կան: Այստեղ ամեն մի անկյուն պետք է լինի բարեկարգ և օգտագործվի նպատակային: Այգու գրեթե բոլոր հատվածներից երևացող, թռչունների պահման համար նախատեսված շենքն առաջիկայում ամբողջությամբ կվերակառուցվի ու կբացի դռները հատուկ նախագծով:
«Տպավորություն է, որ այստեղ ժամանակը կանգ է առել 1980-ական թվականներից հետո: Կա նպատակ, որպեսզի մեր ենթակայության հիմնարկներում կրթական ծրագրեր ունենանք: Այստեղ բարեկարգման աշխատանքներ կիրականացնենք»,-նշում է քաղաքապետը:
Նախորդ մեկ տարվա ընթացքում կենդանաբանական այգին 230.000 այցելու է ունեցել: Սա այգու լավագույն ցուցանիշը չէ: Կառավարման նոր մոտեցումները, կառուցվածքային փոփոխություններն ու նոր ռազմավարությունը այգու զարգացման նոր հնարավորություն կտան:

Благоустройство и новые решения ожидаются в зоопарке
Ереванский зоопарк традиционно открывает свой очередной сезон 1-го мая. Чтобы обеспечить более интересный досуг посетителей на территории зоопарка открываются уютные уголки. Мэр Еревана посетил зоопарк, чтобы на месте ознакомиться с работами по благоустройству.
В сопровождении членов Совета по управлению Грачья Саргсян обошел территорию, выслушал проблемы и ознакомился с процессом благоустройства.
«За последние три года вокруг зоопарка наблюдалось много шума. На сегодняшний день мы зафиксировали имеющиеся проблемы и постепенно их решаем. После назначения нового директора изменения стали очевидными. Кроме того, мы обсуждаем свои действия с Советом по управлению. Мэрия готова содействовать в решении скопившихся проблем»,- подчеркнул мэр.
Сегодня в зоопарке содержится 143 вида животных, каждый из которых требует особой заботы. Первоочередной проблемой был корм. Как доложили мэру, сегодня эта проблема решена.
Однако еще многое предстоит сделать. Каждый угол зоопарка должен быть благоустроен и использован по назначению. Есть новый проект реконструкции здания, где содержатся пернатые. Мэр подчеркнул, что городские власти планируют образовательные программы в учреждениях, находящихся в ведомстве мэрии.
Новые подходы в управлении, структурные изменения и новая стратегия нацелены на увеличение числа посетителей, которое на данный момент оставляет желать лучшего.