Մայրաքաղաքում բացվել է Իրինա Ռոդնինայի գեղասահքի մարզադպրոցը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ միասին ներկա է գտնվել մայրաքաղաքի Իրինա Ռոդնինայի գեղասահքի մարզադպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությանը, որի հիմնարկեքին Հանրապետության Նախագահը մասնակցել է դեռևս 2014թ. հունիսին: Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են նաև ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը, ՌԴ Նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Միխայիլ Շվիդկոյը, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը, «ՄոնԱրխ» ընկերությունների խմբի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Համբարձումյանը, ՌԴ Դաշնային խորհրդի անդամ, գեղասահքի օլիմպիական եռակի չեմպիոն, աշխարհի և Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն, ՌԴ հասարակական, պետական գործիչ, Պետդումայի պատգամավոր Իրինա Ռոդնինան և գեղասահքի աշխարհի երկակի և Եվրոպայի յոթակի չեմպիոն Իրինա Սլուցկայան:
Նորակառույց մարզական օջախի հանդիսավոր բացման պատիվը վերապահվել է Տարոն Մարգարյանին, Սերգեյ Համբարձումյանին և Իրինա Ռոդնինային:
Հանրապետության Նախագահը Երևանի քաղաքապետի հետ միասին շրջայց է կատարել գեղասահքի դպրոցում, ծանոթացել պայմաններին:
Ողջունելով ու շնորհավորելով ներկաներին՝ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը համոզմունք է հայտնել, որ անհրաժեշտ, նաև երկար սպասված այս կառույցը կնպաստի հազարավոր երեխաների ինքնաարտահայտմանն ու կոփմանը, պատանիների ներկայանալի կերպին, մարզական կեցվածքին ու նաև հայ մարզիկների առաջիկա նվաճումներին:
«Երևանը, անշուշտ, հարուստ է տեսարժան վայրերով: Այս համալիրն իր հերթին երևանյան մարզական, ինչու չէ, նաև մշակութային մթնոլորտում թարմ օդ է ու նոր երանգ, որը հնարավորություն է ընձեռում տեսնել գեղեցիկը և լիարժեք վայելել այն: Հպարտությամբ պիտի փաստեմ, որ սա հայ-ռուսական ամուր բարեկամության ու համագործակցության հերթական հրաշալի դրսևորումն է, ինչի համար նախ և առաջ իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ այս կառույցի կյանքի կոչման հարցում ունեցած անմիջական մասնակցության ու հետևողականության համար: Բոլոր երևանցիների անունից շնորհակալ եմ նաև անվանի բարերար, «ՄոնԱրխ» ընկերության նախագահ Սերգեյ Համբարձումյանին՝ իսկապես հայրենանվեր այս գործի համար: Շնորհակալ եմ «Բարեկեցություն» բարեգործական հիմնադրամին և, իհարկե, օլիմպիական եռակի չեմպիոն, հասարակական և պետական գործիչ, Ռուսաստանի Դաշնության Պետական դումայի պատգամավոր, Մոսկվայի մարզի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Իրինա Ռոդնինային: Շնորհակալություն նաև նախագծողներին, շինարարներին, ոլորտի մասնագետներին ու, ընդհանրապես, բոլոր նրանց, ովքեր մաս կազմեցին այս հրաշալի նախաձեռնությանը: Մեր ժողովրդի համար գեղասահքը սիրված մարզաձև է, իսկ մարզաձևի օլիմպիական կատարումները՝ ընտանեկան դիտման յուրօրինակ վայելք: Վստա՛հ եմ, որ մեր մարզադպրոցի սաները հպարտությամբ են կրելու Իրինա Ռոդնինայի մարզադպրոցի սանը լինելու պատիվը: Ու, համոզվա՛ծ եմ, որ զարգացնելով սիրված այս մարզաձևը, ոչ ուշ ապագայում Հայաստանն աշխարհին կներկայանա մրցունակ մարզիկներով»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև ՌԴ Նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Միխայիլ Շվիդկոյը, ՌԴ Դաշնային խորհրդի անդամ, գեղասահքի օլիմպիական եռակի չեմպիոն, աշխարհի և Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն, ՌԴ հասարակական, պետական գործիչ, պետդումայի պատգամավոր Իրինա Ռոդնինան, նաև «ՄոնԱրխ» ընկերությունների խմբի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Համբարձումյանը, ով քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին է փոխանցել մարզօջախի խորհրդանշական բանալին: Տարոն Մարգարյանն իր հերթին այն հանձնել է մարզադպրոցի սաներին:
Այնուհետ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի, հյուրերի և բազմաթիվ երևանցիների հետ միասին դիտել է դպրոցի բացման առիթով պատրաստված գեղարվեստական ծրագիրը՝ գեղասահքի ցուցադրական ելույթներով:
Երևանի գեղասահքի և տափօղակով հոկեյի մանկապատանեկան մարզադպրոցը, որ հիմնադրվել է 1971թ.-ին և իր գործունեությունն իրականացրել Երևանի Բագրատունյաց 48/1 հասցեում, վերջին տարիներին գտնվում էր խիստ անբարեկարգ պայմաններում, իսկ սահադաշտը տևական ժամանակ չէր գործում: Նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ կարճ ժամանակահատվածում իրականություն դարձած մարզադպրոցը կառուցվել է «ՄոնԱրխ» ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրեն, ռուսաստանաբնակ հայազգի գործարար Սերգեյ Համբարձումյանի սեփական միջոցներով և նվիրաբերվել Երևան քաղաքին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է շուրջ 7.55 մլն ԱՄՆ դոլար: Եռահարկ դպրոցի հողատարածքի մակերեսը 1 հա է, կառուցապատված հողատարածքը՝ 4,360մ², որից 1,800մ²-ն զբաղեցնում է 538 նստատեղով սահադաշտը: Դպրոցն ապահովված է բոլոր անհրաժեշտ պայմաններով՝ խորեոգրաֆիայի դահլիճով, մեթոդական լսարանով, ֆիզիկական մարզումների համար նախատեսված մարզասարքերով, ինժեներական և սառեցման համակարգերի ժամանակակից եվրոպական արտադրության սարքավորումներով, հոկեիստների և գեղասահորդների համար անհրաժեշտ գույքով, միջազգային չափանիշներին համապատասխան հանդերձարաններով:
Ծովակալ Իսակովի պողոտա 27/10 հասցեում (հեծանվահրապարակի հարևանությամբ) գտնվող նորակառույց գեղասահքի մարզադպրոցը Երևանի ավագանու 25.11.2015թ.-ի որոշմամբ անվանափոխվել է «Իրինա Ռոդնինայի գեղասահքի մարզադպրոց» ՊՈԱԿ-ի և կգործի անվանի գեղասահորդ Իրինա Ռոդնինայի ղեկավարությամբ:

В Ереване открылась школа фигурного катания Ирины Родниной
Президент РА Серж Саргсян вместе с мэром Еревана Тароном Маргаряном присутствовал на торжественной церемонии открытия спортивной школы фигурного катания Ирины Родниной, на церемонии закладки фундамента которой президент Республики принял участие еще в июне 2014 года.
