Մշակվել է օդի փոշով աղտոտվածության ցուցանիշների տեղեկատվական հարթակ. այն հասանելի կլինի բոլորին
Աղբահանության և սանմաքրման ոլորտի աշխատակիցների համար վարչական շրջաններում կկառուցվեն հանդերձափոխման առանձնացված սրահներ, կստեղծվեն անհրաժեշտ այլ պայմաններ: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ հանձնարարվել է առանձնացնել համապատասխան տարածքներ և միասնական մոտեցմամբ կառուցել դրանք:
Օդի որակի չափիչ սարքերից ստացված տվյալներով և Երևանում ներդրված GIS համակարգի հնարավորություններն օգտագործելով՝ մշակվել է օդի փոշով աղտոտվածության ցուցանիշների տեղեկատվական հարթակ: Այն կտեղադրվի Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնական՝ www.yerevan.am կայքում և հասանելի կլինի բոլորին: Հարթակը հնարավորություն է տալիս դիտարկել ողջ քաղաքի փոշու աղտոտվածության մակարդակը:
2024թ. ընդհանուր առմամբ մայրաքաղաքում նախատեսվում է կառուցել շուրջ 500 թեքահարթակ: Այս տարի, ի դեպ, տեխնիկական առաջադրանքներում որոշակի փոփոխություններ են կատարվել. սահմանվել են որոշ պահանջներ, որպեսզի թեքահարթակները լինեն հարմարավետ ու մատչելի բնակչության տարբեր խմբերի գործածության համար:
Հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար 9 հասցեներում այս տարի հատուկ վերելակներ կտեղադրվեն: Առաջիկայում արդեն իսկ շահագործման կհանձնվեն հ. 76 հիմնական դպրոցի, Կոմիտասի պողոտայում գտնվող շուկայի և «Կիլիկիա» ավտոկայանի հարևանությամբ գտնվող գետնանցումների վերելակները: Մյուս հասցեներում աշխատանքներն ընթացքում են: Հանձնարարվել է թեքահարթակներ կառուցել այնպես, որ տեղադրված վերելակներին հարակից մայթերն ու փողոցները ևս լինեն հարմարեցված:
Համայնքային մանկապարտեզներում կտեղադրվեն տեսախցիկներ: Ուսումնասիրվել են շուրջ 50 մանկապարտեզի տեղանքը, գործող խմբերն ու հատակագծերը: Ծրագրի ամբողջական իրականացման համար նախատեսվում է մինչև 1700 տեսահսկման կետ ունենալ:
Երևանի կենդանաբանական այգում փղի համար կկառուցվի նոր ազատավանդակ: Հարմարավետ պայմանները հնարավորություն կտան այգին համալրել ևս մեկ փղով:

Разработана доступная для всех платформа для получения информации об уровне пыли в воздуха
Для сотрудников сферы уборки мусора и санитарной очистки в административных районах будут построены отдельные кабинки для переодевания. В ходе очередного рабочего совещания было поручено выделить специальные участки и применить в процессе постройки единый подход.
На основании данных, полученных посредством оборудования для измерения уровня пыли в воздухе и установленной в Ереване системы ГИС разработана платформа для получения информации об уровне запыленности воздуха в столице. Платформа будет доступна для всех на официальном сайте мэрии Еревана www.yerevan.am. Благодаря платформе станет возможным получать информацию относительно всего города.
В 2024г. в городе будет построено около 500 пандусов для колясок. В этом году в технических заданиях введены изменения: установлены требования сделать пандусы максимально удобными и приспособленными для разных групп населения.
Специальные подъемники для лиц с проблемами опорно-двигательного аппарата будет установлены на 9 участках. Подъемнники скоро будут введены в эксплуатацию у подземных переходов радом со средней школой №76, рынком на проспекте Комитаса и рядом с автовокзалом «Киликия». В остальным местах работы в процессе. Поручено сделать так, чтобы пандусы рядом с подъемниками и прилегающие тротуары находились в соответствии друг с другом.
В муниципальных детских садах будут установлены камеры видеонаблюдения. Изучены планы детских садов, их окружение и действующие группы 50 детских садов. Для завершения программы требуется примерно 1700 точек для видеонаблюдения.
В Ереванском зоопарке планируется построить новый вольер для слона. Удобные условия дадут возможность приобрести еще одного слона.