Միջոցառում՝ նվիրված Հակվածության միջազգային օրվան
Աշխարհում ամեն օր բժշկագիտության ոլորտում տեղի են ունենում նորանոր ձեռքբերումներ՝ ախտորոշման նոր մեթոդներ, նոր՝ ավելի արդյունավետ դեղորայք, սակայն քրոնիկական հիվանդությունների վերահսկման գործում դեռևս առկա են բազմաթիվ խնդիրներ։
Թերևս հիմնական պատճառներից մեկը այն է, որ բուժառուները պատշաճ կերպով չեն հետևում բժշկի նշանակումներին, չեն կատարում ցուցումները՝ միտված կենսակերպի լավացմանը, առողջ ապրելակերպի ներդրմանը։ Դեպքերի մեծ մասի պարագայում բուժառուն չի համագործակցում իր բժշկի հետ, չի կրում պատասխանատվություն իր իսկ առողջության վերականգման և պահպանման գործում։ Բուժման հանդեպ ցածր հակվածության մասին նշում են նաև քրոնիկական հիվնադությունների վարման միջազգային ուղեցույցերը։
Սրտի համաշխարհային ֆեդերացիան 2024թ. սեպտեմբերի 24-ին մի շարք միջազգային բժշկական ասոցացիաների և հասարակական կազմակերպությունների հետ կնքել է հռչակագիր, ըստ որի մարտի 27-ը պաշտոնապես հայտարարվել է «Հակվածության համաշխարհային օր», որը նպատակ է ունենալու բարձրացնել բուժառուների իրազեկումը խնդրի և այն բոլոր բարդությունների վերաբերյան, որոնք ի հայտ են գալիս բուժման հանդեպ ցածր հակվածության պատճառով։ Այս խիստ կարևոր առաքելությանը միացել է նաև «Լե Լաբողատուաղ Սեղվիե» միջազգային դեղագործական ընկերությունը և այժմ նաև «Սեղվիե» ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչությունը։
Հայաստանը ևս անմասն չի մնացել, և հայկական բժշկական ասոցիացիաները սույն թվականի մարտի 7-ին միավորվել են և ստորագրել նմանատիպ հուշագիր՝ ի նպաստ մեր հայ բուժառուների արդյունավետ բուժման և բուժման հանդեպ հակվածության բարելավման։
Մարտի 27-ին նշվեց բուժման նկատմամբ հակվածության միջազգային օրը, ելույթ ունեցան մասնագետները, մեր առաջատար բժիշկները պատասխանեցին հարցերին։
Մասնակից առաջատար մասնագետներ
Պրոֆեսոր Համլետ Հայրապետյան՝ ՀՀ սրտաբանների ասոցիացիայի նախագահ, մի շարք միջազգային ասոցացիաների պատվավոր անդամ, ԵՊԲՀ սրտաբանության ամբիոնի վարիչ, ՀՀ ԱՆ գլխավոր խորհրդական սրտաբանության գծով, «Էրեբունի» ԲԿ սրտաբանական կենտրոնի ղեկավար, նույն կենտրոնի անհետաձգելի սրտաբանության բաժանմունքի վարիչ:
Պրոֆեսոր Հովհաննես Մանվելյան՝ ՀՀ նյարդաբանների ասոցիացիայի փոխնախագահ, Մխիթար Հերացու անվան ԵՊԲՀ նյարդաբանության ամբիոնի վարիչ, «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնի նյարդաբանության ծառայության ղեկավար:
Պրոֆեսոր Տիգրան Սուլթանյան՝ անոթային վիրաբույժ, Մխիթար Հերացու անվան Երևանի պետական բժշկական համալսարանի սիրտ-անոթային վիրաբուժության ամբիոնի վարիչ, Հայաստանի անոթային վիրաբույժների ասոցիացիայի նախագահ, Միքաելյանի անվան, Վլադիմիր Ավագյանի անվան և «Աստղիկ» ԲԿ անոթային վիրաբույժության ծառայության ղեկավար:
Նաիրա Գոգյան՝ բժշկագիտության թեկնածու, Մխիթար Հերացու անվան ԵՊԲՀ համար 1 համալսարանական հիվանդանոցի ներքին հիվանդությունների բաժանմունքի բժիշկ-ներզատաբան, ՀՀ առողջապահության նախարարության գլխավոր խարհրդատու ներզատաբության գծով և ԱՊՀ անդամ պետությունների շաքարախտի խնդիրների հարցերով փորձագիտական խորհրդի անդամ:
Խաչատուր Գասպարյան՝ ԵՊԲՀ բժշկական հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, «Ինթրա» հոգեկան առողջության կենտրոնի տնօրեն։
Լամարա Մանուկյան՝ թերապևտ-սրտաբան, գերիատր, Առողջապահության ազգային ինստիտուտի ընտանեկան բժշկության ամբիոնի ասիստենտ, Ներքին հիվանդությունների բժշկության հայկական ասոցացիայի նախագահ։