В торжественной церемонии участвовали также министр по вопросам молодежи и спорта РА Габриел Казарян, специальный представитель президента РФ по международному культурному сотрудничеству, посол по особым поручениям МИД России Михаил Швыдкой, чрезвычайный и полномочный посол РФ в РА Иван Волынкин, председатель совета директоров и генеральный директор концерна «МонАрх» Сергей Амбарцумян, член Совета при Президенте Российской Федерации по физической культуре и спорту, трехкратная олимпийская чемпионка, многократная чемпионка мира, Европы, общественный и государственный деятель РФ, депутат Государственной думы РФ Ирина Роднина и двукратная чемпионка мира, семикратная чемпионка Европы по фигурному катанию Ирина Слуцкая.
Честь торжественного открытия нового спортивного комплекса была предоставлена Тарону Маргаряну, Сергею Амбарцумяну и Ирине Родниной. Президент Республики вместе с мэром Еревана прошелся по школе фигурного катания, ознакомился с условиями.
Поприветствовав и поздравив присутствующих, мэр Еревана Тарон Маргарян выразил уверенность, что столь необходимое и долгожданное сооружение будет способствовать самовыражению тысячи детей, закалке, хорошей спортивной форме молодежи и будущим достижениям армянских спортсменов.
«Ереван, конечно, богат достопримечательностями. И этот комплекс, в свою очередь, привнесет новый дух не только в спортивную, но и в культурную жизнь Еревана, даст возможность увидеть прекрасное и насладиться им. С гордостью должен отметить, что эта арена - очередное замечательное проявление крепкой армяно-русской дружбы и сотрудничества, за что я выражаю свою глубокую благодарность в первую очередь президенту РА Сержу Саргсяну за непосредственное участие и проявленную последовательность в вопросе реализации проекта. От имени всех ереванцев хочу поблагодарить также известного мецената, председателя совета директоров концерна «МонАрх» Сергея Амбарцумяна за патриотическую деятельность. Спасибо благотворительному фонду «Барекецутюн», и, конечно, трехкратной олимпийской чемпионке, общественному и государственному деятелю, депутату Государственной думы РФ, президенту федерации фигурного катания Московской области Ирине Родниной. Спасибо также всем проектировщикам, строителям, специалистам сферы, и всем тем, кто стал частью этой замечательной инициативы. Фигурное катание - популярный у нас вид спорта. Уверен, что воспитанники нашей спортивной школы будут гордиться тем, что являются учениками школы Ирины Родниной. Я также убежден, что развивая этот популярный вид спорта, Армения в скором будущем сможет представить миру конкурентоспособных спортсменов»,-подчеркнул мэр Еревана.
С приветственными речами выступили также специальный представитель президента РФ по международному культурному сотрудничеству, посол по особым поручениям МИД России Михаил Швыдкой, член Совета при Президенте Российской Федерации по физической культуре и спорту, трехкратная олимпийская чемпионка, многократная чемпионка мира, Европы, общественный и государственный деятель РФ, депутат Государственной думы РФ Ирина Роднина, а также председатель совета директоров и генеральный директор концерна «МонАрх» Сергей Амбарцумян, который передал мэру Тарону Маргаряну символический ключ от спортивного центра. Тарон Маргарян в свою очередь вручил его воспитанникам спортивной школы.
Президент Серж Саргсян вместе с мэром Еревана Тароном Маргаряном, гостями и многочисленными ереванцами посмотрел показательные выступления, подготовленные по случаю открытия школы.
Ереванская детско-юношеская спортивная школа фигурного катания и хоккея с шайбой, которая была основана в 1971 году и действовала по адресу ул. Багратуняц 48/1, в последние годы была в крайне плохих условиях, а каток не действовал долгое время.
Спортивная школа была построена по инициативе президента Сержа Саргсяна и на средства армянского мецената, председателя совета директоров и генерального директора концерна «МонАрх» Сергея Амбарцумяна и передана в дар городу Ереван.
Общая стоимость программы составила 7,55 млн. долларов США. Школа оснащена всей необходимой техникой и инвентарем.
Новая школа фигурного катания, находящаяся по адресу проспект Цовакала Исакова 27/10, по решению Совета старейшин Еревана от 25.11.2015, была переименована в общинную некоммерческую организацию (ОНО) «Спортивная школа фигурного катания Ирины Родниной» и будет действовать под ее руководством.