Մյասնիկյան պողոտային և Լվովյան փողոցին հարող շուրջ 30 հա տարածքում կհիմնվի քաղաքային նոր այգի
Երևանում տեղադրված 149 օդի որակի չափիչ սարքերից ստացվող տեղեկատվությունն առցանց հասանելի է Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնական՝ www.yerevan.am կայքում: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ յուրաքանչյուր տարի ձմռան ամիսներին օդերևութաբանական անբարենպաստ պայմանների հետևանքով գրանցվում է օդի աղտոտվածության ցուցանիշների գերազանցում, ինչը պայմանավորված է տեղանքային պայմաններով, երբ սառը օդը կուտակվում է Արարատյան գոգավորության ցածրադիր մասերում, որն էլ այդ վայրերում հանգեցնում է մթնոլորտի աղտոտվածության մակարդակի մեծացման: Զեկուցվել է նաև, որ ըստ չափումների Երևանում չունենք վտանգավոր գազերի, ազոտի, ծծմբի, ծանր մետաղների կամ կայուն օրգանական աղտոտիչների արտանետումների սահմանային ցուցանիշների գերազանցում, որոնք բնորոշ են խոշոր քաղաքներին: Անդրադառնալով խնդրին՝ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է երկամսյա ժամկետում մշակել քառամյա համապարփակ ծրագիր՝ բոլոր հնարավոր կետերով:
«Մեր նախընտրական ծրագրում խոստում էինք տվել, որ պետք է ամբողջ քաղաքում համապատասխան սարքեր տեղադրենք, որն արդեն իսկ տեղադրել ենք: Օդի աղտոտվածության այն հատվածը, որը մարդածին է, այդտեղ քաղաքապետարանն անելիք ունի: Պետք է մշակվի քառամյա ծրագիր, որը կներառի ընդհանուր կոնցեպտուալ առաջարկներ՝ օդի որակի բարելավման տեսակետից. ծառատունկ, անտառատունկ՝ թվային հստակ ցուցանիշներով, որոշակի սահմանափակումներ՝ Երևանում ժամկետանց ավտոմեքենաների շահագործման համար, որոնք մեծ աղտոտիչներ են, և մի շարք այլ ուղղություններ, որոնց առումով Երևանի քաղաքապետարանն ունի լիազորություն՝ գործուն քայլեր իրականացնելու համար»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Մյասնիկյան պողոտային և Լվովյան փողոցին հարող շուրջ 30 հա տարածքում կհիմնվի քաղաքային նոր այգի: Զավթված հողակտորների մի մասը վերադարձվել է համայնքին, մյուսների առումով աշխատանքները կշարունակվեն հաջորդ տարի: Այն կլինի հերթական՝ հինգերորդ քաղաքային անտառը և մակերեսով ամենամեծը: Հանգստի գոտին կունենա հեծանվուղի, մարզական հատված, արհեստական լիճ, ամֆիթատրոն, էկոսրճարան:
«Հաջորդ տարի մենք ևս 30 հա տարածք զբաղեցնող անտառային գոտի կունենանք: Զավեշտալին այն է, որ մեր ընդդիմախոսները մեզ պարբերաբար մեղադրում են Երևանում կանաչ ֆոնդը վերացնելու մեջ, մինչդեռ վերջին երկու տարվա ընթացքում Երևանում տասնյակ հեկտարներով այգիներ և անտառներ են տնկվել և, եթե համեմատենք վերջին երկու տարին վերջին մի քանի տասնամյակի հետ, վստահորեն կարող ենք պնդել, որ վերջին երկու տարում շատ ավելի ծառ է տնկվել Երևանում, ծառեր, որոնք երկու ամիս հետո չեն չորացել, որին զուգահեռ նաև ոռոգման համակարգեր են անցկացվել»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
Ամանորի և Սուրբծննդյան տոներին նվիրված միջոցառումների ծրագրով Երևանի քաղաքապետարանը թատերահամերգային կազմակերպություններից ձեռք է բերել մանկական համերգային և ներկայացումների ցուցադրության ծառայություններ. համայնքային կազմակերպությունների, քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտների աշխատակիցներին ու սոցիալապես անապահով խոցելի ընտանիքների երեխաներին հատկացվել է շուրջ 20 000 տոմս:
Երևանի ավագանու որոշմամբ տնտեսվարողները պարտավոր են մաքրել իրենց գործունեության վայրին հարակից տարածքներում եղած ձյունը, իսկ տեղումների դադարից հետո ձյան ու սառույցի կուտակումներից ազատել մայթերի ասֆալտբետոնե ծածկը և սալիկապատ հատվածները, ինչպես նաև կազմակերպել սեզոնային կանաչապատումն ու տարածքի բարեկարգումը: Երևանի նոր ՏԻՄ օրենքով էականորեն կխստացվեն չիրականացված պարտավորությունների համար նախատեսվող միջոցառումները:
«Այն ընկալումը, որ Երևանի քաղաքապետարանը քաղաքի բոլոր հատվածներում է պարտավոր իրականացնել բարեկարգում, ուղղակի չի համապատասխանում իրականությանը: Երևանի քաղաքապետարանն ունի իր լիազորությունների շրջանակը, տնտեսվարողներնը՝ իրենց, համատիրությունները՝ իրենց պարտականությունների շրջանակը»,-ընդգծել է քաղաքապետը:
Մեծանուն արվեստագետ, շանսոնյե, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի արձանը կերտելու պայմանագիրը կնքված է, համապատասխան ֆինանսական միջոցները 2024թ. բյուջեով արդեն իսկ հատկացված են:
Արձանը կերտելու և տեղադրելու գործընթացը կշարունակվի 2025 թվականին և մայիսի 22-ին, որպես մեծ արվեստագետի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների ավարտ, նախատեսվում է արձանի բացման արարողությունը:

