«Կոմիտասական» կոթողային խմբերգաշարը՝ 250 հոգանոց մանկական երգչախմբի կատարմամբ. ամփոփվել է Երևանի երաժշտական և արվեստի դպրոցների 15-րդ մրցույթ-փառատոնը
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կայացավ Երևանի երաժշտական և արվեստի դպրոցների 15-րդ մրցույթ-փառատոնի եզրափակիչ գալա համերգը:
2007 թվականից Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ իրականացվող մրցութային ծրագրի նպատակն է ապահովել կրթամշակութային հաստատությունների համաչափ զարգացումը, բարելավել կրթության որակը, բացահայտել ու խրախուսել օժտված և տաղանդավոր երեխաներին, նպաստել երաժշտական ու արվեստի դպրոցների գործունեության արդյունավետությանը:
11 անվանակարգում առաջին տեղում Ալ. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական մասնագիտական դպրոցն է, երկրորդը Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոցն է, երրորդ հորիզոնականում՝ Ա. Տիգրանյանի անվան երաժշտական, չորրորդ և հինգերորդ տեղերում՝ Հ. Դանիելյանի անվան արվեստի և Ջրբաշյանի անվան երաժշտական դպրոցներն են:
Շնորհավորելով դպրոցներին և շնորհակալություն հայտնելով մանկավարժներին իրենց նվիրված աշխատանքի համար՝ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ մշակութային նախաձեռնությունները համայնքի կողմից լինելու են շարունակական:
Հոբելյանական տարում բեմում Երևանի երաժշտական և արվեստի դպրոցների շուրջ 250 սաների հավաքական երգչախումբն էր՝ խմբավար Մարիա Գալստյանի ղեկավարությամբ: Պատանիները կատարեցին քաղաքապետարանի հատուկ պատվերով ստեղծված «Կոմիտասական» կոթողային խմբերգաշար-սյուիտը:
Կոմպոզիտոր Ավետիս Բերբերյանը մշակել, ներդաշնակել և գործիքավորել է Կոմիտասի հոգևոր և աշխարհիկ շուրջ 30 խմբերգերը, պատրաստել խմբերգաշար-սյուիտ՝ մանկապատանեկան երգչախմբերի համար: Սա առաջին նման փորձն է հայկական խմբերգային արվեստում:
Քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ պատրաստ է նաև «Կոմիտասական» խմբերգաշար-սյուիտի գիրքը: Շնորհանդեսը երեկոյի ընթացքում էր: Գրքում զետեղված են «Կոմիտասական» խմբերգաշարի կլավիրը, ձայնաբաժինները և պարտիտուրը: Գիրքը նախատեսվում է փոխանցել Հայաստանի և Սփյուռքի հայ գաղթօջախների մանկապատանեկան երգչախմբերին:

Серия хоралов «Комитасакан» в исполнении детского хора из 250 детей: завершился 15-й Ереванский конкурс-фестиваль музыкальных школ и школ искусства
В концертном зале «Арам Хачатрян» состоялся 15-й конкурс-фестиваль ереванских музыкальных школ и школ искусства.
Целью проводимого с 2007-го года по инициативе мэрии Еревана конкурса является обеспечение пропорционального развития культурно-образовательных учреждений, улучшение качества образования, выявление и поощрение одаренных детей, способствование эффективности деятельности музыкальных школ и центров искусства.
В 11 номинациях первое место заняла специальная музыкальная школа им. А.Спендиаряна, на втором месте – музыкальная школа им. Саят-Новы, на третьем месте – муз.школа им. А.Тиграняна, на четвертом и пятом - школа искусства им. Г.Даниеляна и муз.школа им.Джрбашяна.
Поздравив учеников и выразив благодарность преподавателям за преданную работу, мэр Еревана Тигран Авинян подчеркнул, что подобные культурные инициативы будут иметь продолжительный характер.
, ձայնաբաժինները և պարտիտուրը: Գիրքը նախատեսվում է փոխանցել Հայաստանի և Սփյուռքի հայ գաղթօջախների մանկապատանեկան երգչախմբերին:
В юбилейном году на сцену вышел сборный хор из 250 учеников ереванских музыкальных школ и школ искусства, хормейстером была Мария Галстян. Юные таланты исполнили хорал-сюиту «Комитасакан» («Комитасовская»), специально созданную по заказу мэрии.
Композитор АветисБерберян провел обработку, гармонизацию и аранжировку 30 церковных и светских хоралов Комитаса, создал хорал-сюиту для детско-юношеских хоров. Это первый подобный опыт в армянском хоровом искусстве.
По инициативе мэрии уже готова книга хорала-сюиты «Комитасакан». Презентация книги прошла во время мероприятия. В книге собраны партитуры фортепиано и самого хора по голосам. Книгу предусматривается передать детско-юношеским хорам Армении и диаспоры.