Միջազգային «Ֆիչ Ռեյթինգս» հեղինակավոր գործակալությունը Երևանին առաջին անգամ շնորհել է վարկանիշ
Միջազգային «Ֆիչ Ռեյթինգս» (Fitch Ratings) գործակալությունը հանրային ֆինանսների բնագավառում Երևանին շնորհել է B+/կայուն վարկանիշ (պաշտոնական հղում՝ https://www.fitchratings.com/site/search?content=research&request=yerevan): Նման վարկանիշի առկայությունը միջազգային խոշոր ներդրողների կողմից Երևանում ուղղակի ներդրումներ կատարելու որոշումներ ընդունելիս կարող է կարևորագույն խթանիչ գործոն հանդիսանալ։
Այն կարևոր է նաև Երևանի ներդրումային միջավայրի հետագա զարգացման համատեքստում՝ որպես մայրաքաղաքի համբավի բարձրացման հստակ չափորոշիչ և յուրօրինակ ուղերձ` միտված ինչպես միջազգային, այնպես էլ տեղական ներդրողներին և վարկատու կազմակերպություններին։
Աշխարհի առաջատար մասնագիտացած կազմակերպության կողմից շնորհված վարկանիշը միջազգային վարկային կազմակերպությունների և գործարարների համար կարևոր ցուցիչ է, քանի որ ներդրումային շուկա ընտրելիս նման կառույցների կողմից հրապարակած ցուցանիշներն ու կայունության կանխատեսումները գործնականում համարվում են արժանահավատ և հիմնավոր։
«Ֆիչ Ռեյթինգս» (Fitch Ratings) ամերիկյան կորպորացիան համարվում է աշխարհի երեք առաջատար վարկանիշային գործակալություններից մեկը, որը համաշխարհային ներդրումային շուկաներին տրամադրում է աշխարհի տարբեր երկրների կամ քաղաքների տնտեսության ռիսկերի և առկա ֆինանսական ցուցանիշների վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Միջազգային գործակալության կողմից վարկանիշի շնորհման արդյունքում Երևանն այսուհետ ներգրավված կլինի աշխարհի քաղաքների ֆինանսական քարտեզում, իսկ մայրաքաղաքի ֆինանսատնտեսական ցուցանիշների դինամիկան և ռիսկերի կանխատեսումը կգտնվի միջազգային հեղինակավոր կազմակերպություն մշտադիտարկման տիրույթում:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա սեպտեմբերին Երևանի քաղաքապետարանը և «Ֆիչ Ռեյթինգս» (Fitch Ratings) կազմակերպությունը ստորագրեցին Երևան քաղաքի հանրային ֆինանսական բնագավառում միջազգային վարկանիշ շնորհելու գործընթաց իրականացնելու մասին համագործակցության համաձայնագիր:

Ведущее международное рейтинговое агентство Fitch Ratings впервые присвоило Еревану рейтинг
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings присвоило Еревану рейтинг B+/стабильный в сфере общественных финансов (официальная ссылка- https://www.fitchratings.com/site/search?content=research&request=yerevan). Наличие такого рейтинга может быть важным фактором при принятии инвестиционных решений для международных крупных инвесторов. Рейтинг важен также в контексте дальнейшего развития инвестиционной среды Еревана.
Присвоенный международным агентством Fitch Ratings статус является важным показателем для международных кредитных организаций и предпринимателей, поскольку рейтинги и прогнозы подобных агентств являются надежными и достоверными показателями при выборе инвестиционного рынка.
Американская корпорация Fitch Ratings является одним из трех ведущих рейтинговых агентств мира, которая предоставляет мировым инвестиционным рынкам информацию относительно экономических рисков и текущих финансовых показателей разных стран и городов мира.
Благодаря присвоенному международным агентством рейтингу отныне Ереван будет иметь свое место на финансовой карте мира, а динамика финансовых показателей и прогнозирование рисков столицы будут находиться под постоянным наблюдением международного агентства.
Напомним, что в сентябре текущего года между мэрией Еревана и агентством Fitch Ratings было подписано соглашение о сотрудничестве по присвоению городу Ереван международного рейтинга в сфере общественных финансов.