Խոշոր կառուցապատում իրականացնող բոլոր սուբյեկտները պարտավոր են տեղադրել օդի որակի չափիչ սարքեր. Տիգրան Ավինյան
Երևանի մետրոպոլիտենում տեղադրվել են նոր անցարգելներ: Հասարակական տրանսպորտի տոմսային համակարգի ամբողջական ներդրման շնորհիվ մետրոն ևս ժետոնների փոխարեն կանցնի QR code-ով ու տարբեր եղանակներով վճարման:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի վերահսկողության վարչությունն ավարտել է ուսումնասիրությունը Էրեբունի վարչական շրջանի Նոր Արեշ 57 փողոց 45 հասցեում ի հայտ եկած խնդրի վերաբերյալ: Հասարակական նշանակության շինության կառուցապատման աշխատանքներն ընթացել են մի շարք խախտումներով, ինչի հետևանքով վնասվել է Ողջաբերդ գետի լանջապաշտպան բետոնային շերտի հենարան հողաթումբը. 50 տոկոսից ավելի չափով փոքրացվել է գետի հունը՝ կրճատելով ջրի թողունակությունը:
Երևանը կունենա նոր Գլխավոր հատակագիծ, այն կլինի թվայնացված փաստաթուղթ, որն ապահովելու է մայրաքաղաքի համաչափ ու հարաճուն զարգացումը: Զեկուցվել է, որ նյութերը հավաքելու և նախագծային լուծումները մշակելու գործընթացներն ընթանում են բնականոն հունով:
Բակերի և այգիների բարեկարգում, հանգստի գոտիների վերականգնում, ֆուտբոլի խաղադաշտերի կառուցում. խորհրդակցության ընթացքում վարչական շրջանների ղեկավարներն իրենց զեկույցներում ներկայացրել են իրականացված, ընթացիկ ու նախանշվող ծրագրերը:
Երևանի քաղաքապետի հանձնարարությամբ խստացված շրջայցեր կիրականացվեն՝ շինհրապարակները սահմանված չափորոշիներին համապատասխանեցնելու նպատակով: Մասնավորապես կարևորվել է օդի որակի չափիչ սարքերի տեղադրման գործընթացը: Քաղաքապետ Ավինյանը նշել է, որ GIS քարտեզի վրա արդեն տեսանելի է, թե քանի կառուցապատող է այդ աշխատանքներն իրականացրել, և արդյունքը գոհացուցիչ չէ և մոտ չէ բավարար լինելու: Այս պահի դրությամբ 16 սարքավորում է տեղադրված:
«Խոշոր կառուցապատում իրականացնող բոլոր սուբյեկտները պարտավոր են, ըստ ավագանու որոշման, տեղադրել օդի որակի չափիչ սարքեր, և մենք էլ պարտավոր ենք արձանագրել խախտումները»,- ընդգծել է քաղաքապետը:

Все субъекты, осуществляющие застройку, обязаны устанавливать оборудование для измерения качества воздуха: Тигран Авинян
20.05.2024
В Ереванском метрополитене установлены новые турникеты. Благодаря окончательному внедрению единой билетной системы метро также перейдет на оплату посредством QR-кода и других платежных систем вместо жетонов.
Управление контроля аппарата мэрии Еревана завершило изучение проблемы, возникшей в административном районе Эребуни, по адресу 57-я улица квартала Нор Ареш, 45. Работы по строительству сооружения общественного назначения проводились с нарушениями, в результате чего была повреждена несущая насыпь защитного бетонного слоя реки Вохчаберд. В связи с этим на 50% уменьшилось русло реки, сократив объемы пропускаемой воды.
У Еревана будет новый Генеральный план. Это будет оцифрованным документом, обеспечивающим равномерное и непрерывное развитие города. Было доложено, что процессы по сбору материалов и разработке проектных решений идут в соответствующем порядке.
Благоустройство дворов и парков, восстановление зон отдыха, сооружение футбольных площадок: В ходе совещания руководители административных районов представили доклады об осуществленных, текущих и намеченных программах.
По поручению мэра Еревана будут проведены усиленные рейды с целью проверки соответствия строительных площадок установленным нормам. В частности, была подчеркнута необходимость установки оборудования по измерению качества воздуха. Мэр Авинян отметил, что на ГИС карте уже видно, какие застройщики уже установили оборудование, и результат далеко не удовлетворителен. На данный момент установлено 16 приборов.
«Все крупные застройщики обязаны устанавливать  приборы по измерению качества воздуха в соответствии с решением Совета старейшин, и мы обязаны фиксировать нарушения»,- подчеркнул мэр.