Մշակութային Երևանը՝ ՌԴ մշակութային մայրաքաղաքում. ավարտվեց քաղաքապետի այցը Սանկտ Պետերբուրգ
ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքում գտնվող Երևանի պատվիրակությունը պաշտոնական այցի երկրորդ օրը այցելել է Պիսկարյովյան հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու Լենինգրադի շրջափակման զոհերի հիշատակին: Այս հուշահամալիրում են գտնվում Բլոկադայի ժամանակ զոհված ավելի քան 420 հազար լենինգրադցիների և 70 հազար զինվորների 186 եղբայրական գերեզմանները: Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը և Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետ Աննա Միտյանինան պատվիրակության անդամների հետ միասին այցելել են նաև Պիսկարյովյան հիշատակի ճեմուղի, որտեղ ծաղիկներ են խոնարհել Լենինգրադի պաշտպանության ժամանակ իրենց կյանքը զոհաբերած հայորդիների հիշատակը հավերժացնող հուշաքարին:
Երևանի քաղաքապետը նաև գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
Այնուհետ երևանյան պատվիրակության անդամները հարգանքի տուրք են մատուցել մեծ երգահան Կոմիտասի հիշատակին: Վարդապետի հուշարձանը Սանկտ Պետերբուրգի Վասիլեօստրովսկի (Վասիլեաստրո'վսկի) վարչական շրջանում տեղադրվել է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի օրերին:
Երևանի օրերը նշելու ընթացքում Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Սուրբ Կատարինե հայկական եկեղեցի: 18-րդ դարի երկրորդ կեսին Պետերբուրգի հայ համայնքի ղեկավար, ականավոր գործիչ Հովհաննես Լազարյանի նախաձեռնությամբ և համայնքի նվիրատվություններով կառուցված տաճարն այսօր Սանկտ Պետերբուրգի հայերի մշակութային ու հոգևոր կենտրոնն է:
Մշակութային միջոցառումների շրջանակում Ա. Ա. Բրյանցևի անվան պատանի հանդիսատեսի թատրոնում կայացել է Նարինե Գրիգորյանի «Իմ ընտանիքն իմ ճամպրուկում է» ինքնակենսագրական մենաներկայացումը: Հանդիսատեսը ներկայացման շնորհիվ ծանոթացել է արցախյան պատերազմի տարիներին հեղինակի մանկության պատմությանը:
Երևանի օրերի միջոցառումների ծրագիրը Սանկտ Պետերբուրգում ամփոփվել է Երևանի քաղաքապետի անունից կազմակերպված պաշտոնական ընդունելությամբ: Արարողությանը մասնակցել են Պետերբուրգի նահանգապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ալեքսանդր Բեգլովը, կառավարության անդամներ, գիտության, արվեստի և մշակույթի գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Պաշտոնական ընդունելության ժամանակ պետերբուրգցի բարերար Հրաչյա Պողոսյանը հանդիսավոր կերպով քաղաքապետ Հայկ Մարությանին է հանձնել Երևանի 2800-ամյակի դրոշը, որը 195 օր եղել է տիեզերքում` միջազգային տիեզերական «Միր» կայանում:

Культурный Ереван в культурной столице РФ: завершился визит мэра в Санкт-Петербург
Во второй день официального визита находящиеся в северной столице РФ члены ереванской делегации посетили Пискарёвский мемориальный комплекс, где воздали дань уважения памяти жертв блокады Ленинграда. В 186 братских могилах покоятся 420 тысяч жителей Ленинграда и 70 тыс. воинов – защитников Ленинграда. Мэр Айк Марутян и вице-губернатор Санкт-Петербурга Анна Митянина вместе с членами делегации побывали также на Аллее Памяти, где возложили цветы к памятной плите сыновьям армянского народа, участникам битвы за Ленинград. Мэр Еревана оставил запись в Книге почетных посетителей.
Представители Ереванской делегации воздали дань памяти великому армянскому композитору Комитасу. Стоит отметить, что памятник Комитасу был установлен в Василеостровском районе Санкт-Петербурга в рамках 100-летней годовщины Геноцида армян.
Находящаяся в северной столице РФ, делегация возглавляемая мэром Еревана Айком Марутяном посетила Армянскую Апостольскую церковь Святой Екатерины. Построенная в 18-м веке по инициативе руководителя армянской общины, выдающегося государственного деятеля Ованеса Лазаряна и на пожертвования армянской общины церковь является культурным и духовным центром для проживающих в Санкт-Петербурге армян.
В рамках культурных мероприятий прошел автобиографический моноспектакль актрисы и режиссера Наринэ Григорян «Моя семья в моем чемодане» на сцене Театра юного зрителя им. А.А. Брянцева. В спектакле отражено детство автора в годы Арцахской войны.
Во время официального приема, организованного от имени мэра Еревана, были подведены итоги программы мероприятий Дней Еревана в Санкт-Петербурге. В приеме приняли участие временно исполняющий обязанности губернаторa Санкт-Петербурга Александр Беглов, члены правительства, деятели науки, искусства и культуры, представители армянской общины.
В рамках официального приема петербургский меценат Грачья Погосян вручил мэру Айку Марутяну флаг Еревана, который по случаю 2800-летия столицы 195 дней находился на Международной космической станции «Мир».