Մայրաքաղաքում ամբողջությամբ լուծվեց 2014թ. հունվարի 1-ի դրությամբ հաշվառված մայրաքաղաքի 4-րդ կարգի վթարային շենքերի բնակիչների վերաբնակեցման խնդիրը
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը տարեմուտի նախաշեմին նոր բնակարանների բանալիներ է հանձնել 4-րդ կարգի վթարային շենքերում ապրող հերթական ընտանիքներին: Տասնամյակներ շարունակ կենցաղային տարրական պայմաններից զուրկ ու վախի մթնոլորտում Սիսակյան 3, Նոր-Արեշ 35 փողոց 127/1 և Արցախի փողոցի 4 նրբանցքի 10/2 հանրակացարանային շենքերում ապրող այս ընտանիքները Ամանորը կդիմավորեն Շինարարներ փողոցի 15 հասցեի նորակառույց շենքում: Ընթացիկ տարում սա չորրորդ շենքն էր, որ հանձնվեց շահագործման:
Ծրագրի շրջանակում հանրապետության նախագահի աջակցությամբ ու քաղաքապետարանի հետևողական քաղաքականության շնորհիվ այս տարի ամբողջությամբ լուծվեց 2014 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ հաշվառված մայրաքաղաքի 4-րդ կարգի վթարային շենքերի բնակիչների վերաբնակեցման խնդիրը:
«Այսօր մենք ամփոփեցինք մայրաքաղաքի համար կենսական նշանակություն ունեցող անչափ կարևոր մի ծրագիր, որը տարիներ շարունակ անլուծելի էր թվում: Սա իսկապես մեծ ձեռքբերում է, քանի որ լուծվեց շուրջ 650 ընտանիքների ամենաառաջնահերթ խնդիրը և նրանք 2016-ի Ամանորը դիմավորում են նոր, կոմունալ բոլոր հարմարություններով ապահովված, անվտանգ ու ապահով բնակարաններում: Համոզված եմ, որ այդ ընտանիքների համար ամանորյա ավելի լավ նվեր չէր կարող լինել: Պետք է ասեմ, որ այս ծրագրով մենք լուծեցինք ամենախիստ անհրաժեշտության խնդիրը և հետագայում, իհարկե, արդեն կփորձենք քայլեր ձեռնարկել մայրաքաղաքում առկա տարբեր վթարայնության շենքերի ամրացման հետ կապված ևս: Նաև հաշվի առնելով, որ Ամանորի նախաշեմին ենք, շնորհավորում եմ բոլորիս գալիք տոների առթիվ ու մաղթում եմ, որ 2016 թվականը լինի խաղաղության, համերաշխության, վերելքի ու բարօրության տարի»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Երջանիկ տանտերերին հանձնելով նոր բնակարանների բանալիները՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս վստահեցրել է, որ քաղաքապետարանը մշտապես եղել և լինելու է մայրաքաղաքի բնակիչների կողքին ու շարունակելու է հետզհետե լուծումներ տալ տասնամյակներ շարունակ անլուծելի թվացող խնդիրներին:
Քաղաքապետը շրջել է բնակարաններում և բնակիչների հետ միասին գնահատել կատարված աշխատանքը: Ի դեպ, բազմաբնակարանի կառուցման ողջ ընթացքը մշտապես եղել է քաղաքապետի հսկողության ներքո, ինչին հաճախ Տարոն Մարգարյանը հետևել է հենց տեղում՝ աշխատանքային շրջայցերի ժամանակ: Իրենց գոհունակությունը փոխանցելով քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին սոցիալական կարևոր նշանակություն ունեցող այս ծրագիրը կյանքի կոչելու համար՝ բնակիչները նշել են, որ քաղաքապետից ստանում են Ամանորի ամենասպասված նվերը: Տարոն Մարգարյանն էլ, իր հերթին շնորհավորելով նոր բնակարանների երջանիկ տանտերերին, մաղթել է, որ նոր բնակարաններն այս ընտանիքների համար դառնան նորանոր հաջողությունների սկիզբ:

В Ереване полностью решена проблема переселения жителей аварийных домов 4-й степени, взятых на учет до 1-го января 2014 года
Мэр Еревана Тарон Маргарян в преддверии Нового года вручил ключи от новых квартир семьям, проживающим в аварийных домах 4-ой степени. Эти семьи, проживающие в аварийных общежитиях по адресам Сисакяна 3, 35-ая улицa Нор Ареша дом 127/1 и 4-ый переулок улицы Арцаха дом 10/2, встретят Новый год в новом здании, построенном по адресу ул. Шинарарнери 15. В этом году это уже 4-ое здание, которое сдается в эксплуатацию.
В рамках программы, при содействии президента Республики и благодаря последовательной политике мэрии, в этом году уже полностью решена проблема переселения жителей аварийных домов 4-й степени, взятых на учет до 1-го января 2014 года.
«Сегодня мы завершили жизненно важную для столицы программу, которая в течение ряда лет казалась неразрешимой. Это, действительно, большое достижение, поскольку решена самая первоочередная проблема почти 650 семей, и они встретят Новый 2016 год в новых, обеспеченных всеми коммунальными удобствами, безопасных и надежных квартирах. Уверен, что для этих семей не могло бы быть лучшего подарка на Новый год. Должен отметить, что этой программой мы решили важнейшую задачу и в будущем, конечно, постараемся также предпринять меры по укреплению столичных зданий разной степени аварийности. Учитывая, что мы находимся в преддверии Нового года, поздравляю всех с наступающими праздниками и желаю, чтобы 2016 год стал годом мира, согласия, прогресса и благополучия»,-подчеркнул мэр Еревана.
Вручив счастливым хозяевам ключи от новых квартир, мэр Тарон Маргарян еще раз заверил, что мэрия Еревана всегда будет содействовать жителям столицы, и постепенно будет решать проблемы, которые в течение многих десятилетий считались неразрешимыми.
Мэр осмотрел квартиры и вместе с жителями оценил проделанную работу. Стоит отметить, что весь процесс строительства здания находился в центре внимания мэра, и Тарон Маргарян часто лично контролировал работы во время своих рабочих визитов. Выразив мэру свою благодарность за реализацию этой социально значимой и важной программы, семьи отметили, что от мэра получают свой самый долгожданный новогодний подарок. Тарон Маргарян, в свою очередь, поздравив счастливых хозяев новых квартир, пожелал, чтобы новые квартиры принесли много новых успехов.