Մաքրվում է Հրազդան գետը
Հրազդանի կիրճում մաքրվում  և ընդլայնվում է գետի հունը: Տասնամյակների աղբն ու տիղմը դուրս է բերվում՝ թողունակությունը մեծացնելու համար:
«Տիղմ էր հավաքված՝ հողային զանգված, որի  պատճառով նեղացել էր գետի հունը, ջրի թողունակությունը փոքրացել էր 60-70 տոկոսով: Այժմ հունը բացում, մաքրում ենք»,- նշում է Երևանի քաղաքապետարանի կոմունալ տնտեսության վարչության պետ Արսեն Կարոյանը:
Երևանի քաղաքապետարանն այս տարվա ծրագրով նախատեսում  է մոտ 9000 խմ աղբ տեղափոխել: Առայժմ աշխատանքները մեկ կետում են ընթանում: Տեխնիկան աշխատում է հենց գետի մեջ:
«Մայիսի վերջից սկսել ենք աշխտանքները: Միաժամանակ  12-14 միավոր տեխնիկա է այստեղ աշխատում, և արդեն 100-150 մ մաքրել ենք»,-ասում է աշխատանքներն իրականացնող կազմակերպության ղեկավարը:
«Ընտրվում են ամենախոցելի, ամենաբարդ հատվածները, որտեղ ջրի մակարդակը կարող է բարձրանալ և տարատեսակ լուրջ խնդիրներ առաջացնել: Ամբողջ երկայնքով գետը մաքրելու համար անհրաժեշտ է մի քանի տարի»,-ընդգծում է Կարոյանը:
Հրազդանի կիրճը Երևանի բնական համակարգի ամենակարևոր հատվածն է: Քաղաքապետարանը մտադիր է փոխել նաև Հրազդանի կիրճի կարգավիճակը՝ որպես բնության հատուկ պահպանվող տարածք: Այդ առումով կենսաբազմազանության մասնագիտական ուսումասիրություններն սկսվել են դեռ նախորդ տարեվերջին:
«Ճշտելով փաստացի իրավիճակը՝ պատրաստելու ենք կառավարության որոշում, որով կիրճին տրվելու է հատուկ պահպանվող տարածքի կարգավիճակ:  Դրանից հետո հողերի նշանակությունը կփոխվի, կդառնա բնապահպանական և նոր կառուցապատումներ կիրճում տեղի չեն ունենա»,-նշում է Երևանի քաղաքապետարանի բնապահպանության վարչության պետի տեղակալ Գորիկ Ավետիսյանը:
Քաղաքապետարանի համար առաջանահերթ է Երևանի ջրային համակարգերի, այդ թվում՝ մասնավորապես Հրազդանի պահպանումն աղտոտումից: Ամեն տարի այդ նպատակով է նաև մաքրվում գետի վտակների հունը:

Очищается река Раздан
В Разданском ущелье очищается и расширяется русло реки. Мусор и ил, накапливавшиеся годами, удаляются для увеличения пропускной способности.
По словам начальника управления коммунального хозяйства мэрии Еревана Арсена Карояна, в русле реки скопился ил, грязь, из-за чего русло реки сузилось, а пропускная способность воды снизилась на 60-70%.
В рамках программы этого года мэрия Еревана планирует вывезти около 9000 кубометров мусора. В настоящее время мероприятия продолжаются в одной точке. Техника работает прямо в реке.
Кароян добавил, что выбраны наиболее уязвимые участки, где уровень воды может подняться и вызвать серьезные проблемы.
Разданское ущелье – важнейшая часть экосистемы Еревана. Муниципалитет также намерен изменить статус Разданского ущелья как особо охраняемой природной территории. Профессиональные исследования биоразнообразия начались в конце прошлого года.
«После выяснения реальной ситуации мы подготовим постановление правительства, которым ущелью будет присвоен статус особо охраняемой территории. После этого значение земли изменится, она станет экологической и новое строительство не займет возможно», - говорит Горик Аветисян, заместитель начальника управления охраны природы мэрии Еревана.
Защита водных систем Еревана, в том числе реки Раздан, от загрязнения является приоритетом для мэрии. С этой целью ежегодно очищается и русло притоков реки.