Կրթական նախագծեր՝ Երևանի և Լիոնի միջև
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքի պատվիրակությանը՝ «Ռոնի մասնագիտական կրթական կենտրոնի» (SEPR) նախագահ Քրիստիան Դրոզին, գլխավոր տնօրեն Վերոնիկ Ֆյուրլանին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև  Երևանում գործող «Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Գոհար Գրիգորյանը:
2022թ. հունիսին Լիոնում ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր Երևանի և Լիոնի քաղաքապետարանների միջև, որով կողմերը համաձայնել են գործուն աջակցություն ցուցաբերել «Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնի» զարգացման ծրագրերին: Փաստաթուղթը հնարավորություն էր տալու նաև բարելավել կենտրոնի շենքային պայմաններն ու ընդունել ավելի մեծ թվով երիտասարդների՝ ստանալու ոչ միայն տեսական, այլև գործնական գիտելիքներ:
Լևոն Հովհաննիսյանը, ով նաև ուսումնական կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է, ընդգծել է, որ քաղաքապետարանը ԿԳՄՍ նախարարության հետ պատրաստ է լիազորությունների չափով նպաստել համատեղ նախաձեռնությունների իրագործմանը:
Ուսումնական կենտրոնում մասնագիտական կրթություն է ստանում շուրջ 200 սան:
Հյուրերը, որոնց թվում են նաև ճարտարապետ և ինժեներ, ներկայացրել են կենտրոնում սպասվող բարեփոխումները, մասնավորապես, մասնագիտական նոր լաբորատորիայի նախագիծը: Կթարմացվի նաև կրթօջախի նյութատեխնիկակական հենքը:
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել հանդիպում-քննարկումները՝ համատեղ գաղափարները կյանքի կոչելու նպատակով:

Программы образования между Ереваном и Лионом
Первый заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян встретился с делегацией города Лион (Франция), в состав которой входили президент Центра профессионального образования Рона (SEPR) Кристиан Дрози, генеральный директор Вероник Фюрлан. Во встрече также принимала участие директор фонда Центр профессионального образования Франция-Армения Гоар Григорян.
В июне 2022г. в Лионе был подписан меморандум о взаимопонимании между мэриями Еревана и Лиона, согласно которому стороны договорились принимать активное участие в программах развития Центра профессионального обучения Франция-Армения. Документ дал возможность улучшения условий в здании центра и принятия большего числа студентов для получения не только теоретических, но и практических знаний.
Левон Оганнисян, являющийся членом Попечительского совета учебного центра, подчеркнул, что в рамках своих полномочий и в сотрудничестве с министерством ОНКС мэрия готова способствовать в реализации совместных проектов.
В учебном центре профессиональное образование получает около 200 студентов. Гости, среди которых были также инженер и архитектор, представили реформы, ожидающиеся в центре, в частности, проект открытия новой лаборатории. Также планируется обновить материально-техническую базу центра. Стороны договорились продолжать встречи-обсуждения с целью осуществления совместных идей.