«Մենք չպետք է հանդուրժենք նմանատիպ վերաբերմունք». փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է մետրոպոլիտենում տեղի ունեցած միջադեպին
03.04.2023
Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենի «Սասունցի Դավիթ» կայարանից դեպի «Զորավար Անդրանիկ» ուղեհատվածում շարունակվում են վթարավերականգնողական աշխատանքները: Հարկ է նշել, որ արդեն ապրիլի 2-ից մետրոն աշխատել է բնականոն հունով: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ, անդրադառնալով «Երևանի ալրաղաց» ԲԲԸ-ի բունկերի պատի փլուզման հետևանքով տեղի ունեցած միջադեպին, փոխքաղաքապետ Ավինյանը ոլորտի պատասխանատուներին հանձնարարել է ամենախիստ ձևով պատժի ենթարկել կառուցապատողին:
«Այս դեպքը շատ մեծ հավանականությամբ կարող էր բերել նաև զոհերի, և այս հարցում մեր մոտեցումը պետք է լինի շատ խիստ, խիստ այն առումով, որ շատուշատ շինարարներ կամ տարբեր ոլորտի մասնագետներ իմիջիայլոց են վերաբերում իրենց աշխատանքին: Այս տեսակի վերաբերմունքն աշխատանքին կարող է դրսևորվել ոչ միայն այստեղ, որն իրականում կարող էր բերել անվտանգության մեծ խնդիրների, այլև բոլոր ոլորտներում: Մենք չպետք է հանդուրժենք նմանատիպ վերաբերմունք, որովհետև դա առաջին հերթին մեր համաքաղաքացիների շահերից է բխում»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
Բակերի և այգիների բարեկարգում, հանգստի գոտիների վերականգնում, ֆուտբոլի խաղադաշտերի կառուցում, փողոցների և մայթեր բարեկարգում, արտաքին լուսավորության ցանցի արդիականացում, կոյուղատար համակարգերի կառուցում. վարչական շրջանների ղեկավարներն իրենց զեկույցներում ներկայացրել են ընթացիկ և նախանշվող ծրագրերը: Երևանի փոխքաղաքապետը հանձնարարել է ուշադրություն դարձնել ծրագրերի ժամկետներին և դրանք սահմանել խելամտության սահմաններում:
Երևանը պատրաստվում է անցնել ճանապարհների ընթացիկ սպասարկման: Սա ենթադրում է, որ յուրաքանչյուր վարչական շրջան պայմանականորեն 3 կամ 5 տարով ունենալու է ճանապարհներն սպասարկող Ճանշին ընկերություն, որը տարին 12 ամիս զբաղվելու է փոսային նորոգմամբ, ճանապարհների ճաքալցմամբ և գծանշումով, ճանապարհային նշանների և անվահրիչների պահպանմամբ ու սպասարկմամբ: Զեկուցվել է, որ նախագիծը կյանքի կոչելու նպատակով նախորդ տարվանից մեկնարկել է ճանապարհափողոցային ցանցի՝ ճանապարհային երթևեկության կազմակերպման տեխնիկական միջոցների գույքագրումը, որը կավարտվի ընթացիկ ամսում:
Ընթացիկ տարում երևանյան տասը գետնանցումում կմեկնարկի հենաշարժողականության խնդիր ունեցող անձանց համար շուրջ 20 վերելակի ձեռքբերման և տեղադրման գործընթացը: Նախագիծն առաջիկայում կդրվի մրցույթի:
Համայնքային ջերմոցատնկարանային տնտեսությունը կընդլայնվի, այդ նպատակով քայլեր արդեն ձեռնարկվում են: Տնկարանի նախկինում 5 հա տարածք զբաղեցնող, բաց մակերեսն այս տարվա գարնանային միջոցառումների շնորհիվ հասցվել է 10 հա-ի:
Մայրաքաղաքում ավարտվել է գարնանային էտը: Գործընթացն ընդգրկել է 55 փողոց և պողոտա, 131 բակային տարածք և 15 այգի:
Ապրիլի 12-ից մայրաքաղաքի նոր և գործող երթուղիներում կմեկնարկի ներկրված «MAN» և «Zhong Tong» մակնիշի ավտոբուսների շահագործման գործընթացը: Մինչև հունիսի սկիզբ նախատեսվում է երթուղի դուրս բերել 150 ավտոբուս:

Мы не должны мириться с подобным отношением: вице-мэр Тигран Авинян коснулся происшествия в метрополитене
03.04.2023
Продолжаются восстановительные работы в Ереванском метрополитене им. Карeна Демирчяна на участке между станциями «Сасунци Давид» и «Зоравар Андраник». Следует отметить, что со 2-го апреля метро работает в обычном режиме. В ходе очередного рабочего совещания заместитель мэра коснулся случая обрушения бункера в ОАО «Ереванский мукомольный комбинат», из-за чего полотно станции метро засыпало землей, что стало причиной ограничения работы метрополитена. Тигран Авинян подчеркнул, что случай мог привести к жертвам, поэтому ответственные лица должны понести строгое наказание. Подобное безответственное отношение к работе недопустимо, поскольку может повлечь за собой проблемы с безопасностью.
Благоустройство дворов и парков, восстановление зон отдыха, строительство футбольных площадок, благоустройство улиц и тротуаров, модернизация системы наружного освещения, строительство канализационных систем: руководители административных районов представили отчеты по текущим и предуматриваемым программам. Вице-мэр поручил обратить внимание на сроки проектов, устнавливая разумные сроки.
Ереван готовится к текущему обслуживанию дорог. Это предусматривает наличие дорожно-строительной компании в каждом административном районе, которая в течение 12 месяцев будет заниматься заливкой ям и трещин, дорожной разметкой и другими смежными работами. Было доложено, что с целью реализации проекта начата инвентаризация дорожно-уличной сети, которая завершится в текущем месяце.
В этом году планируется приобретение и установка 20 лифтов для лиц с проблемами опорно-двигательного аппарата в десяти подземных переходах. В ближайшее время будет организован конкурс на проект.
Общинное парниковое хозяйство будет расширено. Благодаря действиям, проведенным этой весной, территория расширится с 5-и до 10-и га.
В столице завершена весенняя санитарная обрезка. Процесс охватил 55 улиц и проспектов, 131 дворовый участок и 15 парков.
С 12-го апреля на маршруты выйдут новые автобусы марок «MAN» и  «Zhing Tong». До начала июня на маршруты выйдет 150 автобусов.