«Մանուշյանական շաբաթ»՝ նվիրված Միսաք Մանուշյանին և ֆրանսիական դիմադրության շարժման նրա զինակիցներին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի և Հայաստանում Եվրոպական միության ներկայացուցչության աջակցությամբ և համանախաձեռնությամբ «ՍԱԹԷ-ԱԹՂԸ» թատերական միությունը և «ԱՐՏ-ԻՄԱԺ» մշակութային կազմակերպությունը 2025 թվականի մարտի 14-18-ը Հայաստանում կանցկացնեն «Մանուշյանական շաբաթ», որը նվիրված է Միսաք Մանուշյանին և ֆրանսիական դիմադրության շարժման նրա զինակիցներին: Նախագիծը նպատակ ունի վերաիմաստավորելու Մանուշյանի ժառանգությունը, ընդգծելու նրա դերը համաշխարհային դիմադրության շարժման մեջ և խթանելու Ֆրանսիայի և Հայաստանի պատմամշակութային երկխոսությունը։
Միջոցառումների շարքը, որն ընդգրկում է թատերական ներկայացումներ, գիտաժողովներ, ցուցահանդեսներ, վավերագրական ֆիլմերի ցուցադրություններ և քննարկումներ, կկազմակերպվի Երևանում և Արտաշատում։ Նախագիծն իրականացվում է ֆրանսիական Օվերն Ռոն Ալպեր տարածաշրջանի և Լիոնի քաղաքապետարանի աջակցությամբ և հովանու ներքո։ Նախագծի աջակիցներն են` Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանությունը և ֆրանսիական ինստիտուտը, «Առլեամ» և «Առլեամ Աերո», «Քարֆուր» ընկերությունները։ Նախագծի գործընկերներն են՝ Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանը, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը, «Մատենադարան» Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ» հիմնադրամը, Հայաստանի կինոգործիչների միությունը, Արտաշատի Ամո Խարազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնը, Ֆրանսիայի Պանթեոնը, «Ռոժե Վիոլե» պատկերասրահը, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանը, «Ալեֆ» հրատարակչատունը։

«Неделя Манушяна», посвященная Мисаку Манушяну и его соратникам во французском движении сопротивления
При поддержке и соорганизации Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, мэрии Еревана и Представительства Европейского Союза в Армении, театрального союза «САТЭ-АТР» и культурной организации «АРТ-ИМАЖ» в Армении с 14 по 18 марта 2025 года пройдет мероприятие «Неделя Манушяна», посвященное Мисаку Манушяну и его соратникам во французском движении сопротивления. Проект направлен на переосмысление наследия Манушяна, подчеркивание его роли в мировом движении сопротивления и развитие историко-культурного диалога между Францией и Арменией.
Серия мероприятий, включающая театральные постановки, конференции, выставки, показы документальных фильмов и дискуссии, пройдет в Ереване и Арташате. Проект осуществляется при поддержке региона Овернь-Рона-Альпы и мэрии Лиона. Партнерами проекта являются посольство Франции в Армении, Французский институт, компании «Арлеам» и «Арлеам Аэро», а также компания «Карфур». Партнерами проекта являются Музей литературы и искусства имени Е. Чаренца, Музей-институт Геноцида армян, Институт древних рукописей «Матенадаран» , Союз кинематографистов Армении, Государственный драматический театр имени Амо Харазяна в Арташате, Пантеон Франции, галерея «Роже Виоль», Французский университет в Армении и издательство «Алеф».