Մեկնարկում է Երևանյան միջազգային թատերական փառատոնը
Առաջին անգամ Հայաստան կժամանեն հռչակավոր թատրոններ՝ փարիզյան Օդեոնը, Պետերբուրգի Ալեքսանդրինյան թատրոնը։ Կհյուրընկալվեն նաև թատրոններ ԱՄՆ-ից, Լեհաստանից, Վրաստանից։
Փառատոնի նպատակն է ոչ միայն հայ հանդիսատեսին ներկայացնել աշխարհի լավագույն թատերախմբերի բեմադրությունները, այլև նոր ուղի բացել հայ թատրոնի  միջազգայնացման համար և մասնագիտական զարգացման հնարավորություն ընձեռել մշակույթի գործիչներին:
Թատերական փառատոնն անցկացվում է Երևանի քաղաքապետարանի և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ:
«Երևանյան հանդիսատեսը պետք է հնարավորություն ունենա վայելելու բարձրարժեք արվեստը, այդ թվում՝ թատերարվեստը: Քաղաքային իշխանություններն այս ուղղությամբ արդեն իսկ մի շարք նախագծեր են կյանքի կոչել: Մեր քաղաքում մշակութային կյանքը շարունակաբար ակտիվանալու է՝ մեծացնելով թե՛ միջոցառումների մասշտաբը, թե՛ որակն ու բովանդակությունը: Սա է մեր որդեգրած քաղաքականությունը, որով Երևանը կմեծացնի իր դերն ու հեղինակությունն աշխարհում՝ բարձրարժեք մշակույթի տարածմամբ և հանրայնացմամբ ու կդասվի առաջավոր մշակութային քաղաքների շարքին»,- ընդգծել է քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Գոշ Սարգսյանը:

Начинается Ереванский международный театральный фестиваль
С 17-го октября по 18-е ноября в Ереване будет проходить Международный театральный фестиваль.Впервые в Армению прибудут театры с мировым именем «Одеон» (Париж), «Александринский театр» (Санкт-Петербург). Также приедут театры из США, Польши, Грузии.
Цель фестиваля – не только представить армянскому зрителю постановки лучших театральных трупп, но и способствовать повышению узнаваемости армянского театрального искусства и профессиональному развитию деятелей культуры.
Театральный фестиваль проводится при содействии мэрии Еревана и министерства образования, науки, культуры и спорта.
Как отметил начальник управления культуры и туризма мэрии Еревана Гош Саргсян, ереванский зритель должен иметь возможность наслаждаться высоким искусством, в том числе, театральным. Городские власти уже осуществили ряд проектов в этом направлении. Культурная жизнь в нашей столице будет развиваться, повышая качество, содержание и объемы. Такова политика мэрии, целью которой является распространение армянского искусства и культуры, повышение узнаваемости и авторитета Еревана среди других культурных городов.