Մեկնարկել է Երևանի 21-րդ միջազգային «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը
Կինոտոնն այս տարի Երևան է բերել կինոյի համաշխարհային գործիչների՝ բոլոր ժամանակների լավագույն արտիստներից Քևին Սփեյսիին, կրկնակի oսկարակիր, կինռեժիսոր Ալեքսանդր Փեյնին, Թարսեմ Սինգհին, Ատոմ Էգոյանին:
21-րդ «Ոսկե ծիրան»-ին կներկայացվեն ֆիլմեր ամենահեղինակավոր՝ Կաննի, Բեռլինի և մի շարք այլ փառատոներից:
Երրորդ տարին է` կինոփառատոնի գլխավոր հովանավորն է Երևանի քաղաքապետարանը։
Կինոփառատոնի հանդիսավոր բացմանը ներկա Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը շնորհավորել և շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր արդեն 3-րդ տասնամյակն է` անտրտունջ ջանք ու եռանդ չեն խնայում, որպեսզի «Ոսկե ծիրան»–ը կայանա։
«Երևանյան փառատոները լցնում են մայրաքաղաքը կյանքով ու գույնով: «Ոսկե ծիրան»-ն այս շարքում ամենաներից է, և արդեն 21-րդ անգամ հուլիսյան այս օրերին հավաքվում ենք, որպեսզի տոնենք կինոն:
«Ոսկե ծիրան»–ը իրապես քաղաքում տրամադրություն է փոխում: Այս օրերին Երևանում են կինոարվեստի հարգարժան հյուրեր՝ կրկնակի օսկարակիր կինոռեժիսոր Ալեքսանդր Փեյնը, Փարաջանովի դեսպանը ամբողջ աշխարհում՝ Թարսեմ Սինգհը, մեր դեսպանը կինոյի աշխարհում՝ Ատոմ Էգոյանը, աշխարհահռչակ դերասան, կրկնակի օսկարակիր, մեր օրերի ամենատաղանդավոր դերասաններից՝ Քևին Սփեյսին։
Նախորդ տարի հենց այս բեմից նշեցի, որ քաղաքապետարանն ավելի ակտիվ է լինելու կինոարտադրության ոլորտում, և առաջին ծրագիրը, որ իրականացրեցինք, հինգ կարճամետրած ֆիլմերի ալմանախն է Երևանի մասին, Երևանի ու միմյանց նկատմամբ սիրո մասին։ Մեր այս ջանքերը շարունակական են։ Իրապես ուրախ ենք երրորդ տարին լինել «Ոսկե ծիրան»–ի կողքին։ Կարծում եմ, որ «Ոսկե ծիրան»–ը գեղեցկացնում է մեր քաղաքը»,-ընդգծել է քաղաքապետը:
«Ոսկե ծիրան»-ն անցկացվում է նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ։ Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հատկանշեց, որ կինոարտադրության ոլորտում օրենսդրական փոփոխությունները նոր որակ ու նոր ասելիք են բերելու կինո:
21-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի բացումն ազդարարվեց Էգոյանի նոր՝ «Յոթ քողը» կինոնկարով: Ֆիլմը Ռիխարդ Շտրաուսի «Սալոմե» օպերայի կլանիչ ու վառ պատկերային վերաիմաստավորումն է:
Կինոյում ունեցած ավանդի համար Քևին Սփեյսիին և Ատոմ Էգոյանին կինոփառատոնում հանձնվեց Փարաջանովյան թալեր մրցանակը:
«Ոսկե ծիրան»-ն այս տարի առանձնահատուկ կանդրադառնա հայ երկու մեծությունների՝ Շառլ Ազնավուրի և Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյա հոբելյաններին:

Открылся 21-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос»
В этом году кинофестиваль собрал в Ереване всемирно известных кинодеятелей: одного из лучших актеров всех времен Кевина Спейси, обладателя двух «Оскаров» кинорежиссера Александра Пейна, выдающихся режиссеров Тарсема Сингха, Атома Эгояна.
На 21-м «Золотом абрикосе» будут представлены фильмы из самых авторитетных фестивалей – Каннского, Берлинского и других.
Уже третий год генеральным спонсором фестиваля является мэрия Еревана.
Присутствующий на торжественном открытии кинофестиваля мэр Еревана Тигран Авинян поздравил и поблагодарил всех тех, кто уже третье десятилетие прикладывает все усилия, для того, чтобы фестиваль состоялся.
«Ереванские фестивали наполняют город жизнью и красками. «Золотой абрикос» - один из самых-самых среди них, и вот уже 21-й раз мы собираемся в эти июльские дни, чтобы отметить праздник кино.
«Золотой абрикос» действительно создает в городе настроение. В эти дни в Ереване находятся уважаемые гости кинофестиваля – обладатель двух «Оскаров», кинорежиссер Александр Пейн, посол Параджанова во всем мире Тарсем Сингх, наш посол кино в мире Атом Эгоян, всемирно известный актер, обладатель двух «Оскаров», один из талантливейших актеров нашего времени Кевин Спейси.
В прошлом году, стоя на этой сцене, я отметил, что мэрия будет более активна в сфере кинопроизводства, и первая программа, которую мы осуществили – это альманах пяти короткометражных фильмов о Ереване, о любви к Еревану и друг к другу. Наши усилия в этом направлении будут продолжаться. Мы рады уже третий год подряд быть рядом с фестивалем. Я считаю, что «Золотой абрикос» украшает наш город»,- подчеркнул мэр.
«Золотой абрикос» проводится также при поддержке министерства ОНКС РА. Министр Жанна Андреасян отметила, что в законодательные изменения в сфере кинопроизводства привнесут в кино новое качество и новое слово.
Открытие 21-го «Золотого абрикоса» ознаменовалось фильмом Атома Эгояна «Семь покрытий». Который является переосмыслением захватывающей и яркой оперы Рихарда Штрауса «Саломе».
За вклад в киноискусство Кевин Спейси и Атом Эгоян награждены призом «Параджановский Талер».
В этом году «Золотой абрикос» посвящен также столетнему юбилею двух великих армян – Шарля Азнавура и Сергея Параджанова.