«Կիկոյի հետ առաջ ու հետ» խորագրով ցուցահանդես՝ նվիրված ստամբուլահայ նշանավոր բանաստեղծ Զահրատի 100-ամյակին
«Հայ Արտ» կենտրոնում «Կիկոյի հետ առաջ ու հետ» խորագրով բացվել է ստամբուլահայ նշանավոր բանաստեղծ Զահրատի 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդես, որը կազմակերպվել էր Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ։
Զահրատը (Զարեհ Յալտըզճեան) ժամանակակից արևմտահայալեզու գրականության ամենաինքնատիպ գրողներից է։ Հայաստանում հրատարակվել են (1978, 2004, 2007) նրա գրքերը, բայց հայաստանցի ընթերցողը բավարար չափով ծանոթ չէ այդ ստեղծագործություններին։
100-ամյա հոբելյանը լավ առիթ է՝ բացահայտելու Զահրատի բանաստեղծական աշխարհը, որը հուզական և խոհական բարդ հանգույցներ ունի։
Իսկ հղացումը հայելային է. Զահրատը ստեղծել է մի կերպար, որն իրականում ինքն է։ Այդ կերպարը նրա բանաստեղծություններում հաճախ հանդիպող Կիկոն է։ Կիկոն նրա կենսագրությունն է՝ միախառնված ծննդավայր քաղաքի՝ Ստամբուլի տեսարաններով, մարդկանցով, կենցաղով։
Նկարիչ, կոմիքսի բազմաթիվ գրքերի հեղինակ Լևոն Գյուլխասյանի գծանկարներով և հեղինակի՝ տարբեր տարիներին արած գրաֆիկական աշխատանքներով փորձ է արվում ընթերցողին ավելի մոտեցնելու այն աշխարհին, որն ստեղծել է Զահրատը։
Ցուցահանդեսի հայեցակարգը մշակել և իրագործել է «Ֆակտում» փաստագրական կենտրոնը՝ «Ակտուալ արվեստ» մշակութային կազմակերպության աջակցությամբ։

Выставка «Вперед и назад с Кико», посвященная 100-летию выдающегося стамбульского армянского поэта Захрада
09.12.2024
В центре «Ай Арт» открылась выставка под названием «Вперед и назад с Кико», посвященная 100-летию выдающегося стамбульского армянского поэта Захрада. Эта выставка была организована по инициативе мэрии Еревана.
Захрад (Заре Ялдызчян) — один из самых уникальных писателей современной западноармянской литературы. Его книги были изданы в Армении (1978, 2004, 2007), но армянские читатели недостаточно знакомы с его произведениями.
Столетие — прекрасная возможность исследовать поэтический мир Захрада, который имеет сложные эмоциональные и рефлексивные завязки. Захрад создал персонажа, который по сути является им самим. Этот персонаж — Кико, часто встречающийся в его стихах. Кико отражает биографию автора, переплетенную со сценами, людьми и повседневной жизнью его родного города Стамбула.
На выставке представлены рисунки художника и автора комиксов Левона Гюльхасяна и различные графические работы автора разных лет, пытающиеся приблизить читателей к миру, созданному Захрадом. Концепция выставки была разработана и реализована Центром документального кино «Фактум» при поддержке Культурной организации «Актуальное искусство».