«Մեր հիմնական նպատակը պետք է լինի արտոնությունների արդար բաշխումը». Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
Երևանի վարչական շրջանների մասնաշենքերում (թաղապետարաններում) տրանսպորտային նոր սակագներից արտոնությամբ օգտվելու իրավունք ունեցող քաղաքացիները կարող են իրենց ֆիզիկական, անհպում վճարման հնարավորություն ունեցող բանկային քարտերով՝ ARCA, VISA, MASTER, նույնականացվել և արտոնյալ փաթեթը կցել բանկային քարտին։
Արտոնությամբ տոմս գնելու համար վարչական շրջանի մասնաշենք անհրաժեշտ է այցելել անձը հաստատող փաստաթղթով և հանրային ծառայության համարանիշով։
Նույն գործընթացը հնարավոր է իրականացնել նաև Telcell ընկերության սպասարկման կետերում, ինչպես նաև transport.yerevan.am կայքում։
Նույն գործընթացը հնարավոր է իրականացնել նաև transport.yerevan.am կայքի միջոցով՝ ARCA, VISA, MASTER բանկային քարտերը կցելով (տրանսպորտային քարտ ձեռք բերել հարկավոր չէ):
Հարկ է նշել, որ տրանսպորտային քարտը լիցքավորումից հետո կակտիվանա մինչև 3 ժամվա ընթացքում. դա կապված է ծրագրային թարմացումների, բոլոր վալիդատորներին քարտ ձեռք բերելու, տոմսային փաթեթը կցելու, տեղեկատվությունը փոխանցելու հետ:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 1-ից գործելու են միայն տրանսպորտային քարտերով, բանկային քարտերով ու Telcell wallet-ով ձեռք բերված փաթեթները:
Տերմինալների միջոցով հնարավոր կլինի ձեռք բերել միայն 90 րոպեանոց QR կոդով կարճաժամկետ տոմսեր:
Անդրադառնալով արտոնությունների փաթեթին՝ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ հավելյալ արտոնյալ խմբերի և արտոնությունների չափի վերաբերյալ առաջիկայում քննարկումներ կլինեն:
«Մեր հիմնական նպատակը պետք է լինի արտոնությունների արդար բաշխումը, որպեսզի բոլոր այն անձինք, ովքեր իրապես ունեն արտոնության կարիք, օգտվեն այդ հնարավորությունից: Տոմսային միասնական համակարգը, այո՛, անցումային բարդ գործընթաց է, մասշտաբային գործընթաց է, և այս փուլում երևանցիների նույնիսկ այդ զայրույթի միջոցով աջակցությունը մենք նկատել ենք և էականորեն մեր հավաքագրումներն ավելացել են, և ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մարդկանց նաև ներողություն հայցել տեխնիկական տարատեսակ խնդիրների հետ կապված, որոնք ամենօրյա ռեժիմով լուծում ենք»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Հիշեցնենք նաև, որ «Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ-ին անհրաժեշտ են «Դ» կարգի վարորդական իրավունք ունեցող վարորդներ՝ շարժակազմերը համալրելու համար։
Հարկված (մաքուր) աշխատավարձերը.
«ՄԱՆ» – 401 500 ՀՀ դրամ,
«Ժոնգ Տոնգ» – 309 500 ՀՀ դրամ,
«Գազել Սիթի» – 219 500 ՀՀ դրամ։
Աշխատանքային պայմաններին ծանոթանալու համար քաղաքացիները կարող են դիմել «Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ, ք. Երևան, Թևոսյան 9 հասցեով, աշխատանքային օրերին՝ ժամը 10:00 – 15:00 կամ զանգահարել 093 67 44 80, 093 14 67 57 հեռախոսահամարներով։

«Нашей главной целью должно быть справедливое распределение привилегий»: мэр Еревана Тигран Авинян
Граждане, имеющие право на льготное пользование новыми транспортными тарифами , могут пройти идентификацию с помощью своих физических бесконтактных банковских карт ARCA, VISA, MASTER в административных районах Еревана (районных администрациях) и прикрепить льготный пакет к банковской карте.
Для приобретения льготных билетов, необходимо посетить здание административного района с документом, удостоверяющим личность, и номерным знаком общественных услуг.
Тот же процесс можно осуществить в пунктах обслуживания компании Telcell, а также на сайте transport.yerevan.am.
Тот же процесс можно осуществить через сайт Transport.yerevan.am, прикрепив банковские карты ARCA, VISA, MASTER (транспортную карту приобретать не обязательно).
Следует отметить, что транспортная карта будет активирована в течение 3 часов после пополнения: это связано с обновлением программного обеспечения, передачей информации и приобретении билета, прикреплении карт на все валидаторы.
Напоминаем, что с 1 февраля будут работать только пакеты, приобретенные с помощью транспортных карт, банковских карт и кошелька Telcell.
В терминалах можно будет приобрести только 90-минутные краткосрочные билеты с QR-кодом.
Касаясь пакета льгот, мэр Тигран Авинян отметил, что в ближайшее время будут обсуждаться вопросы дополнительных льготных групп и объема льгот.
«Нашей главной целью должно стать справедливое распределение привилегий, чтобы этой возможностью могли воспользоваться все те, кто действительно нуждается в привилегии. Да, единая билетная система — это сложный переходный процесс, это масштабный процесс, и я хочу поблагодарить людей за поддержку, а также извиниться за различные технические проблемы, которые мы решаем ежедневно», - подчеркнул мэр.
Напомним также, что ЗАО «Ереванский автобус» требуются водители с водительскими правами категории «Д».
Облагаемая налогом (чистая) заработная плата:
водители автобусов «MAN» - 401 500 драмов РА,
автобусов «Zhong Tong» - 309 500 драмов РА,
автобусов «Газель Сити» - 219 500 драмов РА.
Граждане могут обратиться в ЗАО «Ереванский автобус» по адресу г. Ереван, улица Тевосяна 9, в рабочие дни с 10:00 до 15:00 или позвоить по телефонам 093 67 44 80, 093 14 67 57.