«Մենք շարունակելու ենք իրականացնել տարբեր ծրագրեր՝ Երևանն առավել ներառական ու մատչելի դարձնելու համար». Տիգրան Ավինյան
12.07.2024
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց հավասար իրավունքներին ու հասարակական կյանքում առավելագույն ներգրավվածություն ապահովելուն ուղղված հարցեր են քննարկվել ոլորտային խնդիրներով զբաղվող Երևանի քաղաքային հանձնաժողովի նիստում: Օրակարգը հագեցած էր, իրականացվող ու դիտարկվող ծրագրերը՝ համակարգային լուծումներով:
«Երևանի քաղաքապետարանը, կարևորելով և մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելով հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնախնդիրները, շարունակելու է իրականացնել տարաբնույթ ծրագրեր` Երևանն առավել ներառական ու մատչելի դարձնելու համար»,- նշել է նիստը վարող Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են 2023թ. իրականացված ու 2024թ. ընթացիկ ծրագրերը, որոնք միտված են Երևանն առավել հարմարավետ դարձնելուն:
Հասարակական տրանսպորտի բարեփոխումների նախագծով արդիականացվող ավտոբուսային պարկն ամբողջությամբ հարմարեցված է հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար, երևանյան գետնանցումներում շարունակվում է հատուկ վերելակների տեղադրման գործընթացը, այս տարի ընդհանուր առմամբ մայրաքաղաքում նախատեվում է կառուցել շուրջ 450 թեքահարթակ, ի դեպ, տեխնիկական առաջադրանքներում սահմանվել են հստակ պահանջներ, որպեսզի թեքահարթակները լինեն հարմարավետ ու մատչելի տարբեր խմբերի գործածության համար: Նախաձեռնություններն առանձնանում են նաև մշակութային, կրթական, մարզական ու սոցիալական ոլորտներում:
Նիստի ընթացքում շահագրգիռ հասարակական կազմակերպություններն իրենց հերթին ներկայացրել են ոլորտային այն խնդիրները, որոնք դեռևս լուծման անհրաժեշտություն ունեն: Դրանք փուլ առ փուլ կյանքի կոչելու ընթացքում այդ կազմակերպությունները ևս կդառնան քաղաքի գործընկերն ու աջակիցը:

«Мы продолжим реализовывать различные программы, чтобы повысить уровень вовлеченности и доступности в Ереване». Тигран Авинян
12.07.2024
Вопросы, связанные с обеспечением равных прав людей с ограниченными возможностями и их максимальной вовлеченностью в общественную жизнь, обсуждались на заседании комиссии по отраслевым проблемам города Еревана. В повестку дня вошли уже реализованные проекты и рассматриваемые вопросы вместе с системными решениями.
«Мэрия Еревана, подчеркивая и всегда держа в центре внимания проблемы людей с ограниченными возможностями, продолжит реализовывать различные программы, чтобы сделать Ереван более инклюзивным и доступным», — сказал мэр Еревана Тигран Авинян, проводивший совещание.
В ходе заседания обсуждались реализованные в 2023 году и рассматриваемые в 2024 году проекты в указанной сфере.
Автобусный парк, модернизируемый в рамках проекта реформы общественного транспорта, полностью адаптирован для людей с ограниченными возможностями, продолжается процесс установки специальных лифтов в подземных переходах Еревана, в этом году в столице запланировано строительство около 450 пандусов. Кстати, в технических заданиях прописаны четкие требования к пандусам, чтобы они были удобными и доступными для использования разными группами. Инициативы также реализуются в культурной, образовательной, спортивной и социальной сферах.
Заинтересованные общественные организации, в свою очередь, представили отраслевые проблемы, которые еще предстоит решить. Они также станут партнером и сторонником города в поиске решений назревших проблем.