«Մեր քաղաքին պետք են մարդիկ, որոնք ընկեր են Երևանին ու գրքին». քաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
Սեպտեմբերի 6-8-ը Երևանը կարդալու է. գրքի երևանյան միջազգային յոթերորդ փառատոնը միավորել է գրքասերներին, ընթերցողներին ու հրատարակիչներին:
Երևանի քաղաքապետարանը երկրորդ տարին անընդմեջ ստանձնել է փառատոնի գլխավոր հովանավորի դերը: Փառատոնի հիմնադիրը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն է։
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը համոզմունք է հայտնել, որ այս երեք օրերի ընթացքում երևանցիներն ու քաղաքի հյուրերը կունենան գրատոնը վայելելու բոլոր հնարավորությունները:
«Մեր քաղաքին պետք են մարդիկ, որոնք ընկեր են Երևանին ու գրքին: Շատ հաճախ իրենք հենց նույն անձինք են: Գրքի արժեքը գնահատող մարդն է, որ հոգատար կարող է լինել իր քաղաքի, բակի, շենքի նկատմամբ և, իհարկե, ներդաշնակ ու համերաշխ՝ իրեն շրջապատող մարդկանց հետ: Գրքի անսահման բարիքից օգտվողն է, որ կարող է զարգացնել քաղաքն ու ապրեցնել այն: Այս առումով շատ ուրախ եմ, որ փառատոնը ևս մեկ առիթ է՝ գրքի և մեր սիրելի քաղաքի անբաժանությունը խորհրդանշելու համար»,-նշել է քաղաքապետը:
Գրքի և ընթերցանության հանրահռչակմանն ուղղված Երևանի քաղաքապետարանը տարբեր ծրագրեր է իրականացնում: Քաղաքի գրադարանների համար էլ շուրջ 40 մլն դրամի գրքեր են ձեռք բերվել:
Գրքի երևանյան միջազգային յոթերորդ փառատոնի շրջանակում նախատեսված է 32 միջոցառում: Գրքի տոնավաճառ՝ 20-40% պարտադիր զեղչով՝ Հայաստանի ազգային պատկերասրահի և Հայաստանի պատմության թանգարանի կամարաշարում, գրական մրցույթ, թատերական ներկայացումներ ու տարաբնույթ այլ միջոցառումներ. բոլոր միջոցառումների մուտքն ազատ է:

«Нашему городу нужны люди, которые являются друзьями Еревана и дружат с книгой»: мэр Тигран Авинян
6-8 сентября Ереван будет погружен в чтение. 7-й Ереванский международный книжный фестиваль собрал любителей книги, читателей и издателей.
Второй год подряд мэрия Еревана становится главным спонсором фестиваля. Учредителем фестиваля является Министерство образования, науки, культуры и спорта РА.
Мэр Тигран Авинян выразил уверенность, что в течение этих трех дней ереванцы и гости города будут иметь все возможности насладиться праздником книги.
«Нашему городу нужны люди, которые являются друзьями Еревана и дружат с книгой. Очень часто это одни и те же люди. Человек, который осознает ценность книги, — это тот, кто сможет заботиться о своем городе, дворе, здании и, конечно же, быть в гармонии и согласии с окружающими его людьми. Именно тот, кто ценит пользу книги, может развивать город и наполнять его жизнью. В этой связи я очень рад, что фестиваль – это еще один повод подчеркнуть неразрывную связь между книгой и нашим любимым городом», – сказал мэр.
Мэрия Еревана реализует различные программы, направленные на популяризацию книги и чтения. Для городских библиотек приобретено книг на сумму около 40 миллионов драмов.
В рамках седьмого Ереванского международного книжного фестиваля запланировано 32 мероприятия. Среди мероприятий - книжная ярмарка с обязательной скидкой 20-40%, которая будет организована в аркаде Национальной галереи Армении и Музея истории Армении, литературный конкурс, театральные представления и различные другие мероприятия. Все мероприятия бесплатны.