Новый городской парк будет разбит на участке площдью около 30 гектаров, прилегающем к проспекту Мясникяна и улице Львовян
Информация, получаемая со 149 приборов измерения качества воздуха, установленных в Ереване, доступна онлайн на официальном сайте мэрии Еревана www.yerevan.am. В ходе очередного рабочего совещания было сообщено, что ежегодно в результате неблагоприятных метеорологических условий превышается уровень загрязнения воздуха, что обусловлено ландшафтом, когда холодный воздух скапливается в низменных частях Араратской котловины, что приводит к повышению уровня загрязнения атмосферы в этих местах. Было также отмечено, что согласно замерам, в Ереване мы не превышен допустимый предел выбросов опасных газов, азота, серы, тяжелых металлов и стойких органических загрязнителей, характерных для крупных городов. С целью решения означенной проблемымэр Тигран Авинян поручил в течение двух месяцев разработать четырехлетний комплексный план, который охватит все необходимые пункты.
«Мы обещали в нашей предвыборной программе, что мы должны установить соответствующие устройства по всему городу, и это уже сделано. Загрязнение, являющееся результатом нашей жизнедеятельности, должно находится под контролем городских властей. Должен быть разработан четырехлетний план, который будет включать общие концептуальные предложения. С точки зрения улучшения качества воздуха - посадка деревьев, формирование лесополос, а также определенные ограничения на эксплуатацию в Ереване старых автомобилей, которые являются крупными загрязнителями, и ряд других направлений, в рамках которых мэрия Еревана имеет полномочия предпринимать эффективные шаги", - отметил мэр.
В районе проспекта Мясникяна и улицы Львовян будет создан новый городской парк. Часть незаконно занятых земельных участков уже возвращена общине, а работы с остальными продолжатся в следующем году. Это будет пятый городской лесной массив, самый большой в городе. На территории будет велосипедная дорожка, искусственное озеро, амфитеатр, эко-кафе.
«В следующем году у нас будет еще 30 га лесных зон. Абсурдно то, что наши оппоненты регулярно обвиняют нас в ликвидации зеленого фонда в Ереване, тогда как за последние два года в Ереване на десятках гектаров были посажены деревья, сформированы парковые и лесные зоны. Если сравнить последние два года с последними несколькими десятилетиями, то можно смело сказать, что за последние два года в Ереване было посажено гораздо больше деревьев, причем эти деревья не засохли за два месяца, так как параллельно были проложены ирригационные системы», - подчеркнул Тигран Авинян.
В рамках программы мероприятий, посвященных новогодним и рождественским праздникам, мэрия Еревана приобрела у театральных и концертных организаций услуги по проведению детских концертов и показов спектаклей: около 20 тысяч билетов роздано общественным организациям, работникам различных сфер городской экономики , детям из социально необеспеченных семей.
Согласно решению Совета старейшин Еревана, бизнес-операторы обязаны расчищать от снега территории, прилегающие к их месту деятельности, а после прекращения осадков очищать тротуары от снега и льда, а также для организации сезонного озеленения и благоустройства территории. Согласно новому закону местного самоуправления Еревана, значительно повысится строгость действий в отношении невыполненных обязательств.
«Представление о том, что мэрия Еревана обязана осуществлять благоустройство во всех частях города, просто не соответствует действительности. У мэрии Еревана есть свои полномочия, у владельцев бизнеса — свои, у кондоминиумов — свой круг обязанностей», подчеркнул мэр.
Контракт на строительство памятника известному артисту, шансонье, национальному герою Армении Шарлю Азнавуру подписан, соответствующее финансирование уже предоставлено из городского бюджета 2024г.
Процесс создания и установки скульптуры продолжится в 2025 году, а 22 мая, в качестве завершения мероприятий, посвященных 100-летию со дня рождения великого артиста, запланирована церемония открытия памятника.