Մեկնարկել է Երևան համայնքի երեխայի պաշտպանության համակարգի մասնագետների, այդ թվում՝ խնամակալության և հոգաբարձության հանձնաժողովների անդամների վերապատրաստումը
01.11.2024
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության և «ՍՕՍ մանկական գյուղեր» ՀԲՀ-ի հետ համագործակցության արդյունքում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Աշխատանքի և սոցիալական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ում մեկնարկել է Երևան համայնքի երեխայի պաշտպանության համակարգի մասնագետների, այդ թվում՝ խնամակալության և հոգաբարձության հանձնաժողովների անդամների վերապատրաստում, որն իրականացվելու է երկու փուլով: Առաջին փուլում նախատեսված է դասընթաց՝ վարչական շրջանների ղեկավարների աշխատակազմերի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության բաժինների մասնագետների համար, իսկ երկրորդ փուլում՝ խնամակալության և հոգաբարձության հանձնաժողովների անդամների համար:
Վերապատրաստման նպատակն է զարգացնել Երևան քաղաքի վարչական շրջանների բաժինների աշխատակիցների, իսկ երկրորդ փուլով նաև խնամակալության և հոգաբարձության հանձնաժողովների անդամների մասնագիտական գիտելիքներն ու հմտությունները, նպաստել փոխգործակցության ապահովմանը, համատեղ գործառույթների իրականացմանը, ինչպես նաև բարձրացնել ոլորտային օրենսդրության իմացությունը:

Началось обучение специалистов системы защиты детей, в том числе членов комиссий по опеке и попечительству
В результате сотрудничества с управлением по вопросам детей и социальной защиты мэрии Еревана и благотворительным фондом «SOS- Детские деревни », «Национальный институт труда и социальных исследований» при министерстве труда и социальной защиты Республики Армения организовал курсы повышения квалификации специалистов системы защиты детей, подготовке членов комитетов по опеке и попечительству. Курсы будут осуществляться в два этапа. На первом этапе запланировано проведение курсов для специалистов отделов по делам детей и социальной защиты аппарата руководителей административных районов, на втором этапе – для членов комиссий опеки и попечительства.
Целью тренинга - развить профессиональные знания и навыки сотрудников отделов административных районов города Ереван, а на втором этапе и членов комиссий опеки и попечительства, способствовать обеспечению взаимодействия и выполнению совместных функций, а также повысить знания в области отраслевого законодательства.