«Միասին մենք կարող ենք կառուցել այնպիսի համայնքներ, որտեղ յուրաքանչյուր քաղաքացի կզգա իրեն արժանապատիվ ու պաշտպանված». Տիգրան Ավինյան
Նոյեմբերի 10-ը Հայաստանում նշվում է որպես տեղական ինքնակառավարման օր:
ՏԻՄ համակարգի ներդրման 28-ամյակին նվիրված միջոցառմանը ներկա են գտնվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, օրենսդիր և գործադիր իշխանության, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն, ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը:
Շնորհավորելով տեղական ինքնակառավարման համակարգի ներդրման 28-ամյակի առթիվ՝ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ ՏԻՄ մարմիններն ունեն մեծ պատասխանատվություն՝ քաղաքացիների կյանքը բարելավելու, համայնքներում որակյալ ծառայություններ մատուցելու և համայնքային կյանքն առավել արդյունավետ դարձնելու համար:
«Հաջողությամբ ինքնակառավարվելու համար մենք պետք է ունենանք բավարար ներուժ և կարողություններ՝ արդյունավետորեն օգտագործելու մեր ռեսուրսները և արձագանքելու նոր մարտահրավերներին: Սա ենթադրում է շարունակական կրթություն, վերապատրաստում, ժամանակակից գործիքներ ու մեթոդներ, ինչպիսին է արհեստական բանականության հետ գրագետ աշխատանքը, ինչը կարող է փոխարինել 100-ավոր խորհրդակցությունների ժամեր: Այս ամենն է, որ թույլ կտա իրականացնել արդյունավետ կառավարում: Սեփական ռեսուրսների նկատմամբ լիակատար ինքնուրույնությունը և ֆինանսական անկախությունը կարևոր նախապայման են իրական ինքնակառավարման համար: Այս ուղղությամբ մենք պետք է նպաստենք այնպիսի օրենսդրական և տնտեսական միջավայրի ստեղծմանը, որը հնարավորություն կտա ՏԻՄ-երին ապահովել ֆինանսական կայունություն և որոշումների կայացման հարցում լինել անկախ: Այս ամենը պահանջում է համագործակցություն պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև, համատեղ ջանքեր և միասնական տեսլական՝ մեր երկրի զարգացման և ապագայի նկատմամբ: Համոզված եմ, որ միասին կարող ենք կառուցել այնպիսի համայնքներ, որտեղ յուրաքանչյուր քաղաքացի կզգա իրեն արժանապատիվ ու պաշտպանված, որտեղ համայնքային կյանքն ավելի կայուն ու բարեկեցիկ կլինի: Երևանը, լինելով մեր երկրի ամենամեծ համայնքը, պատրաստ է ներկայացնել իր փորձը և աջակցել մյուս համայնքներին՝ որպեսզի մեր երկրի բոլոր քաղաքներն ու գյուղերն ունենան անհրաժեշտ հնարավորություններ՝ իրենց ինքնակառավարման ամբողջ ներուժն իրացնելու համար: Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիս՝ մաղթելով, որ մեր համայնքները միասին ավելի ուժեղ և կենսունակ լինեն»,- նշել է քաղաքապետը:

«Вместе мы сможем построить общины, где каждый гражданин будет чувствовать себя достойным и защищенным»: Тигран Авинян
11.11.2024
10 ноября отмечается в Армении как День местного самоуправления.
На мероприятии, посвященном 28-летию внедрения системы местного управления, присутствовали премьер-министр РА Никол Пашинян, заместитель премьер-министра Тигран Хачатрян, мэр Еревана Тигран Авинян, представители законодательной и исполнительной власти, органов местного самоуправления, руководитель представительства Совета Европы в Армении Максим Лонганж, посол ЕС Василис Марагос.
Поздравляя с 28-летием введения системы местного самоуправления, мэр Еревана Тигран Авинян отметил, что на органах местного самоуправления лежит большая ответственность по улучшению жизни граждан и предоставлению более качественных  услуг в общинах.
«Для успешного самоуправления мы должны иметь достаточный потенциал и возможности, чтобы эффективно использовать наши ресурсы и реагировать на новые вызовы. Это предполагает непрерывное образование, обучение, современные инструменты и методы, такие как грамотная работа с искусственным интеллектом, способная заменить сотни часов консультационных работ. Все это позволит  управлять эффективнее. Полная самостоятельность и финансовая независимость в отношении собственных ресурсов являются важной предпосылкой реального самоуправления. В этом плане мы должны способствовать созданию такой законодательной и экономической среды, которая позволит органам местного самоуправления обеспечить финансовую стабильность и быть независимыми в принятии решений. Все это требует сотрудничества органов государственной власти и местного самоуправления, совместных усилий и общего видения развития и будущего нашей страны. Я уверен, что вместе мы сможем построить сообщества, в которых каждый гражданин будет чувствовать себя достойным и защищенным, где жизнь сообщества будет более стабильной и благополучной. Ереван, являясь крупнейшей общиной нашей страны, готов представить свой опыт и поддержать другие общины, чтобы все города и села нашей страны имели необходимые возможности для полной реализации своего потенциала самоуправления. Еще раз поздравляю всех нас и желаю, чтобы наши общины вместе становились сильнее и динамичнее", - сказал мэр.
В ходе мероприятия был также показан фильм «Путь к становлению системы местного самоуправления в Армении».