Мероприятие, посвященное Международному дню приверженности лечению
Каждый день в мире в области медицины происходят новые достижения: новые методы диагностики, более эффективные препараты. Тем не менее, в контроле хронических заболеваний остаются значительные проблемы.
Возможно, одной из основных причин является то, что пациенты не соблюдают предписания врачей и не следуют рекомендациям, направленным на улучшение образа жизни и внедрение здорового образа жизни. В большинстве случаев пациенты не сотрудничают со своими врачами и не несут ответственность за восстановление и поддержание собственного здоровья. О низкой приверженности лечению говорится также в международных рекомендациях по ведению хронических заболеваний.
24 сентября 2024 года Всемирная федерация сердца совместно с рядом международных медицинских ассоциаций и общественных организаций подписала декларацию, официально провозгласившую 27 марта «Международным днем приверженности лечению», цель которого — повышение осведомленности пациентов о проблеме и всех осложнениях, возникающих из-за низкой приверженности лечению. К этой важной миссии присоединилась также международная фармацевтическая компания «Les Laboratoires Servier» и её представительство в Армении.
Армения также не осталась в стороне. 7 марта армянские медицинские ассоциации объединились и подписали аналогичный меморандум в целях повышения эффективности лечения и приверженности лечению у армянских пациентов.
27 марта был отмечен Международный день приверженности лечению, где специалисты выступили с речами, а ведущие врачи ответили на вопросы.
Ведущие специалисты, принявшие участие в мероприятии
Профессор Гамлет Айрапетян: президент Ассоциации кардиологов Армении, почётный член ряда международных ассоциаций, заведующий кафедрой кардиологии ЕГМУ им. М.Гераци, главный советник Министерства здравоохранения Армении по кардиологии, руководитель Кардиологического центра в МЦ «Эребуни» и заведующий отделением неотложной кардиологии того же центра.
Профессор Ованес Манвелян, вице-президент Ассоциации неврологов Армении, заведующий кафедрой неврологии ЕГМУ имени М. Гераци, руководитель службы неврологии медицинского центра «Астхик».
Профессор Тигран Султанян, сосудистый хирург, заведующий кафедрой сердечно-сосудистой хирургии ЕГМУ имени М. Гераци, президент Ассоциации сосудистых хирургов Армении, руководитель служб сосудистой хирургии в медицинских центрах имени Микаеляна, Владимира Авагяна и «Астхик».
Наира Гогян, кандидат медицинских наук, врач-эндокринолог отделения внутренних болезней больницы №1 при ЕГМУ имени М. Гераци, главный консультант по эндокринологии Министерства здравоохранения Армении, член экспертного совета по проблемам диабета стран СНГ.
Хачатур Гаспарян, заведующий кафедрой медицинской психологии ЕГМУ, директор центра психического здоровья «Интра».
Ламара Манукян, терапевт-кардиолог, гериатр, ассистент кафедры семейной медицины Национального института здравоохранения, президент Армянской ассоциации внутренней медицины.